Bevezetés
Amikor az ausztenites rozsdamentes acélok (például 304 vagy 316) közötti hőmérsékletnek vannak kitéve.425 fok és 870 fokhuzamosabb ideig a króm-karbidok kicsapódnak a szemcsehatárokon - ez a jelenség ún.szenzibilizáció. Ez kimeríti a króm szemcsehatár-régióit, tönkretéve a korrózióállóságot.
A stabilizált fokozatok megoldják ezt a problémáterős karbidképző elem hozzáadásával (titán a 321-ben, nióbium a 347-ben), amely "lezárja" a szenet, mielőtt a króm-karbidok képződnének. Az eredmény: az anyag megőrzi korrózióállóságát még hegesztés vagy hosszan tartó magas hőmérsékleti expozíció után is.
Képzeld el a következőképpen: ha a 304-es egy közönséges zár, akkor a 321-es és a 347-es egy extra zárral ellátott zár, amely évek használat után sem akad el.

Miért hasonlítsuk össze kifejezetten a 321-et és a 347-et?Mindkettő az ASME VIII. szakaszában, az ASTM A240 és az EN 10088 szabványban meghatározott ausztenites stabilizált minőség. Ez a két leggyakoribb választás a finomítókban, petrolkémiai üzemekben, erőművekben és repülőgép-kipufogórendszerekben végzett magas hőmérsékletű kiszolgáláshoz. Mindazonáltal finom, de kritikus módokon különböznek egymástól, amelyek befolyásolják az anyagköltséget, a hegesztési megbízhatóságot és a hosszú távú integritást.
Alsó sor -Ha az Ön berendezése 500 fok felett működik, és a helyszínen hegesztik, a 321 és 347 közötti választás az egyik legkövetkezményesebb anyagi döntés, amelyet meg kell hoznia.
Kémiai összetétel
Mindkét típus ugyanarra a 18-Cr / 10-Ni alapra épül, mint a 304. A legfontosabb különbség az, hogystabilizáló elem: 321 titánt (Ti) használ; 347 nióbiumot (Nb, más néven kolumbiumot) használ.
Táblázat:1 - táblázat A kémiai összetétel összehasonlítása (Forrás: ASTM A240 / A240M-24)
|
Elem (tömeg%) |
321/321H (UNS S32100) |
347 / 347H (UNS S34700) |
Jelentőség |
|
szén (C) |
Kisebb vagy egyenlő, mint 0,08 (H: 0,04–0,10) |
Kisebb vagy egyenlő, mint 0,08 (H: 0,04–0,10) |
Nagyobb C=nagyobb kúszási szilárdság |
|
Króm (Cr) |
17.0–19.0 |
17.0–19.0 |
Korrózió + oxidációállóság |
|
Nikkel (Ni) |
9.0–12.0 |
9.0–13.0 |
Ausztenit stabilitás + szívósság |
|
Titán (Ti) |
Nagyobb vagy egyenlő, mint 5 × C (min 0,20) |
- |
Stabilizátor (csak 321) |
|
Nióbium (Nb) |
- |
Nagyobb vagy egyenlő, mint 10 × C (min 0,32) |
Stabilizátor (csak 347) |
|
Mangán (Mn) |
2,00 vagy kisebb |
2,00 vagy kisebb |
Deoxidálószer |
|
Szilícium (Si) |
Kisebb vagy egyenlő, mint 0,75 |
Kisebb vagy egyenlő, mint 0,75 |
Magas hőmérsékletű oxidáció |
|
Foszfor (P) |
Kisebb vagy egyenlő, mint 0,045 |
Kisebb vagy egyenlő, mint 0,045 |
Szennyeződés (kevés marad) |
|
Kén (S) |
0,030 vagy kisebb |
0,030 vagy kisebb |
Szennyeződés (kevés marad) |
|
Nitrogén (N) |
Kisebb vagy egyenlő, mint 0,10 |
Kisebb vagy egyenlő, mint 0,10 |
Erősíti, de javítja C |
Forrás: ASTM A240 / A240M-24: Standard specifikáció króm és króm-nikkel rozsdamentes acél lemezekhez, lemezekhez és szalagokhoz nyomástartó edényekhez és általános alkalmazásokhoz.
