Hastelloy B-3a B-2, és a ridegségi problémát kitalálták. A szabályozott króm (1,0-3,0%), vas (1,0-3,0%) és maximum 0,01%-on tartott szén lassítja a rideg Ni4Mo béta fázis kiválását.

A Hastelloy B-2-ben a Ni4Mo 700-870 Celsius-fok körül percek alatt kezd kialakulni, a leggyorsabb kinetika pedig 750 Celsius-fok közelében van. A B-3-nak több órára van szüksége 650 Celsius-fok közelében, mielőtt megjelenik egy káros második fázis, és a fázis, amely végül kialakul, a lassabban növekvő Ni3Mo.
Mindkét ötvözet 0,1 mm/év alatti korróziós sebességet biztosít tiszta sósavban körülbelül 70 Celsius fokig bármilyen koncentrációban. A B-3 előrébb húz a forrásban lévő savban, a hegesztett szerkezetben és a nyomokban vas-ionokat hordozó savban.
A Hastelloy B-3 általában hegesztett állapotban áll szolgálatba. A B-2 gyakran 1066 Celsius-fok körüli teljes oldatos lágyítást igényel, majd vízhűtést.
Egyik ötvözet sem tolerálja az oxidálószereket. A vas- vagy rézionok, a salétromsav, a nedves klór és a hipoklorit helyett Hastelloy C-276 vagy C-22 szükséges.
A B-3 kilogrammonként általában 10-25%-kal többe kerül, de a kötelező hegesztés utáni hőkezelés megszüntetése általában olcsóbbá teszi a kész berendezés megépítését.
Hastelloy B-2 vs B-3: kémiai összetétel összehasonlítása
1. táblázat: Összetételi határértékek az ASTM B333 / B335 termékspecifikáció szerint (tipikus közzétett malomhatárok).
|
elem (tömeg%) |
Hastelloy B-2 (UNS N10665) |
Hastelloy B-3 (UNS N10675) |
Miért fontos a változás |
|
Nikkel (Ni) |
Egyenleg (~64%, maradék) |
65,0 minimum |
Mátrix fém; szilárd oldatban hordozza a molibdént |
|
Molibdén (Mo) |
26.0 - 30.0 |
27.0 - 32.0 |
Az elem, amely lehetővé teszi a HCl ellenállását; mindkettőben magasan tartották |
|
Króm (Cr) |
1,0 max |
1.0 - 3.0 |
B-3 kulcs kiegészítése; stabilizálja az FCC mátrixot és késlelteti a Ni4Mo rendezést |
|
vas (Fe) |
2,0 max |
1.0 - 3.0 |
Újra kiegyensúlyozva a B-3-ban, hogy a csapadék útvonalát a Ni3Mo felé tolja el |
|
Mangán (Mn) |
1,0 max |
3,0 max |
B-3-ban emelve a melegen megmunkálhatóság érdekében |
|
Kobalt (Co) |
1,0 max |
3,0 max |
Maradék elem, vezérelt |
|
Volfrám (W) |
- |
3,0 max |
Maradék elem, vezérelt |
|
Alumínium (Al) |
- |
0,50 max |
Deoxidáció és korlátozott oxidációs ellenállás |
|
Titán (Ti) |
- |
0,20 max |
Leköti a maradék szenet, így a szemcse{0}}határkarbidok nem tudják a magcsapadékot |
|
szén (C) |
0,02 max |
0,01 max |
Felezve a B-3-ban, hogy eltávolítsuk a karbid-szenzibilizációs útvonalat |
|
Szilícium (Si) |
0,10 max |
0,10 max |
Mindkettőben nagyon alacsonyan tartották a hegeszthetőség miatt |
|
Foszfor (P) / Kén (S) |
0,04 / 0,03 max |
0,03 / 0,01 max |
B-3-ban megfeszítve; kén és foszfor elősegíti a forró repedést |
|
Vanádium, nióbium, réz, tantál |
- |
egyenként maximum 0,20 |
Ellenőrzött maradékok a B-3-ban |
Egyenértékű megnevezések: Hastelloy B-2=UNS N10665, W.Nr. 2.4617, EN NiMo28, GB NS322. Hastelloy B-3=UNS N10675, W.Nr. 2.4600, EN NiMo29Cr, JIS NW 6750, GB NS3203.
Hastelloy B-2 vs B-3: mérnöki tulajdonságok összehasonlítása
2. táblázat: Helyiség-hőmérséklet minimumai az ASTM B333 lemezspecifikáció szerint; a korróziós besorolás minőségi mérnöki konszenzus.
|
Tulajdonság / kritérium |
Hastelloy B-2 (N10665) |
Hastelloy B-3 (N10675) |
Előny |
|
Sűrűség |
9,22 g/cm3 |
9,22 g/cm3 |
Semleges |
|
Olvadási tartomány |
1,330 - 1,380°C |
1,370 - 1,418 °C |
Semleges |
|
Szakítószilárdság, minimum |
760 MPa (110 ksi) |
760 MPa (110 ksi) |
Semleges |
|
Folyási szilárdság (0,2%-os eltolás), minimum |
350 MPa (51 ksi) |
350 MPa (51 ksi) |
Semleges |
|
Megnyúlás, minimum |
40% |
40% |
Semleges |
|
Hővezetőképesség |
~10.6 W/m.K |
11.2 W/m.K |
Semleges |
|
HCl rezisztencia, lágyított, tiszta sav |
Kiváló |
Kiváló |
Semleges |
|
HCl ellenállás, forrásban lévő / tömény |
Jó |
Nagyon jó |
B-3 |
|
Nyomnyi Fe3+ tűrése HCl-ben |
Szegény |
Mérsékelt |
B-3 |
|
Hőstabilitás, 500 - 900 fok C |
Gyenge (gyors Ni4Mo) |
Kiváló (elnyomott) |
B-3 |
|
Ellenállás a kés-vonallal / HAZ-támadással szemben |
Alacsony hegesztés után |
Magas |
B-3 |
|
Hegesztési varrat-hőkezelése |
Gyakran szükséges |
Általában nem kötelező |
B-3 |
|
Gyártási nehézség |
Magas |
Mérsékelt |
B-3 |
|
Fém töltőanyag |
ERNiMo-7 (W.Nr. 2.4615) |
ERNiMo-10 (DIN 2.4695 vezeték) |
Semleges |
|
Anyagköltség kilogrammonként |
Alapvonal |
Általában +10-25% |
B-2 |
|
A hegesztett berendezések beépített költsége |
Gyakran magasabb |
Gyakran alacsonyabb |
B-3 |
|
Mágneses? |
Nem (teljesen ausztenites FCC) |
Nem (teljesen ausztenites FCC) |
Semleges |
Mi a valódi különbség a Hastelloy B-2 és a Hastelloy B-3 között?
