Bevezetés
Ha valaha is beszerzett rozsdamentes acélt egy projekthez, akkor szinte biztos, hogy szembesült ezzel a választással: 304L vagy 316L? Mindkettő ausztenites rozsdamentes acél. Mindkettő kiváló korrózióállóságot biztosít. Mindkettő világszerte elérhető minden elképzelhető termék formájában - lap, lemez, tekercs, cső, cső, rúd és szerelvények formájában. Mindkettő az „L” jelölést viseli, ami azt jelenti, hogy közös az ultra-alacsony szén-dioxid-tartalom, ami ideálissá teszi őket hegesztési alkalmazásokhoz.

Ez a két fokozat azonban nem egyenlő. Az egyik molibdént - tartalmaz, amely erőteljes ötvözőelem, amely átalakítja a teljesítményt kloridban-dús és kémiailag agresszív környezetben -, a másik pedig nem. Ez az egyetlen különbség a kémiában 25–40%-os árkülönbséget okoz a két anyag között, és meghatározza, hogy az alkatrész évtizedeken belül kitart-e vagy hónapokon belül meghibásodik.
Ez a cikk összehasonlítja a 304L és 316L rozsdamentes acélt a költségek, a kémiai összetétel, a mechanikai tulajdonságok, a korrózióállóság és a valós{2}}alkalmazások tekintetében. Fedezze fel, melyik minőség kínálja a legjobb értéket az Ön konkrét használati esetéhez.
A két fokozat megértése
Mi az a 304L rozsdamentes acél?
A 304L (UNS S30403) a legszélesebb körben használt rozsdamentes acél a világon. A 18-8-as családba tartozó klasszikus 304-es fokozat alacsony-széndioxid-kibocsátású változata – így nevezték el hozzávetőlegesen 18% króm- és 8% nikkeltartalmáról. Az „L” a Low Carbon rövidítése, melynek maximális széntartalma 0,03%, ami minimálisra csökkenti a hegesztés közbeni érzékenység kockázatát.
Jó alakíthatósága, kiváló hegeszthetősége, tetszetős megjelenése és költséghatékonysága{0}}alapértelmezett választássá teszi számtalan alkalmazáshoz - a konyhai berendezésektől és az építészeti burkolatoktól a vegyszertároló tartályokig és szerkezeti elemekig. Amikor az emberek azt mondják, hogy „rozsdamentes acél”, általában 304 vagy 304 literre gondolnak.
Mi az a 316L rozsdamentes acél?
A 316L (UNS S31603) az ausztenites család prémium osztálya, és a második legszélesebb körben használt rozsdamentes acél világszerte. A 304L-hez hasonlóan alacsony-szén-dioxid-kibocsátású. A kritikus különbség: a 316L 2–3% molibdént (Mo) tartalmaz, egy ötvözőelemet, amely drámaian javítja a lyukkorrózióval, a réskorrózióval és a redukáló savak, például a híg kénsav és a sósav által okozott támadásokkal szembeni ellenállást.
Ez a molibdén-adagolás teszi a 316L-t a tengeri környezetben, a gyógyszergyártásban, a vegyi feldolgozásban és minden olyan alkalmazásban, ahol jelentős koncentrációban vannak jelen kloridionok. Az orvosi implantátumok és sebészeti műszerek standard anyaga is.
Az „L” jelölés magyarázata
A 304L és a 316L egyaránt „L” (Low Carbon) jelöléssel rendelkezik. A 304-es és 316-os szabvány akár 0,08% szenet is megenged. Ennek 0,03%-ra való csökkentésével az „L” fokozatok a legtöbb alkalmazásban szükségtelenné teszik az utólagos -hegesztési hőkezelést (PWHT). Ez időt takarít meg, csökkenti a költségeket, és lényegesen praktikusabbá teszi a terepi hegesztést. Emiatt a 304L és 316L nagyrészt felváltotta szabványos megfelelőit az intenzív gyártási{13}}iparban.