Miért Ti vagy Nb -, és miért nem csak az „alacsony szén-dioxid”?
You might ask: "Why not just use 304L (extra‑low carbon)?" The answer: at high temperatures (>500 fok), még a 304 liter is érzékeny lesz a hosszú távú használat során.A stabilizáció állandó.A Ti és az Nb olyan karbidokat képez, amelyek stabilabbak, mint a króm-karbidok, így a szén soha nem áll rendelkezésre a krómmal való reakcióhoz.
Titán kontra nióbium
Titán (321-ben)olcsóbbés valamivel könnyebben megmunkálható. Nióbium (347-ben)stabilabb a hegesztési ívben(nem "ég le"), és hőmérséklet-stabilabb karbidokat képez, amelyek ellenállnak a "túlöregedésnek" a hosszú használat során.
Kulcs elvitel -A 347-ben lévő Nb NbC-t (nióbium-karbidot) képez, amely ~900 fokig finoman diszpergálva marad. A 321-ben lévő TiC feloldódhat és króm-karbidként újra kicsapódhat, ha túlhevítik - ez egy finom, de valós kockázat a 650 fok feletti hosszú távú üzemelés során.
Mechanikai tulajdonságok szobahőmérsékleten
A 321 és 347 szobahőmérsékletre jellemző tulajdonságai megegyeznek, mivel az alapmátrixuk ugyanaz a 18-Cr / 10-Ni ausztenit. A stabilizáló elemek (Ti, Nb) környezeti hőmérsékleten minimális hatást fejtenek ki.
Táblázat:táblázat: 2 - Szobahőmérsékletű mechanikai tulajdonságok (Forrás: ASTM A240-24; Outokumpu 2024)
|
Ingatlan |
321 (hevített) |
347 (hevített) |
Teszt szabvány |
|
Szakítószilárdság (MPa) |
515–730 |
515–655 |
ASTM A240 |
|
Hozamerősség @ 0,2% (MPa) |
205-nél nagyobb vagy egyenlő |
205-nél nagyobb vagy egyenlő |
ASTM A240 |
|
Megnyúlás 50 mm-ben (%) |
40-nél nagyobb vagy egyenlő |
40-nél nagyobb vagy egyenlő |
ASTM A240 |
|
Keménység (Brinell, HB) |
217-nél kisebb vagy egyenlő |
217-nél kisebb vagy egyenlő |
ASTM A240 |
|
Keménység (Rockwell B) |
95-nél kisebb vagy egyenlő |
95-nél kisebb vagy egyenlő |
ASTM E18 |
|
Ütőszilárdság @ -196 fok (J) |
32-nél nagyobb vagy egyenlő |
32-nél nagyobb vagy egyenlő |
ASTM A370 |
|
Rugalmas modulus (GPa) |
193 |
193 |
- |
|
Poisson-arány |
0.29 |
0.29 |
- |
Forrás: Outokumpu: Stainless Steel Handbook - Properties at Elevated Temperatures (2024).
Mit jelent ez a tervezés szempontjából:Környezeti hőmérsékletű csövek vagy berendezések esetében a 321 és 347 mechanikusan felcserélhető. A választás csak akkor számít, ha a hőmérséklet meghaladja a ~400 fokot, vagy ha hegesztésre van szükség.
Magas hőmérsékletű teljesítmény
Ez a cikk legfontosabb része.Olvassa el figyelmesen, mielőtt bármilyen magas hőmérsékletű alkalmazáshoz anyagot választana.
Oxidációs ellenállás (maximális üzemi hőmérséklet)
Mindkét minőség védő Cr₂O3 skálát képez a levegőben ~870 fokig. E fölött a vízkő kipattanása és az oxidáció felgyorsul.347 enyhe éle vanmert az Nb-vel stabilizált mikrostruktúra hosszabb expozíció után jobban ellenáll a szemcsehatár-oxidációnak.