A B-3 nem egy másik korróziós rendszer. Ez azB2 acéla kohászat kiegyensúlyozásával, így az ötvözet túléli saját gyártási folyamatát. Ugyanaz a nikkel-molibdén kémia, lényegében ugyanaz a sósavállóság, és teljesen más reakció az 500-900 Celsius fokos hőmérsékleti ablakra.
A B család egy három{0}}generációs történet, és mindegyik generáció javította az előtte lévő hibamódját. Az eredeti Hastelloy B (UNS N10001, 1920-as évek) 4-6% vasat és 1% szilíciumot tartalmazott, és nem használható hegesztett állapotban, mert a hegesztési hő-zónában szemcsehatár-karbidokat vált ki, és elvesztette korrózióállóságát. A B-2 (1960-as évek) ezt úgy oldotta meg, hogy a szenet 0,02%-ra, a szilíciumot 0,10%-ra, a vasat pedig maximum 2%-ra csökkentette. Bevált, és a B-2 a sósavoszlopok klasszikus anyaga lett.
De a B-2 egy másik, lassabb problémát hordozott magában: mivel a mátrixa olyan erősen terhelt molibdénnel, metastabil. Néhány percet adva a középhőmérséklet-tartományban rendezett intermetallikus vegyületekké rendeződik át. A B-3-at (1990-es évek) kifejezetten ennek a mechanizmusnak a megtámadására tervezték, mivel a krómot és a vasat szándékosan ötvöző adalékként használták, nem pedig minimálisra csökkentendő szennyeződésként. Olvassa el újra az összetételi táblázatot ennek tudatában, és a tervezési logika nyilvánvalóvá válik: a molibdén magas maradt, a szén ismét csökkent, a króm és a vas pedig szándékosan felfelé került.
Miért veszíti el a Hastelloy B-2 alakíthatóságát 550 és 900 Celsius fok között?
Mivel a nikkelmátrix 1150 Celsius-fokon sokkal több molibdént tartalmaz, mint 750 Celsius-fokon. A felesleg a béta fázisnak nevezett Ni4Mo-nak megfelelően jön ki az oldatból. Kemény, törékeny vérlemezkék formájában képződik, amelyek a szemcsehatárokon és a diszlokációkon magokat képeznek, és néhány perc 750 Celsius-fok közelében elegendő a folyamat elindításához.

Egy egyszerű hasonlat segít. A nikkelben lévő molibdén úgy viselkedik, mint a forró teában feloldott cukor. Oldat-hevítési hőmérsékleten a nikkel mindezt kényelmesen megtartja. Hűtsük le az ötvözetet az 500-900 Celsius fokos sávba, és a nikkel már nem tud annyi molibdént visszatartani, így a felesleg kristályok formájában válik ki, ahogy a cukor kristályosodik ki a hűtőedény alján. A B-2-ben ezek a kristályok Ni4Mo.
Ez az egyetlen kohászati esemény két különböző meghibásodást okoz, ezért a B-2 problémákat gyakran rosszul diagnosztizálják:
- Mechanikai hiba. A Ni4Mo vérlemezkék kemények és törékenyek. Elpusztítják a szobahőmérséklet nyúlását és az ütközési energiát, így az érzékeny B-2 komponens megrepedhet az alakítás, a hidroteszt vagy a működés közbeni hőtranziens során.
- Korróziós hiba. A csapadék molibdén-gazdag, ezért a közvetlenül körülötte lévő mátrix molibdén-szegény. A sósavban a kimerült sávok elsősorban korrodálódnak. A hegesztett kötéseknél ez kés{5}}vonal támadásként jelenik meg, egy keskeny, mély horony, amely a fúziós vonal mellett fut a hőhatás-zónában.
- A gyakorlati következmény az, hogy a hűtési sebesség ezen az ablakon keresztül legalább annyira számít, mint a csúcshőmérséklet. A vékony B-2-es lap, amely gyorsan kioltódik a szalagon, tisztán átjöhet. Egy vastag B-2 lemez, amely lassan hűl, egy többutas hegesztés, amely a hőhatás zónáját ismételten a sávban parkolja, vagy egy 650 Celsius-fokon órákon át tartó feszültségmentesítő ciklus nem. Ez az oka annak, hogy a B-2 szabványos útmutatása egyértelmű: oldatos kezelés körülbelül 1066 Celsius-fokon, gyors kioltás, és ne helyezze az ötvözetet hosszan tartó üzembe nagyjából 538 és 816 Celsius-fok között.
|
Mező megjegyzés:A leggyakoribb B-2 hiba, amelyet látunk, egyáltalán nem korróziós-arányú probléma. Ez egy hegesztett fúvóka, egy rögzítőbetét vagy egy javítófolt, amelyet soha nem-égettek ki újra, és ahol a hőhatás{5}}zóna a gyártás során megrepedt, majd a használat során megrepedt vagy késvonal támadt. |
Hogyan csökkenti a Hastelloy B-3 a Ni4Mo csapadékot?
A B-3 egyszerre négy fronton támadja a problémát. Megemeli a molibdén ablakot, 1-3% krómot és 1-3% vasat ad hozzá, hogy megváltoztassa a rendezési útvonalat, a szenet 0,01% maximumra csökkenti a rendelkezésre álló titánnal, hogy lekösse a maradékot, és nagyon alacsonyan tartja a ként a forró rugalmasság érdekében. A gyorsan képződő Ni4Mo béta fázist nagyrészt a lassan képződő Ni3Mo fázis váltja fel.
A króm 1,0-3,0%-a stabilizálja az arc-központú köbös mátrixot, és lelassítja a nikkel- és molibdénatomok rövid hatótávolságú rendeződését, amely Ni4Mo-t olt ki. A rendelés a csapadék első lépése, ezért lassítása késlelteti a folyásirányban végbemenő mindent.
A vas 1,0-3,0%-a megváltoztatja a versengő csapadékok termodinamikáját. A B-3 egyensúlyban a Ni3Mo lesz a kedvelt rendezett fázis a Ni4Mo helyett, és a Ni3Mo sokkal lassabban nő.