Kémiai összetétel összehasonlítása
Az alábbi táblázat összehasonlítja a 304L, 316L és a standard 304 - kémiai összetételét, megmutatva, hogy pontosan hol közelednek és térnek el ezek a minőségek. Az egyetlen sor, amely megmagyarázza a 304L és 316L közötti teljes árkülönbséget, a Molibdén sor.
1. táblázat: Kémiai összetétel - 304L vs 304 vs 316L (tömeg%)
|
Elem |
304L (%) |
304 (%) |
316L (%) |
Szerep az ötvözetben |
|
szén (C) |
Kisebb vagy egyenlő, mint 0,03 |
Kisebb vagy egyenlő, mint 0,08 |
Kisebb vagy egyenlő, mint 0,03 |
Az alacsony C csökkenti az érzékenység kockázatát hegesztés közben |
|
Króm (Cr) |
18.0–20.0 |
18.0–20.0 |
16.0–18.0 |
Elsődleges korrózióálló elem |
|
Nikkel (Ni) |
8.0–12.0 |
8.0–10.5 |
10.0–14.0 |
Ausztenit stabilizátor; fokozza a szívósságot |
|
Molibdén (Mo) |
Egyik sem |
Egyik sem |
2.0–3.0 |
Kritikus a lyuk- és réskorrózióállóság szempontjából |
|
Mangán (Mn) |
2,0 vagy kisebb |
2,0 vagy kisebb |
2,0 vagy kisebb |
Deoxidálószer és ausztenit stabilizátor |
|
Szilícium (Si) |
1,0 vagy kisebb |
1,0 vagy kisebb |
1,0 vagy kisebb |
Oxidációs ellenállás |
|
Foszfor (P) |
Kisebb vagy egyenlő, mint 0,045 |
Kisebb vagy egyenlő, mint 0,045 |
Kisebb vagy egyenlő, mint 0,045 |
Ellenőrzött szennyeződés |
|
Kén (S) |
0,030 vagy kisebb |
0,030 vagy kisebb |
0,030 vagy kisebb |
Ellenőrzött szennyeződés |
Forrás: ASTM A240 / ASTM A276. Az értékek a szabványos specifikáció szerinti maximális vagy tartományi határértékeket jelentik.
A kulcsfontosságú kivonat éles:A 304L nulla molibdént tartalmaz. Minden más elem azonos vagy közel azonos. A molibdén az árprémium oka, a kiváló korróziós teljesítmény oka, és az oka annak, hogy ez a két minőség különböző piacokat szolgál ki.
Mechanikai tulajdonságok: valójában különböznek?
Az egyik legfontosabb - és gyakran meglepő - megállapítás a rozsdamentes acél specifikációiban újonc vásárlók számára az, hogy a 304L és a 316L mechanikailag szinte azonos szobahőmérsékleten. A molibdén hozzáadása a 316L-hez elsősorban korróziótechnikai döntés, nem pedig szilárdsági döntés.

2. táblázat: Mechanikai tulajdonságok - 304L vs 316L
|
Ingatlan |
304L |
316L |
Kulcsfontosságú meglátás |
|
Szakítószilárdság (MPa) |
Nagyobb vagy egyenlő, mint 485 |
Nagyobb vagy egyenlő, mint 485 |
Mindkét minőség azonos minimális szakítószilárdsági követelményeknek felel meg |
|
Hozamszilárdság (MPa) |
170-nél nagyobb vagy egyenlő |
170-nél nagyobb vagy egyenlő |
Összehasonlítható hozam - Mo hozzáadás nem gyengíti a 316L-t |
|
Szakadási nyúlás (%) |
40-nél nagyobb vagy egyenlő |
40-nél nagyobb vagy egyenlő |
Ugyanolyan képlékeny; alakításra és rajzolásra egyaránt alkalmas |
|
Keménység (Brinell, HB) |
Kisebb vagy egyenlő, mint 217 |
Kisebb vagy egyenlő, mint 217 |
Összehasonlítható keménység a megmunkáláshoz és a felületkezeléshez |
|
Sűrűség (g/cm³) |
7.93 |
7.98 |
Elhanyagolható különbség a súly{0}}érzékeny alkalmazásoknál |
|
Rugalmas modulus (GPa) |
193 |
193 |
Azonos merevség - felcserélhető szerkezeti számításokban |
|
Max szervizhőm. – Folyamatos ( fokozat ) |
~870 |
~870 |
Mindkettő alkalmas hasonló folyamatos hőszolgáltatásra |
|
Hővezetőképesség (W/m·K) |
16.2 |
15.1 |
304L valamivel jobb hővezető |
Forrás: ASTM A276, ASTM A240, EN 10088-3. Szobahőmérsékleten (20 fok / 68 fok F) mért tulajdonságok.