Táblázat:3 - táblázat: Útmutató a magas hőmérsékleten történő oxidációhoz (Forrás: Nickel Institute 9004. sz. kiadvány; ATI 321/347 adatlap, 2025)
|
Hőmérséklet ( fok ) |
321 - Oxidációs arány |
347 - Oxidációs arány |
Ajánlás |
|
650-nél kisebb vagy egyenlő |
Elhanyagolható |
Elhanyagolható |
Bármelyik évfolyam |
|
650–800 |
< 0.1 mm/year |
< 0.1 mm/year |
Bármelyik évfolyam |
|
800–900 |
0,1-0,5 mm/év |
0,08-0,4 mm/év |
347 preferred for >10 éves élettartam |
|
900–950 |
>0,5 mm/év (honosított) |
0,4-0,6 mm/év |
csak 347; korlátozza<5 years |
|
> 950 |
Nem ajánlott |
Nem ajánlott |
Használjon 310S-t vagy RA253MA-t |
Forrás: Nickel Institute: High-Temperature Characteristics of Stainless Steels (Publication 9004, 2023). ATI (Allegheny Technologies) 321/347/348 műszaki adatlap (2025).
Kúszó- és feszültség-szakadási szilárdság
Kúszás aznéma gyilkosmagas hőmérsékletű berendezések: a szobahőmérsékletű folyáshatárának csak 40%-án működő cső 100 000 óra (≈11,4 év) után is elszakadhat a kúszás miatt.
Analógia középiskolásoknak: a kúszás olyan, mint egy műanyag vonalzó, amelyet egy éjszakára az asztal fölé hajolva hagynak -, nem pattan el, de soha nem tér vissza egyenesbe. Magas hőmérsékleten a fém ugyanezt teszi, de terhelés alatt.
Táblázat:4 - táblázat: ASME megengedett feszültség és becsült 100 000 órás kúszási szilárdság (Forrás: ASME Section II-D 2023; tubingchina.com kúszási adatok 2024)
|
Temp. |
Tervezési stressz (321) |
Tervezési stressz (347) |
100 000 órás szakadási feszültség (321) |
100 000 órás szakadási feszültség (347) |
|
500 fok (932 fok F) |
117 MPa |
117 MPa |
~95 MPa |
~100 MPa |
|
550 fok (1022 fok F) |
105 MPa |
107 MPa |
~65 MPa |
~72 MPa |
|
600 fok (1112 fok F) |
52 MPa |
55 MPa |
~38 MPa |
~44 MPa |
|
650 fok (1202 fok F) |
32 MPa |
35 MPa |
~20 MPa |
~25 MPa |
|
700 fok (1292 fok F) |
18 MPa |
21 MPa |
~10 MPa |
~13 MPa |
|
750 fok (1382 fok F) |
10 MPa |
12 MPa |
~ 5 MPa |
~ 7 MPa |
Forrás: ASME Boiler & Pressure Vessel Code, II-D szakasz (2023-as kiadás). Kúszószakadási görbék: TubingChina.com - TP321/347 Mechanical Properties (2024).
Kúszó következtetés -600-700 fokon,347 acél 10-20%-kal nagyobb megengedett feszültséget biztosít, mint az ASME kódja szerinti 321. Egy 20 éves élettartamra tervezett új kemence konvekciós szakasznál ez ~1–2 mm-rel - csökkentheti a cső falvastagságát, így súlyt és költséget takaríthat meg.
Termikus öregedés és szigma-fázisú ridegség
Az ausztenites rozsdamentes acélok hosszan tartó, 500–850 fokos hőmérsékletének kicsapódása kicsapódhatszigma fázis(kemény, törékeny intermetallikus). 321 általábankevésbé fogékonyto sigma formation because Ti restricts chromium mobility. 347, with higher Cr and Nb, has a slightly higher risk - but this is only a concern for very long exposures (>50 000 h) 650 fok felett.
Táblázat:táblázat: 5 - A termikus öregedés kockázatának összehasonlítása (Forrás: NACE MR0103; ASM Handbook, 2023. évf. . 13C)
|
Kockázati Tényező |
321 |
347 |
Enyhítés |
|
Szigma fázis (650 fok, 10 000 óra) |
Alacsony |
Mérsékelt |
Kontroll %Ni < 11; használd a 321H-t |
|
Carbide coarsening (>700 fok) |
Mérsékelt |
Alacsony |
Használjon stabilizált H fokozatot |
|
Ütésállóság öregedés után |
Jobban megtartva |
Kissé lejjebb |
Adja meg a Charpy-tesztet |
Forrás: NACE MR0103/ISO 15156 - Fémek H₂S-tartalmú környezetben való használatra. ASM Handbook Kötet{3}}C: Corrosion in Specific Industries (2023).