Maximum 0,01% szén, plusz 0,20% titán eltávolítja a keményfém parancsikont. A B-2-ben a szemcse-határkarbidok kész gócképző helyekként működnek; mivel szinte nincs szénmentes a képződésük, a csapadékot a nulláról kell kezdeni a szemcse belsejében, ami sokkal tovább tart.
A 27,0-32,0% molibdén érintetlenül tartja a sósavval szembeni ellenállást. Ez az a pont, ami a legtöbb ember számára hiányzik: a B-3 nem vásárolt hőstabilitást a molibdén feláldozásával. Stabilitást szerzett azáltal, hogy a kisebb elemeket egy magas molibdéntartalmú mag körül kiegyensúlyozta.
A mangán 3,0%-ig és az alumínium 0,50%-ig javítja a melegen megmunkálhatóságot és az oxidációt, így a B-3 melegen alakítható és hengerelhető anélkül, hogy a korábbi B ötvözeteket szakadás sújtotta volna.
A ként is érdemes megjegyezni. A B-3 0,01%-ra korlátozza, szemben a B-2 0,03%-ával. A kén és más alacsony olvadáspontú elemek a szemcsehatárokhoz szegregálódnak, és hegesztés és melegmegmunkálás során forró repedést okoznak, ezért ez a meghúzás gyártási korlát, nem korrózió.
Mit mutat valójában a csapadékkinetikai összehasonlítás?
Az idő-hőmérséklet-átalakulása alapján a B-2 perceken belül megkezdi a Ni4Mo kicsapódását a 700-870 Celsius-fok tartományban, a leggyorsabb kinetika 750 Celsius-fok közelében. A B-3-nak több órányi expozícióra van szüksége 650 Celsius-fok közelében, mielőtt egy káros második fázis megjelenik. Ez nagyjából egy-két nagyságrendnyi időbeli eltolódás, és ez az oka annak, hogy a B-3 hegesztett formában is használható.

A csapadék egy C-görbét követ. Magas hőmérsékleten kicsi a termodinamikai hajtóerő; alacsony hőmérsékleten az atomok túl lassan diffundálnak. Valahol középen ül a kanyar orra, ahol a leggyorsabb a csapadék. A B-2 esetében ez az orr egyenesen a hőmérséklet felett ül át egy hegesztési hő által érintett zóna. A B-3 sokkal hosszabb ideig nyomja az orrát. Az alábbi táblázat ezt a kitalált valóságba fordítja le.
3. táblázat: A B-2 versus B-3 idő-hőmérséklet-transzformációs viselkedés gyártási-releváns értelmezése.
|
Termikus expozíciós forgatókönyv |
Hastelloy B-2 viselkedése |
Hastelloy B-3 viselkedése |
|
Egyszeri GTAW bérlet; a hőhatás-zóna másodpercek alatt átmegy 700-870 °C-on |
Megkezdődik a mérhető rendelés; a kés{0}}roham kockázata forró sósavban |
Nincs káros fázis; mint-hegesztett szolgáltatás elfogadható |
|
Többmenetes hegesztés vastag lemezen; a hő-érintett zóna re-sokszor belép a sávba |
kumulatív Ni4Mo; utólagos-hegesztési megoldás hegesztése kötelező a kritikus szolgáltatáshoz |
Toleráns; a kumulatív expozíció általában nem igényel újra{0}}hevítést |
|
Stresszoldás 650 C fokon 1-8 órán keresztül |
Jelentős ridegség; ne végezzen |
Általában tolerálható, de még mindig nem ajánlott rutin lépésként |
|
Melegalakítás 950-1200 C-on, majd lassú hűtés |
Ezt követi a teljes oldatos lágyítás és a gyors kioltás |
Toleránsabb; A kódmunka továbbra is teljes megoldást ír elő |
|
Hosszú távú{0}}szolgáltatás 550-800 C-on |
Tiltott; a rugalmasság és a korrózióállóság egyaránt romlik |
Kerülje el a nyomást{0}}tartó szolgáltatást; átmeneti expozíció elfogadható |
|
Oldatos lágyítás 1050-1100 °C-on, vizes kioltással |
Helyreállítja a rugalmasságot és a korrózióállóságot |
Helyreállítja a rugalmasságot és a korrózióállóságot |
Melyik ötvözet ellenáll jobban a sósavnak, a B-2 vagy a B-3?
Oldattal-lágyított állapotban, tiszta sósavban egyenértékűek. Mindkettő jellemzően 0,1 mm/év alatt működik szobahőmérsékletről körülbelül 70 Celsius-fokra bármilyen koncentrációban, és 0,5 mm/év alatt a legtöbb forrási körülmény között. A B-3 nyer, amint hegesztési varratok, magasabb hőmérsékletek vagy szennyeződések jelennek meg a képben.
A sósav szinte minden szokásos műszaki fémet legyőz. Elpusztítja a rozsdamentes acélt, megtámadja a legtöbb nikkel-krómötvözetet, és korrodálja a titánt. A nikkel-molibdén rendszer azért marad fenn, mert a molibdén stabil, sűrű passzív filmet képez egy redukáló (oxigén--mentes) savban. Egy króm-alapú passzív fólia, amely a rozsdamentes acél működését teszi lehetővé, egyszerűen nem tartható fenn ebben a környezetben, mert nincs jelen oxidáló anyag, amely folyamatosan javítaná.
Mivel mindkét ötvözet nagyjából 28% molibdént tartalmaz, mindkettő ugyanazt a védőfóliát képezi, és mindkettő ugyanazt az eredményt adja. Az alábbi táblázat azt a gyakorlati borítékot adja meg, amelyet a két minőségi osztály tiszta savban osztozik.