A gyakorlati következtetés egyértelmű: ha az alkalmazás szerkezeti szilárdságot igényel, és nem-kloridos környezetben működik, akkor a 304L ugyanolyan teljesítményt nyújt, mint a 316L, lényegesen alacsonyabb költségek mellett. 500 fok feletti magas hőmérsékleten azonban a 316L molibdéntartalma szerény javulást biztosít a magas hőmérsékleti szilárdság és a kúszásállóság terén.
Korrózióállóság: hol van az igazi különbség
A Pitting Resistance Equivalent Number (PREN) egy iparági-szabványos képlet, amely az acél lyukkorrózióval szembeni ellenállását kémiai összetétele alapján számszerűsíti. A képlet a következő:
PREN=%Kr + 3.3 × %Mo + 16 × %N
A 304L-nél egy tipikus PREN kb18–20. 316 liter esetén a PREN kb24–28- 35–40%-os javulás, amely teljes mértékben a molibdéntartalomnak köszönhető. A magasabb PREN nagyobb ellenállást jelent kloridos környezetben a lyukképződésekkel szemben.
Korróziós típusú teljesítmény
3. táblázat: Korrózióállóság összehasonlítása - 304L vs 316L
|
Korrózió típusa |
304L-es érték |
316L, űrtartalom |
Magyarázat |
|
Általános oxidáció |
Kiváló |
Kiváló |
Mindkettő egyformán ellenáll a légköri oxidációnak környezeti feltételek mellett |
|
Szemcsékközi / Szenzibilizáció |
Jó |
Jó |
Az alacsony C mindkét minőségben minimálisra csökkenti a hegesztési varrat utó{0}}hőkezelése nélkül |
|
Pitting (klór) |
Mérsékelt |
Kiváló |
A 316 literes Mo drámai módon javítja a klorid-pontosodási ellenállást (PREN ~26 vs ~18) |
|
Réskorrózió |
Mérsékelt |
Jó |
A 316L Mo-ja csökkenti a réstámadást; 304L pangó klorid közegben érzékeny |
|
Stresszkorróziós repedés |
Mérsékelt |
Mérsékelt |
Mindkét fokozat érzékeny 60 fok feletti magas-kloridtartalmú környezetben |
|
Savas közeg (HNO₃) |
Kiváló |
Kiváló |
Mindkét minőség krómtartalma erős salétromsavállóságot biztosít |
|
Redukáló savak (HCl, H2SO4) |
Korlátozott |
Jó |
A 316L Mo-ja jelentős javulást biztosít a híg redukáló sav szolgáltatásában |
|
Tengeri / tengervíz |
Szegény – Mod. |
Jó |
316L előnyösen tengeri; A 304 liter gyorsan gödrösödik, ha közvetlenül érintkezik a tengervízzel |
Értékelési skála: Kiváló / Jó / Közepes / Korlátozott / Gyenge. A besorolások a normál szolgáltatási feltételek melletti tipikus teljesítményt tükrözik.