Hegesztési jellemzők
Ha csak egy dologra emlékszik ebből a cikkből, emlékezzen a következőkre:A 321-et nehezebb megfelelően hegeszteni, mint a 347 --t, nem azért, mert nehéz az alapfém, hanem azért, mertA titán nem halad át a hegesztőíven.

A titán leégési problémája
Ha a 321-et Ti-csapágyas töltőanyaggal (ER321) hegeszti, a titán akár 50-70%-a is elveszik az ívben.Eredmény:a hegesztési lerakódás már nem stabilizálódik megfelelően, és a hőhatás zóna (HAZ) érzékenysé válhat a szervizelés során.
Analógia: ez olyan, mintha egy kerítést próbálnánk festeni esőben - a titán „elmosódik”, mielőtt elvégezné a dolgát.
Bevált hegesztési gyakorlat -Még akkor is, ha az alapfém 321, a LEGTÖBB GYÁRTÓ ER347 (nióbiumtartalmú) FILLER FÉMET HASZNÁL. Az ER347-ben található Nb tökéletesen stabilizálja a 321 és 347 nem nemesfémeket. Az API 582 és az ASME BPVC IX. szakasza egyaránt jóváhagyja ezt a gyakorlatot.
Hegesztési fogyóeszközök összefoglalása
Táblázat:táblázat: 6 - Hegesztési fogyóeszközök kiválasztása (Forrás: AWS A5.4 / A5.9; API 582 2024)
|
Nem alapfém |
Ajánlott töltőanyag (SMAW) |
Ajánlott töltőanyag (GTAW/GMAW) |
Miért |
|
321 |
E347-XX |
ER347 |
Ti leég; Nb stabilizálja a hegesztést |
|
321H |
E347-XX |
ER347 |
Ugyanaz az ok; H fokozatú kúszáshoz |
|
347 |
E347-XX |
ER347 |
Nb tökéletesen transzfer |
|
347H |
E347-XX |
ER347 |
H-osztályú magas hőmérséklethez. erő |
|
321 hegesztett 347-re |
E347-XX |
ER347 |
Közös nevező=Nb |
Hegesztés utáni hőkezelés (PWHT)
Sem 321, sem 347megköveteli PWHT to restore corrosion resistance (that's the whole point of stabilization). However, stress‑relief PWHT may still be needed for: • Thick‑walled pressure vessels (ASME requires it >38 mm bizonyos kivételektől eltekintve) • Maró- vagy politionsav szervizben lévő berendezések • Kriogén szerviz (a szívósság biztosítása érdekében)
Táblázat:Táblázat 7 - PWHT irányelvek (Forrás: ASME BPVC Section VIII Div.1 UCS-56)
|
Állapot |
321 PWHT |
347 PWHT |
Jegyzet |
|
Hegesztés után (terepi) |
Nem kötelező |
Nem kötelező |
Stabilizált fokozatok |
|
Stresszoldás (ASME VIII) |
600-700 fok, 1 h/in |
600-700 fok, 1 h/in |
Választható korrózió esetén |
|
Szenzibilizáció kockázata a PWHT miatt |
Alacsony |
Alacsonyabb |
347 elnézőbb |
Fizikai tulajdonságok - Sűrűség, hőtágulás, vezetőképesség
A 321. és 347. számú vegyületek közel azonos fizikai tulajdonságokkal rendelkeznek, mivel az alapösszetételük azonos. A kis különbségek a Ti és az Nb atomsúlyból származnak.