4. táblázat. Reprezentatív sósav-teljesítmény a tiszta, légtelenített savban lágyított -B-2 és B-3 oldathoz.
|
HCl koncentráció |
Hőmérséklet |
Tipikus korróziós sebesség (mindkét fokozat) |
Értékelés |
|
1 - 10% (híg) |
Szobahőmérséklet 70 C fokig |
< 0.05 mm/year |
Kiváló |
|
10 - 20% |
Szobahőmérséklet 70 C fokig |
< 0.1 mm/year |
Kiváló |
|
20 - 37% (tömény) |
Szobahőmérséklet |
< 0.1 mm/year |
Kiváló |
|
1 - 10% (híg) |
Forrás, körülbelül . 105 C fok |
< 0.3 mm/year |
Nagyon jó |
|
10 - 20% |
Forrás, körülbelül . 110 C fok |
0.3 - 0.5 mm/év |
Jó |
|
37% (koncentrált) |
Forrás, körülbelül . 110 C fok |
0.5 - 1.0 mm/év |
Mérsékelt; kuponteszttel igazolni |
|
Bármilyen koncentráció Fe{0}} vagy Cu2+ |
Bármilyen |
Gyors meghibásodás, gyakran > 10 mm/év |
Ne használja |
|
Tervezési határ:A forrásban lévő 37%-os sósav a B-ötvözet burkolatának szélén helyezkedik el. Ha ez a kötelessége, futtasson le egy merítési kupontesztet a saját savban (ASTM G31 gyakorlat), mielőtt elkötelezi magát, és hasonlítsa össze a cirkóniummal, amely mindkét B fokozatot felülmúlja tiszta forró sósavban, de sokkal kevésbé tolerálja a fluorid és vasszennyeződést. |
Miben különbözik a B-2 és a B-3, ha a sósav vas-szennyezést hordoz?
A B-3 jobban tolerálja, de az oxidáló ionokat tartalmazó sósavhoz egyik ötvözetet sem szabad megadni. Ha vas(III)-, réz(II)- vagy oldott oxigénszennyeződés a folyamat része, lépjen át a Hastelloy C-276-ra vagy Hastelloy C-22-re.
A vas-ionok katódos depolarizátorok. Elfogadják az elektronokat a fém felületén, és ezáltal gyorsabban tönkreteszik a molibdénben{1}}dús passzív filmréteget, mint ahogy a sav újjá tudja építeni. A hatás drámai: már 50 ppm vasvas is képes a korróziós sebességet 0,1 mm/év alatti értékről 10 mm/év fölé emelni mindkét minőségben. A B-3 két okból is jobban teljesít, mint a B-2. 1-3%-os krómtartalma valamivel jobb helyreállást biztosít a felületi filmnek, és kritikus szempontból nincs rideg, molibdénszegény hőhatású zóna, amelybe a támadás koncentrálódna.
5. táblázat Reprezentatív laboratóriumi trendadatok. Az árak tájékoztató jellegűek; mindig ellenőrizze kuponokkal a saját folyamatfolyamában.
|
Fe3+ szintje 10%-os sósavban 60°C-on |
B-2 korróziós sebesség (mm/év) |
B-3 korróziós sebesség (mm/év) |
Ítélet |
|
0 ppm (tiszta sav) |
0.13 |
0.10 |
Mindkettő szervizelhető |
|
100 ppm |
0.45 |
0.18 |
B-2 határvonal; B-3 elfogadható |
|
500 ppm |
2.10 |
0.40 |
B-2 meghibásodik; B-3 elfogadható |
|
1000 ppm |
> 5.00 |
0.85 |
B-2 alkalmatlan; B-3 előnyben |
|
100 ppm 20%-os sósavban forrás közben |
> 10.0 |
1.80 |
A B-2 katasztrofálisan megbukik |
Valódi üzemekben az 500 ppm feletti vasszint gyakori, mivel a sósav könnyen felszívja a vasat a szénacél csövekből, szivattyúkból és tárolókból. Hacsak nem tudja garantálni az ultra-tiszta savat és folyamatosan ellenőrizni azt, a B-3 a biztonságosabb specifikáció. És ha az oxidáló szennyeződés elkerülhetetlen, egyik B fokozat sem a megfelelő válasz: használja a C-276-ot.
Szükséges a Hastelloy B{1}}3 hegesztés utáni hőkezelés?
Nem, nem tiszta sósav szolgáltatásra, és ez a B-3 legnagyobb gyártási előnye. Ezzel szemben a B-2-hez általában 1050-1100 Celsius-fok körüli teljes oldatos lágyításra van szükség, amelyet vízhűtés követ.
A hegesztési varrat utólagos hőkezelése-nagy edényeken drága és kockázatos. Elég nagy kemencére van szüksége a teljes gyártáshoz, olyan torzulásokat okoz, amelyek miatt a karimák újra-kerekítése és újra-megmunkálása szükséges, kétszer kell szállítani az elemet, és a lassú vagy nem megfelelő kioltás rosszabbul hagyhatja az alkatrészt, mint korábban. Ezen lépések mindegyike ütemterv és minőségi kockázat. B-3 eltávolítja a lépcsőt.
A B-3 továbbra is speciális helyzetekben lágyított oldat:
- Hidrofluorsav szolgáltatás, vagy vegyes HCl + HF áramok, ahol általában oldatos lágyítás javasolt.
- Tömény HCl forralása magas-következmény-nyomáshatáron, ahol a tulajdonos maximális tartalékot szeretne.
- Nehéz hidegen végzett munka: B-3 munkavégzés gyorsan megkeményedik, így a durván 10-15% feletti hidegfeszültség általában közbülső vagy végső lágyítást tesz szükségessé a hajlékonyság helyreállítása érdekében.
- Kód, ügyfélspecifikáció vagy egy licencelt folyamatterv, amely ezt előírja.
- Javítsa meg a hegesztéseket vastag szakaszokon, ahol nagy a visszatartás, és a gyártó szeretné enyhíteni a maradék feszültséget.
Milyen hegesztőanyagokat és eljárásokat kell használni a B-2 és B-3 esetén?
B-2 hegesztése ERNiMo-7-tel; hegessze a B-3-at ERNiMo-10-gyel (DIN 2.4695 csupasz huzal, DIN 2.4696 bevonatú elektródák). Mindkét minőségnél használjon alacsony hőbevitelt, tartsa 100-120 Celsius-fok alatt a köztes hőmérsékletet, és ne melegítse elő a nedvesség elvezetéséhez szükséges mérték fölé.
A töltőanyag és az eljárás egyaránt számít, mert a jó nemesfémet tönkreteheti egy rossz hegesztés.