A klorid küszöb
Kritikus döntési tényező a működési környezet kloridkoncentrációja. Az anyagmérnökök által használt általános iránymutatás:
~200 ppm alatti klorid környezeti hőmérsékleten: 304 liter általában megfelelő
200–1000 ppm klorid vagy magas hőmérséklet: 316 liter ajánlott
1000 ppm feletti klorid vagy tengervíz szolgáltatás: fontolja meg a duplex minőségű (pl. 2205) vagy magasabb ötvözeteket
Ezek a küszöbértékek iránymutatások, nem garantálják a - pH-értéket, a hőmérsékletet és az egyéb maró hatású anyagok jelenlétét, mind befolyásolják az eredményt. Mindig forduljon anyagmérnökhöz a kritikus alkalmazásokhoz.
Költségelemzés: Az árprémium megértése
Miért kerül többe a 316L?
A 304L és a 316L közötti árkülönbség nem önkényes -, hanem a nyersanyagköltségek okozzák. Konkrétan két tényező dominál:
Molibdéntartalom: A Mo egy viszonylag ritka fém, ingadozó piaci ára. Ha az acél hőjéhez 2–3% Mo-t adunk, az jelentős költséget jelent a késztermék tonnájánként.
Magasabb nikkeltartalom: a 316L 10-14% Ni-t ír elő, szemben a 304L-ben lévő 8-12% Ni-vel. Mivel a nikkel a legdrágább fő ötvözőelem, és árát a londoni fémtőzsdén (LME) követik nyomon, a Ni-tartalom 2%-os növekedése is jelentős költséghatással jár.
A kombinált hatás általában azt eredményezi, hogy a 316 literes lapok és lemezek ára 25–40%-kal haladja meg a 304 literes egyenértékű méretű, malmi eredetet és tanúsítási szintet. Ez a prémium a fémpiacon ingadozik -, amikor a nikkel és a molibdén ára megugrik, a 316 literes prémium tovább bővülhet.
4. táblázat: Költségtényezők összehasonlítása - 304L vs 316L
|
Költségtényező |
304L |
316L |
Gyakorlati implikáció |
|
Relatív anyagár (lap/tányér) |
Alapvonal (1,0×) |
~1.25–1.40× |
316L jellemzően 25-40%-kal magasabb a Mo és a magasabb Ni tartalom miatt |
|
Molibdén felár |
Egyik sem |
Jelentős |
Mo piaci áringadozások közvetlenül befolyásolják a 316L árat |
|
Nikkel felár |
Mérsékelt |
Magasabb |
A 316L több Nit tartalmaz (10-14% vs 8-12%); mindkét pálya Ni LME ár |
|
Megmunkálási költség |
Normál |
Normál |
Összehasonlítható megmunkálhatóság; nincs jelentős feldolgozási költség delta |
|
Hegesztési költség |
Normál |
Normál |
Mindkettő könnyen hegeszthető, utólagos -hegesztési hőkezelés nélkül |
|
Életciklus / karbantartási költség |
Magasabb in corr. env. |
Alacsonyabb |
A 316L elkerüli a költséges javításokat/cseréket kloridos környezetben |
|
Teljes tulajdonlási költség |
Alsó elöl |
Alacsonyabb hosszú távú- |
A 316L gyakran megtérül a meghosszabbított élettartam révén |
Az árkülönbség tájékoztató jellegű, és a 2024–2025 közötti jellemző piaci feltételeken alapul. A tényleges árak régiónként, üzemenként, termékformánként és piaci időzítésenként változnak.
Teljes tulajdonlási költség: A nagyobb kép
A nyersanyagköltség csak egy része a gazdasági egyenletnek. Korrozív üzemi körülmények között a 304L használata, ahol 316L-re van szükség, idő előtti gödrösödéshez, csereciklusokhoz, gyártási leállásokhoz és szennyeződési kockázatokhoz vezethet, - amelyek mindegyike olyan költségekkel jár, amelyek eltörpülnek a kezdeti anyagfelár mellett.