Táblázat:táblázat: 8 - Fizikai tulajdonságok összehasonlítása (Forrás: ASM Handbook kötet. 1; Outokumpu 2024)
|
Ingatlan |
321 |
347 |
Miért számít |
|
Sűrűség (kg/m³) |
7930 |
7960 |
Súlyszámítások |
|
Hőtágulás (μm/m· fok, 0-500 fok) |
16.5 |
16.5 |
Csőfeszültség a termikus növekedésből |
|
Hővezetőképesség (W/m·K, 100 fok) |
16.3 |
16.3 |
Hőátadó berendezések |
|
Hővezetőképesség (W/m·K, 500 fok) |
21.5 |
21.5 |
- |
|
Elektromos ellenállás (μΩ·m, 20 fok) |
0.72 |
0.73 |
- |
|
Mágneses? |
Nem (ausztenites) |
Nem (ausztenites) |
PM nyomkövető ellenőrzés |
|
Olvadási tartomány ( fok ) |
1400–1425 |
1400–1425 |
Hegesztési előmelegítés |
Korrózióállóság
Mindkét minőség ellenáll a legtöbb korrozív közegnek, valamint a 304-nek. A stabilizálás elsősorban védszemcseközi korrózió(IGC) hegesztés után. Íme, hogyan hasonlíthatók össze bizonyos környezetekben.
Táblázat:9 - táblázat Korrózióállóság kiválasztott környezetben (Forrás: NACE MR0103; Outokumpu Corrosion Tables 2024)
|
Környezet |
321 |
347 |
Győztes |
|
Szemcseközi korrózió (hegesztett) |
Jó (Ti) |
Jobb (Nb) |
347 |
|
Politionsav (finomítói leállások) |
Elfogadható |
Kiváló |
347 (API 571) |
|
Chloride SCC ( 60 fok vagy annál kisebb ) |
Ellenáll |
Ellenáll |
Mindkettő (ugyanaz, mint a 304) |
|
Chloride SCC (>60 fok) |
Szegény |
Szegény |
Használjon 2205 duplexet |
|
Salétromsav (HNO₃) |
Kiváló |
Kiváló |
Mindkét |
|
Kénsav (H2SO4, híg) |
Igazságos |
Igazságos |
Használjon 20-as ötvözetet |
|
Maró (NaOH, < 50%) |
250 fokig jó |
250 fokig jó |
Mindkét |
|
Légköri korrózió |
Jó |
Jó |
Mindkét |
Politionsav feszültségkorróziós repedés (PASCC)
Amikor a finomítói hidroprocesszort leállítják és levegőnek teszik ki, az acél felületén lévő kénvegyületek reakcióba lépnek a nedvességgel, és képződnek.politionsav(H₂S4O6). Ez a sav gyors szemcseközi repedést okoz az érzékenyített rozsdamentes acélokban.
API 571 (kármechanizmusok)kifejezetten támogatja a 347-et (nem a 321-et) ehhez a szolgáltatáshoz. Az Nb stabilizálás megbízhatóbb ellenállást biztosít a PASCC-vel szemben a leállások során.
Finomítói ajánlás -Ha az Ön berendezése hidrofeldolgozási, reformálási vagy hidrokrakkolási szolgáltatást fog látni, - SPECIFY 347 (vagy 347H). A 321 használata itt elfogadott, de kockázatosabb alternatíva.
Költségelemzés
Táblázat:12 - táblázat Költség-összehasonlítás (2025-ös piaci referencia, ex-kínai gyári forrás) (Forrás: JN Alloy belső költség-referenciaérték, 2025; Sandmeyer Steel 2025-ös árlista)
|
Költségelem |
321 |
347 |
Különbség |
|
Alapanyag (tányér, $/kg) |
$3.20–3.80 |
$3.50–4.20 |
347 +9–10% |
|
Varrat nélküli cső 4" Sch 40 ($/m) |
$85–105 |
$95–120 |
347 +12% |
|
Hegesztett cső ($/m) |
$55–70 |
$62–78 |
347 +10% |
|
Hegesztési fogyóanyag ($/kg) |
ER347: 18–22 dollár |
ER347: 18–22 dollár |
Ugyanaz (használja az ER347-et) |
|
Megmunkálási költség (index) |
100 (alapvonal) |
105–110 |
347 valamivel keményebb |
|
Szerelési munka |
Azonos |
Azonos |
- |
|
Várható élettartam meghosszabbítás (év) |
- |
+3 - +8 év |
Magas hőmérsékletű szolgáltatás |
|
Nem tervezett leállás kockázata |
Mérsékelt |
Alacsony |
347 kisebb kockázat |
Életciklus-költség (LCC) betekintés
Egy tipikus finomítói fűtési projekthez (500 m 6" cső, 650 fok): •321 anyagköltség: ~ 68 000 USD • 347 anyagköltség: ~ 76 000 USD (+ 8 000 USD) • Nem tervezett leállás kockázata 321 esetén: becslések szerint eseményenként 2–5 millió USD • Valószínűség csökkenés 347 esetén: ~ 60–80% →A 347=8000 USD befektetés felhasználásának várható értéke 1,2–4 millió USD kockázatcsökkentéssel szemben.