6. táblázat A hegesztési gyakorlat összefoglalása. Mindig minősítse a WPS/PQR-t a tényleges hézag és vastagság alapján.
|
Paraméter |
Hastelloy B-2 |
Hastelloy B-3 |
|
Fém töltőanyag (GTAW / GMAW) |
ERNiMo-7 (W.Nr. 2.4615) |
ERNiMo-10 (Haynes 233 megfelelő töltőanyag) |
|
Fedett elektróda (SMAW) |
ENiMo-7 |
B-3 illeszkedő elektróda (DIN 2.4696) |
|
Előmelegítjük |
Nincs, kivéve a nedvesség eltávolítását |
Nincs, kivéve a nedvesség eltávolítását |
|
Maximális interpass hőmérséklet |
120 fok C |
100 C fok ajánlott |
|
Hőbevitel |
Alacsony; szál gyöngyök |
Alacsony; szál gyöngyök |
|
Közös előkészítés |
Csiszoljon 25 mm-t mindkét oldalon fényes fémre; egyetlen-V körülbelül 70 fokos szögben |
Azonos |
|
Árnyékolás |
Argon; hátsó öblítés gyökérpasszokon |
Argon; hátsó öblítés gyökérpasszokon |
|
Hegesztési varrat-hőkezelése |
Gyakran szükséges: oldatos lágyítás 1050-1100 °C, vízhűtés |
Általában nem kötelező |
|
Bolti higiénia |
Speciális szerszámok, vas{0}}mentes csiszolókorongok, szénacéltól elkülönített tároló |
Azonos |
Egy szennyeződési szabály érdemel hangsúlyozást: soha ne köszörüljön B-minőségű ötvözetet olyan koronggal, amely hozzáért szénacélhoz, és soha ne kezelje szénacél hevederekkel vagy láncokkal. A beágyazott vasrészecskék a használat során rozsdásodnak, és gödrök keletkeznek, amelyek meglepően gyorsan átlyukaszthatják a falat.
A Hastelloy B-2 és B-3 felcserélhető a meglévő sósav berendezésekben?
Fizikailag igen, eljárásilag nem. B-3 helyettesítése B-2-vel szinte mindig elfogadható és általában előnyös. A B-2 helyettesítése B-3-mal nem lehetséges, hacsak nem minősíti újra a hegesztési eljárást, és nem állítja vissza a hegesztés utáni hőkezelést.

Csere előtt dolgozza át az alábbi ellenőrzőlistát.
Tervezési kód. Erősítse meg az adott UNS-szám megengedett feszültségét az Ön tervezési hőmérsékletén az aktuális ASME II. szakasz D. részében. Az N10665 és az N10675 értékei nem azonosak, ezért ne feltételezzen egyenes cserét magasabb hőmérsékleten.
Hegesztési eljárás. Az alapfém vagy a töltőfém cseréje lényeges változó. Minősítse újra a WPS-t és a PQR-t, és vegye figyelembe, hogy a B-3 alap hegesztése ERNiMo-7 töltőanyaggal B-2-szerű stabilitású lerakódást eredményez, ami meghiúsítja a célt.
A hőkezelés állapota. Ha a meglévő B-2 elemet izzítva és hűtve szállították, ellenőrizze, hogy a B-3 csere ugyanúgy van-e szállítva.
Dokumentáció. Követelmény az EN 10204 3.1 malomteszt tanúsítványát (3.2 kritikus szolgáltatáshoz), és 100%-ban pozitív anyagazonosítást minden hőnél.
Galvanikus szigetelés. A B-minőségű ötvözetek katódosak a szénacélhoz és alumíniumhoz. Szigetelje le a támasztékokat, karimákat és rögzítőelemeket nem-vezető tömítésekkel, hüvelyekkel és alátétekkel.
Folyamatkémia. Ha az adatfolyam megváltozott az eredeti specifikáció óta, ellenőrizze újra az oxidáló-ion kérdését, mielőtt bármit is újra-rendelne.
Mikor van még értelme a Hastelloy B-2-nek?
Három esetben: régi javítás és csere, tiszta, nem{0}}hegesztett üzem mérsékelt hőmérsékleten, és olyan projektek, ahol az irányadó specifikáció B-2-t ír elő. Ezeken az eseteken kívül a B-3 a jobb vétel.
A B-2 valóban jó ötvözet. Egyszerűen szűk folyamatablakkal rendelkezik, és ezt az ablakot könnyű betartani az alábbi alkalmazásokban:
- Csere belső elemek egy meglévő B-2 oszlophoz, tálcához vagy elosztóhoz, ahol a minőségek keverése dokumentációs és galvanikus fejfájást okozna.
- Megmunkált alkatrészek, amelyek soha nem látnak hegesztési hőciklust: szelepszárak, szivattyútengelyek, nyíláslemezek, hőmérő kutak, kis szerelvények.
- Vékony-méretű lemezbélések és tágulási hézagok, amelyek formázás után teljesen oldható-hevíthetők és vízzel-hűthetők, egy erre felszerelt üzletben.
- Licencelt folyamatterv, tulajdonosi szabvány vagy meglévő eszközspecifikáció által szabályozott projektek, amelyek kifejezetten megnevezik a B-2-t.
- Tiszta, alacsony-hőmérsékletű, nem-hegesztett savcsökkentő-szolgáltatás, ahol a B-3 extra költsége semmit sem ér.
Hogyan néz ki a költség-összehasonlítás a berendezés életciklusa során?
A B-3 kilogrammonként körülbelül 10-25%-kal többe kerül. A hegesztett berendezéseknél a teljes beépítési költség általában a B-3-at részesíti előnyben, mivel ez kiküszöböli a hegesztés utáni oldat lágyítást és az ezzel járó utómunkálati kockázatot.
Az anyagár csak egy sor szerepel a számlán. Az alábbi táblázat azt mutatja, hogy a pénz valójában hol mozog.
7. táblázat Költséghajtók. A százalékos értékek tipikus piaci megfigyelések, amelyeket meg kell erősíteni a jelenlegi malom- és gyártói jegyzésekkel.
|
Költségtényező |
Hastelloy B-2 |
Hastelloy B-3 |
|
Alapanyag ár kg |
Alapvonal |
Általában +10-25% |
|
Hegesztési varrat-hőkezelése |
Gyakran szükséges; kemence, szállítás, torzítás korrekció |
Általában megszüntetve |
|
Hegesztés javítása és NDE utómunkálata |
Magasabb, mivel a hőhatás{0}}zónahibák gyakoriak |
Alacsonyabb |
|
Gyártási ütemterv |
Hosszabb, hőkezelési -szűk keresztmetszettel |
Rövidebb |
|
A{0}}üzemi hőhatás-hatás által érintett zóna meghibásodásának veszélye |
Anyagilag magasabb |
Alacsony |
|
Egy hegesztett edény életciklus-költsége |
Általában 25-30%-kal magasabb |
Általában alacsonyabb összességében |
Van egy második, nehezebben--számszerűsíthető megtakarítás: az opcionális. A B-3-as edény a helyszínen hegesztéssel megjavítható és ismét üzembe helyezhető. A hegesztést igénylő B-2-es edények gyakran hőkezelést igényelnek, amit az üzemi átállás nem tud elviselni.