A valósághű teljes birtoklási költség (TCO) elemzése gyakran a 316 litert részesíti előnyben igényes környezetben. Fontolja meg: ha egy 316 literes hőcserélő-köteg 35%-kal többe kerül, mint a 304 literes, de háromszor annyi ideig bírja, mielőtt cserét igényelne, akkor a 316 literes éves költség lényegesen alacsonyabb. Az anyagkiválasztás életciklus-befektetés, nem pusztán -cikkbeszerzési döntés.
Pályázati útmutató: Melyik besorolás melyik állásra?
Az alábbi táblázat egy gyakorlati-ágazatonkénti-útmutatót tartalmaz, amely segít meghatározni a megfelelő fokozatot az alkalmazásához. Ez a valós-teljesítményadatokon és a szokásos iparági gyakorlaton alapul.
5. táblázat: Alkalmazási alkalmasság - 304L vs 316L
|
Alkalmazási forgatókönyv |
304L |
316L |
Az ajánlás indoklása |
|
Építészeti burkolatok és homlokzatok |
✔ Igen |
Választható |
A 304L jól teljesít nem-kloridos légköri expozícióban |
|
Konyhai berendezések és élelmiszer-feldolgozás |
✔ Igen |
✔ Igen |
Mindkettő elfogadható; 316L sóoldatos/savas tápközeghez |
|
Gyógyszerészeti / orvosbiológiai berendezések |
Választható |
✔ Igen |
316L szabvány GMP-nként; jobb ütésállóság a CIP/SIP tisztításhoz |
|
Tengeri és tengeri építmények |
✘ Nem |
✔ Igen |
A kloridnak való kitettség elengedhetetlenné teszi a 316L-t; A 304 liter gyorsan gödrösödik |
|
Vegyi feldolgozás (savak, oldószerek) |
Korlátozott |
✔ Igen |
A 316L-es Mo szélesebb sav- és oldószeres használati feltételeket kezel |
|
Vízkezelés és csővezetékek (iható) |
✔ Igen |
✔ Igen |
Mindkettő alkalmas alacsony{0}}klorid-tartalmú ivóvízrendszerekhez |
|
Tengerparti/magas{0}}páratartalmú környezet |
Korlátozott |
✔ Igen |
A levegőben lévő kloridok a 316L-t hosszú távú-biztonságosabb választássá teszik |
|
Általános gyártás és szerkezet |
✔ Igen |
Választható |
A 304L költséghatékony-a nem-korrozív szerkezeti alkalmazásokhoz |
|
Cellulóz- és papíripar |
Korlátozott |
✔ Igen |
A fehérítőt és kloridot{0}} tartalmazó folyamatfolyamokhoz 316 literre van szükség |
|
Olaj- és gázipari berendezések |
Korlátozott |
✔ Igen |
A H₂S és klorid környezet Mo{0}}csapágyminőséget igényel |
✔ Igen=Ajánlott|Opcionális=Az adott feltételektől függően bármelyik fokozat megfelelő lehet|Korlátozottan=Használja körültekintően; gondosan értékelje a környezetet|✘ Nem=Nem ajánlott
Globális szabványok és anyagmegnevezések
A 304L vagy 316L nemzetközi beszerzésekor - vagy a tengerentúli malmok anyagvizsgálati jelentéseinek (MTR-ek) áttekintésekor - elengedhetetlen a különböző szabványrendszerekben használt egyenértékű megnevezések felismerése. Ugyanaz az anyag a származási országtól függően teljesen eltérő néven szerepelhet.

6. táblázat: Globális szabványos megnevezések - 304L vs 316L
|
Szabványos test |
Rendszer |
304L Megnevezés |
316L Megnevezés |
|
ASTM (USA) |
UNS szám |
S30403 |
S31603 |
|
HU (Európa) |
HU Szám / Név |
1.4307 / X2CrNi18-9 |
1.4404 / X2CrNiMo17-12-2 |
|
DIN (Németország) |
DIN szám |
1.4307 |
1.4404 |
|
JIS (Japán) |
JIS fokozat |
SUS304L |
SUS316L |
|
GB (Kína) |
GB fokozat |
022Cr19Ni10 |
022Cr17Ni12Mo2 |
|
ISO |
ISO fokozat |
ISO 15510 - X2CrNi18-9 |
ISO 15510 - X2CrNiMo17-12-2 |
Mindig ellenőrizze az UNS-számot vagy az EN-anyagszámot a tanúsított anyagvizsgálati jelentésben (CMTR). Ne hagyatkozzon csak a kereskedelmi nevekre.
Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK)
Sok alkalmazásban igen -, és ez jogos költségmegtakarítási-stratégia. Ha környezete nem-kloridos, nem-tengeri, és mérsékelt hőmérsékleten, a 304 liter a 316 litereshez képest alacsonyabb költséggel működik. Klorid{8}}tartalmú környezetben, redukáló savakban vagy tengeri szolgáltatásban azonban a 304L 316L-es helyettesítése a korróziós meghibásodás kockázatával jár. A minőségek cseréje előtt mindig ellenőrizze a működési környezetet.
Nem feltétlenül. 316L jobb a korrózióállósága kloridos és savas környezetben, de mindkét minőség mechanikailag egyenértékű szobahőmérsékleten. 304L valójában valamivel jobb hővezető képességgel rendelkezik. A 304L alacsonyabb költsége pedig kiváló választássá teszi az általános-felhasználású alkalmazások túlnyomó többségéhez, ahol az agresszív korrózió nem jelent gondot.
Az „L” az alacsony szén-dioxid-kibocsátást jelenti. A 304-es és 316-os szabvány legfeljebb 0,08% szenet enged meg; az „L” fokozatok legfeljebb 0,03%-ban korlátozzák a széntartalmat. Ez az alacsony széntartalom megakadályozza az érzékenységet - a króm-karbidok képződését a szemcsehatárokon a hegesztés során -, lehetővé téve az anyag hegesztését utólagos-hegesztési hőkezelés nélkül a legtöbb alkalmazásban.
Jellemzően 25–40%-kal drágábbak az azonos malomminősítési szintről származó, egyenértékű termékformák. A prémium a nikkel és a molibdén globális nyersanyagáraitól függően változik. A magas nikkelárak időszakában a különbség tovább nőhet. Mindig tájékozódjon az aktuális árakról a beszállítójától, ahelyett, hogy történelmi referenciaértékekre hagyatkozna.
A 304L és a 316L is élelmiszer-minőségű anyagnak minősül az olyan szabványok szerint, mint az FDA 21 CFR és a 10/2011 EU-rendelet. A 316L-t azonban előnyben részesítik sós, savas vagy sós{7}}élelmiszer-tartalmú- alkalmazásoknál, mint például sajtgyártás, tenger gyümölcsei feldolgozása vagy fűszergyártás -, ahol molibdéntartalma megvédi a kloridos kilyukadástól.
Legalább mindig kérjen tanúsított anyagvizsgálati jelentést (CMTR) vagy malomvizsgálati jelentést (MTR), amely megerősíti a vonatkozó szabványnak való megfelelést (ASTM A240 laphoz/lemezhez, ASTM A276 rúdhoz stb.). Kritikus alkalmazások esetén kérjen pozitív anyagazonosítási (PMI) eredményeket, harmadik féltől származó ellenőrzési tanúsítványokat és bármely releváns iparágra vonatkozó megfelelőségi nyilatkozatot (pl. ASME II. szakasz, PED 2014/68/EU, NACE MR0175 olajra és gázra).
Lágyított (lágy) állapotukban mind a 304L, mind a 316L lényegében nem-mágneses - az ausztenites rozsdamentes acélok jellemzője. A hideg megmunkálás (hajlítás, húzás, hengerlés) azonban enyhe martenzitképződést idézhet elő, ami gyengén mágnesessé teszi őket. Ez normális, és nem jelent problémát az anyaggal. Ha a teljes nem-mágneses viselkedés kritikus, adja meg a lágyított állapotot, és egyeztessen beszállítójával.