Költségítélet -A 347-es anyagköltség-díj elenyésző a meghibásodás pénzügyi kockázatához képest. Minden olyan projekt esetében, ahol az állásidő költsége meghaladja a 100 000 USD-t, a 347 a gazdaságilag ésszerű választás - nem 321.
Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK)
A: Környezeti hőmérsékletű, nem hegesztett alkalmazásokhoz - igen.Bármilyen magas hőmérsékletű vagy hegesztett alkalmazáshoz a - no. 347 jobb kúszási szilárdságot és hegesztési HAZ stabilitást biztosít. Mindig olvassa el az ASME B31.3-at vagy a VIII. szakaszt az adott tervezési hőmérséklettel kapcsolatban.
2. kérdés: Miért ajánlják a gyártók mindig az ER347 töltőanyagot még a 321-hez is?
A: Mivel a titán nem halad át megbízhatóan a hegesztési íven.A Ti leég, így a hegesztés nem stabilizálódik. Az ER347 (nióbium-bearing) tökéletesen átadja és stabilizálja a 321 és 347 nem nemesfémeket. Ez az ipari szabvány gyakorlat (AWS A5.4).
3. kérdés: Mi a maximális üzemi hőmérséklet 321 és 347 esetén?
A: Szakaszos szolgáltatás:870 fokig (321) / 900 fokig (347).Folyamatos szolgáltatás:limit to 750°C for long design life (>20 év). 800 fok felett fontolja meg 310S vagy RA253MA (magas hőmérsékletű ötvözetek) használatát.
4. kérdés: A 347 mindig jobb, mint a 321 magas hőmérsékletű szolgáltatáshoz?
A: Nem.Repülőgép kipufogógázaihoz (ciklikus 400–750 fokos, rezgés-fáradás által vezérelt) gyakran a 321-et részesítik előnyben, mivel könnyebben alakítható, megmunkálható, és ~0,4%-kal könnyebb. Finomító / petrolkémiai (állandó 600-800 fok) esetén a 347 jobb.
5. kérdés: Mit jelent a "H" fokozat (321H / 347H)?
A: "H"=Magas széntartalmú(0,04–0,10%, vs. 0,08% vagy annál kisebb a nem H osztályú osztály esetében). A magasabb széntartalom növeli a kúszási szilárdságot magas hőmérsékleten. Minden 550 fok feletti szolgáltatás eseténmindig adja meg a H fokozatot(321H vagy 347H).
6. kérdés: Használható a 321 vagy a 347 klorid tartalmú környezetben magas hőmérsékleten?
A: Nem.Mint minden 300-as sorozatú ausztenites acél, a 321-es és a 347-es is érzékeny a kloridos feszültségkorróziós repedésekre (Cl-SCC) ~60 fok felett. Kloridtartalmú, magas hőmérsékletű szervizeléshez használjon duplex 2205 vagy szuperausztenites 254 SMO-t.
7. kérdés: Elfogadja az ASME a 347-et nyomástartó edények építéséhez?
A: Igen.A 347 és a 347H az ASME II-D szakaszában szerepel, legfeljebb 900 fok F (482 fok), extrapolációval pedig ~1200 F (650 fok) megengedett feszültségekkel. A VIII. Div.1 tervezési táblázatok mindkét minőséget tartalmazzák.
8. kérdés: Hogyan állapíthatom meg, hogy egy csődarab 321 vagy 347 a szántóföldön?
A: PMI (pozitív anyagazonosító)A röntgenfluoreszcencia (XRF) használata az egyetlen megbízható módszer. A Ti (titán) XRF segítségével egyértelműen kimutatható. Az Nb (nióbium) is kimutatható, de érzékenyebb műszert igényelhet. A vizuális azonosítás lehetetlen - mindkét osztályzat azonosnak tűnik.