A sósavon túl: hogyan viszonyul a B-2 és a B-3 más közegekben?
A tiszta redukáló savakban a kettő közel van, és a B-3 minden esetben a biztonságosabb alapértelmezett. Oxidáló közegben mindkettő meghibásodik, és Hastelloy C-276 vagy C-22 szükséges.
Médiumról médiumra:
Kénsav (tiszta, nem{0}}oxidáló)
Mindkét ötvözet mérsékelt koncentrációban és hőmérsékleten jól ellenáll a tiszta kénsavnak; forrásban lévő 10%-os savban a sebesség 0,1 mm/év alatt marad. A B-3 jobban kezeli a szennyeződéseket. Körülbelül 60% feletti koncentráció vagy bármilyen oxidáló anyag jelenléte esetén lépjen át a C-276-ra.
Foszforsav
Mindkettő ellenáll a tiszta foszforsavnak. A fluoridokat és kloridokat hordozó nedves-eljárási foszforsav esetében a B-3 magasabb molibdéntartalma előnyt jelent a legagresszívebb szakaszokban, bár a C-276 és a C-22 továbbra is a szokásos specifikáció az oxidáló folyamatáramokhoz.
Ecetsav, hangyasav és egyéb szerves savak
Mindkettő kiváló redukáló körülmények között. A B-3 előnyös az ecetsav, ecetsavanhidrid, metil-metakrilát és etilénglikol gyártásánál hegesztett reaktorokhoz, éppen azért, mert ezek az edények hegesztve vannak, és a B-3 tolerálja a hegesztési ciklust.
Hidrobromid
Mindkettő kiemelkedő; A B-3 a berendezés hegesztésekor van megadva. Ez egy gyakori, de kevéssé tárgyalt alkalmazás, mivel a HBr nagyon úgy viselkedik, mint a HCl, és szinte minden alternatív ötvözetet kiküszöböl.
Hidrofluorsav és vegyes HCl + HF
A B-3 használható, de általában ajánlatos az oldatos izzítást szervizelni. Sok tervező előnyben részesíti a C-276-ot vagy a Monelt a fluoridtartalmú patakokhoz, ezért ellenőrizze az adott fluoridszintet és hőmérsékletet.
Oxidáló közegek: salétromsav, krómsav, hipoklorit, nedves klór, vas- vagy réz-klorid
Egyik sem ötvözött. A molibdénben{1}}dús filmet, amely oly jól redukálja a savat, az oxidálószerek elpusztítják. Adja meg a Hastelloy C-276-ot vegyes és mérsékelten oxidáló hatásokhoz, vagy Hastelloy C-22-t az erősen oxidáló hatásokhoz.
8. táblázat A B család és szokásos helyettesítői közegkiválasztási mátrixa.
|
Közepes |
Hastelloy B-2 |
Hastelloy B-3 |
Ha nem megfelelő, használja |
|
Tiszta HCl, bármilyen koncentrációban és hőmérsékleten |
Kiváló |
Kiváló |
- |
|
Tiszta H2SO4, közepes koncentrációban |
Kiváló |
Kiváló |
- |
|
Tiszta vagy forró H2SO4 |
Szegény |
Szép a jóhoz |
C-276 |
|
Tiszta H3PO4 |
Jó |
Jó |
- |
|
A H3PO4 nedves-feldolgozása fluoridokkal |
Igazságos |
Jó |
C-276 / C-22 |
|
Ecetsav, hangyasav, szerves savak (redukáló) |
Kiváló |
Kiváló |
- |
|
HBr |
Kiváló |
Kiváló |
- |
|
HF és HCl + HF |
Igazságos |
Jó lágyítással |
C-276 / Monel |
|
Oxidáló savak és sók |
Alkalmatlan |
Alkalmatlan |
C-276 / C-22 |
Melyek mindkét ötvözet kemény üzemi korlátai?
Nincsenek oxidálószerek, és nincs hosszú távú{0}}szolgáltatás az 550-900 Celsius fokos csapadékablakban. Levegőben körülbelül 540 Celsius-fok a praktikus mennyezet mindkét fokozatnál; redukáló gázban vagy vákuumban lényegesen magasabb hőmérséklet megengedett.

A valódi hibákat okozó határok a következők:
- Oxidáló ionok. Körülbelül 50 ppm vas- vagy rézion két nagyságrenddel növelheti a sósav korróziós sebességét. Tartsa távol a vasat és a rezet a rendszerből: ne legyen szénacél vagy réz csövek az áramlás előtt, ne legyen rozsda, ne legyenek réz tömítések.
- Közepes{0}}hőmérsékletű szolgáltatás. Egyik ötvözetet sem tartsa 550 és 900 Celsius fok között terhelés alatt. Különösen a B-2-t korlátozzák a hosszan tartó 538-816 Celsius-fok körüli üzemelésre.
- Légköri hőmérséklet mennyezet. Oxidáló légkörben, például levegőben, tervezzen 540 Celsius-fok közeli mennyezetet. Vákuumos vagy redukáló atmoszférában a B-3-at jóval felette használják, ezért jelenik meg a vákuumkemencék hardverében.
- Forró-munkaszennyezés. A kovácsolás vagy melegalakítás hevítésénél kerülni kell a kénnel, foszforral, ólommal és más alacsony -olvadáspontú- fémekkel való érintkezést, alacsony kéntartalmú tüzelőanyagot és tiszta, enyhén redukáló kemenceatmoszférát használva. A láng nem érintheti közvetlenül a munkadarabot.
- Galvanikus tengelykapcsoló. A B osztályok nemesek a szénacélhoz és az alumíniumhoz képest. Elektromosan szigetelje le őket, különben az olcsóbb fém lesz az áldozati anód.
- Klorid feszültségkorróziós repedés. Mindkét ötvözet hatékonyan immunis a klorid-indukált SCC-vel szemben magas nikkeltartalmuk miatt, ami az egyik alulértékelt előnye a rozsdamentes acéllal szemben.
Hogyan határozzák meg a mérnökök a Hastelloy B-3-at 2026-ban?
Adja meg az ötvözetet UNS-számmal, a termékformát az ASTM-számmal, a hőkezelési feltételeket és a szükséges dokumentációt. Ne rendeljen kizárólag a kereskedelmi név alapján.
A teljes B-3 vásárlási specifikáció a következő elemeket tartalmazza:
- Anyagmegjelölés: UNS N10675, W.Nr. 2.4600, GB NS3203. Keresse-mind a hármat a malombizonyítványon.
- Termékleírás forma szerint: ASTM B333 / ASME SB333 lemezhez, lemezhez és szalaghoz; ASTM B335 / ASME SB335 rúdhoz; ASTM B622 / ASME SB622 varrat nélküli csövekhez; ASTM B619 és B626 / ASME SB619 és SB626 hegesztett csövekhez; ASTM B366 / ASME SB366 a szerelvényekhez; ASTM B564 / ASME SB564 kovácsolt anyagokhoz.
- Állapot: 1050-1100 Celsius fokon izzított oldat, vízzel hűtve.
- Mechanikai átvétel: szakítószilárdság minimum 760 MPa, folyáshatár minimum 350 MPa, nyúlás minimum 40%.
- Dokumentáció: malomvizsgálati tanúsítvány EN 10204 3.1, vagy 3.2-es nyomású-a kritikus szolgáltatás megtartásához; teljes hőkövethetőség.
- Ellenőrzés: 100%-ban pozitív anyagazonosítás XRF vagy OES segítségével minden hőnél és minden darabnál, átvétel után, nem csak a malomban.
- Súlyos szolgáltatás: adja meg a NACE MR0175 / ISO 15156 megfelelőséget, ha a rendszerben bárhol jelen van hidrogén-szulfid.
- Hegesztés: WPS és PQR minősítésű ERNiMo-10 töltőanyaggal, 100 Celsius fok alatti átvezetés, előmelegítés nélkül.
- NDE: radiográfiás vagy automatizált ultrahangos vizsgálat nyomástartó hegesztéseken-, festék áthatoló anyagon a gyökérmeneteken, fúvóka rögzítési varratokon és minden olyan területen, ahol az ideiglenes rögzítéseket eltávolították.
- Tisztaság: vasaló{0}}mentes szerszámok, csiszolókorongok és tárolóhely; nem érintkezik a szénacél kezelőszervekkel.
- Folyamatellenőrzés: ha a sav nem tiszta, futtasson ASTM G31 merülési kupontesztet a tényleges folyamatáramban, mielőtt az anyag végső kibocsátását elvégezné.
Melyik ötvözetet válasszam? Hat{0}}lépéses kiválasztási útvonal
Válaszoljon öt kérdésre a folyamról és egy a gyártásról, és a választás általában egyértelmű.
- Tartalmaz-e a patak oxidáló anyagokat (Fe3+, Cu2+, oldott oxigén, salétromsav, nedves klór)? Ha igen, hagyja abba. Használjon Hastelloy C-276-ot vagy C-22-t, ne B-ötvözetet.
- A berendezést hegesztették, vagy valaha a terepen hegesztik? Ha igen, válassza a B-3-at.
- A sav közeledik a forrásponthoz, vagy tömény (~20% felett)? Ha igen, válassza a B-3-at.
- Van esély vasszennyeződésre az upstream szénacélból? Ha igen, válassza a B-3-at, és javítsa meg a felfelé irányuló csővezetéket.
- Tiszta, hűvös, nem{0}}hegesztett, és már B-2-ként van megadva? A B-2 elfogadható és olcsóbb.
- Bármelyiket is választja, kérje meg az MTR-t, és futtassa a PMI-t. A B-2 és B-3 közötti osztályok{1}}egyesítése dokumentált iparági probléma, mivel a kettő azonosnak tűnik, és eltérő a költsége.
Gyakran ismételt kérdések
1. A Hastelloy B-3 jobb, mint a Hastelloy B-2?
Igen, szinte minden új építésnél. A B-3 megegyezik a B-2 sósavval szembeni ellenállásával izzított állapotban, és drámaian jobb hőstabilitást, könnyebb gyártást és hegesztett állapotban történő üzembe helyezhetőséget biztosít. A B-2 továbbra is jogos értékválasztás a tiszta, hűvös, nem-hegesztett redukáló sav-szolgáltatáshoz és a hasonló cseréhez.
2. Miért válik rideggé a Hastelloy B-2 hegesztés után?
A hegesztés{0}}a hőhatás által érintett zónát 550-900 Celsius-fokon áthajtja, ahol a B-2 gyorsan kicsapja a rendezett intermetallikus Ni4Mo vegyületet (béta fázis). A csapadék kemény és törékeny, és molibdén{8}}szegény sávokat hagy maga körül, ami a képlékenység elvesztését és a késvonal korrózióját okozza. A hegesztés utáni oldatos izzítás körülbelül 1066 Celsius-fokon vízhűtővel oldja a csapadékot és helyreállítja a tulajdonságokat.
3. Szüksége van a Hastelloy B-3-nak hegesztés utáni hőkezelésre?
Nem tiszta sósav szolgáltatásra. A B-3 kifejezetten hegesztett-felhasználásra készült. Az 1050-1100 Celsius-fokos oldatos lágyítás továbbra is előírható a sósav-hidrogén-fluorid vegyes szervizeléshez, erősen hidegen megmunkált alkatrészekhez, vagy ahol egy kód vagy ügyfélspecifikáció ezt megköveteli.
4. Milyen hőmérsékleten válik ki a Hastelloy B-2 Ni4Mo?
Nagyjából 550 és 900 Celsius-fok között van, a leggyorsabb csapadék 750 Celsius-fok közelében. Az expozíciót percekben mérik, nem órákban, ezért egy hegesztési hőciklus elegendő az elindításához. A B-2 nem használható huzamosabb ideig, körülbelül 538 és 816 Celsius-fok között.
5. A Hastelloy B-3 helyettesítheti a B-2-t egy meglévő hajóban?
Általában igen, és ez általában frissítés. Csere előtt ellenőrizze az ASME Section II D. részének megengedett feszültségét az N10675 esetében az Ön tervezési hőmérsékletén,-minősítse újra a WPS-t és a PQR-t ERNiMo-10 töltőanyaggal, és győződjön meg arról, hogy a cserét oldatban lágyított és oltott állapotban szállítják, teljes tanúsítvánnyal.
6. Milyen töltőanyagot használnak a Hastelloy B-2-hez és B-3-hoz?
A B-2 ERNiMo-7 (W.Nr. 2.4615) vagy ENiMo-7 elektródákkal van hegesztve. A B-3 ERNiMo-10-gyel van hegesztve, a hozzáillő B-3 vezetékkel DIN 2.4695 jelöléssel és DIN 2.4696 borított elektródákkal. Soha ne használjon ERNiMo-7 lerakódást B-3 nemesfémre, ha a hézag jobb hőstabilitása számít.
7. A Hastelloy B-2 vagy B-3 mágneses?
Sem. Mindkettő teljesen ausztenites nikkel-molibdénötvözet, homlokzat-központú, köbös kristályszerkezettel, és nem -mágnesesek oldatban-hevített állapotban.
8. Melyik a drágább, a Hastelloy B-2 vagy B-3?
A B-3 kilogrammonként nagyjából 10-25%-kal többe kerül. Mivel azonban a B-2 általában hegesztés utáni hegesztést igényel, a hegesztett B-2 berendezés teljes gyártási költsége gyakran 25-30%-kal magasabb, így a B-3 gyakran nyer a beépítési költségen.
9. Mi a Hastelloy B-3 kínai GB megfelelője?
A GB/T 15007 alatt a Hastelloy B-3 az NS3203-nak, a Hastelloy B-2 pedig az NS322-nek felel meg. Mindig ellenőrizze a jelölést az aktuális malomvizsgálati tanúsítvánnyal, mert a beszállítói listákon esetenként helytelen osztályozási kódok szerepelnek.
10. Kivonják a Hastelloy B-2-t?
Formálisan nem, de már nem ez az alapértelmezett. Az új hegesztett kiviteleknél alapértelmezés szerint B-3. A B-2 továbbra is széles körben elérhető, és széles körben elterjedt szolgáltatásban van a régebbi karbantartások, javítások és alkalmazások számára, ahol az eredeti specifikáció megnevezi.
11. Hastelloy B-3 kontra cirkónium forró sósav esetében: melyik nyer?
A cirkónium mindkét B fokozatot felülmúlja tiszta, forró sósavban, de sokkal érzékenyebb a vas- és fluoridszennyezésre, és lényegesen többe kerül. Ahol az áramlás tisztasága nem garantálható, a B-3 a robusztusabb és gazdaságosabb választás.
12. B-2 vagy B-3 képes kezelni a vasionokat tartalmazó sósavat?
Csak nagyon kis mennyiségben, és a B-3 jobban kezeli őket. Már 50 ppm vas-ion mindkét minőségnél 10 mm/év fölé emelheti a korróziós sebességet. 500 ppm 10%-os savban, 60 Celsius fokon, az indikatív vizsgálat körülbelül 2,1 mm/év értéket mutat a B-2 esetében, míg a B-3 esetében körülbelül 0,4 mm/év. E szintek felett adja meg a Hastelloy C-276-ot.
13. Mi a Hastelloy B-3 maximális üzemi hőmérséklete?
Oxidáló légkörben, például levegőben, körülbelül 540 Celsius-fok a praktikus mennyezet. Gáz vagy vákuum redukálásakor a B-3 lényegesen nagyobb mennyiségben használható. Az 550-900 Celsius-fokos csapadékablakban történő hosszú távú{6}}szolgáltatást továbbra is kerülni kell a nyomástartó alkatrészek esetében; A B-3 előnye, hogy a hegesztés közbeni átmeneti expozíció nem okoz ridegséget.
14. Használható a Hastelloy B-3 kénsavban?
Igen, tiszta, nem -oxidáló kénsavban mérsékelt koncentrációban és hőmérsékleten, ahol a forrásban lévő 10%-os sav sebessége 0,1 mm/év alatt marad. Nem alkalmas oxidáló szennyeződéseket tartalmazó kénsavat tartalmazó szennyeződésekhez. Kevert vagy oxidáló savakkal végzett kezeléshez használja a Hastelloy C-276 vagy C-22-t.
15. A B-3 magasabb molibdéntartalma javítja-e a sósav rezisztenciát?
Tiszta savban nem mérhető, mert mindkét minőség már eleve ugyanazt a molibdénben{0}}dús passzív filmet alkotja, és mindkettő 0,1 mm/év alatti sebességgel működik környezeti hőmérsékleten 70 Celsius fokig. A magasabb molibdén ablak a B-3-ban azért van, hogy a csapadék útvonalát Ni3Mo irányába tolja el, nem pedig a korrózióállóságot javítja.
16. Mi a különbség a Ni4Mo és a Ni3Mo között?
Mindkettő nikkel és molibdén rendezett vegyülete, amely lehűlés közben a fémszemcsék belsejében képződhet. A Ni4Mo a gyorsan-képződő, nagyon rideg forma, amely a B-2-t sújtja. A Ni3Mo sokkal lassabban képződik, és ezt a B-3 fázist úgy tervezték, hogy kedvezzen. A lassabb csapadék azt jelenti, hogy az ötvözet károsodás nélkül átjuthat a veszélyes hőmérsékleti sávon.
17. Szükséges-e a B-2 és B-3 oldatos izzítás az alapanyagon?
Igen. Mindkettőt oldatban izzított és hűtött állapotban szállítjuk, jellemzően 1050-1100 Celsius-fokon, amelyet gyors vízhűtés követ. Ez feloldja a csapadékot, és lefagyasztja a molibdént az oldatban. Bármilyen melegalakítást vagy erős hidegmegmunkálást ismételt hőkezelésnek kell követnie.
18. Hastelloy B-3 kontra C-276: hogyan válasszak?
Válassza a B-3-at a tiszta redukáló savakhoz, mindenekelőtt a sósavhoz bármilyen koncentrációban és hőmérsékleten. Válassza a C-276-ot, ha az áram oxidáló anyagokat tartalmaz, ha savak keverednek, vagy ha a vas- és réz-szennyeződés nem zárható ki. A C-276 krómtartalma biztosítja azt az oxidációs ellenállást, amelyet a B ötvözetek szándékosan cserélnek le.
19. Használható-e a Hastelloy B-3 fluorsavban vagy vegyes HCl + HF-ben?
Lehetséges, de általában ajánlatos az oldatos izzítást szervizelés előtt, és a feladatot teszteléssel kell ellenőrizni, mivel a fluorid viselkedése erősen függ a koncentrációtól és a hőmérséklettől. Sok tervező a C-276-ot vagy a Monelt részesíti előnyben a fluoridtartalmú patakokhoz.
20. Hogyan ellenőrizhetem, hogy valóban megkaptam-e a Hastelloy B-3-at?
Megkövetel egy EN 10204 3.1 vagy 3.2 szabvány szerinti malomvizsgálati tanúsítványt, amely az 1,0–3,0% krómot és 0,01% alatti széntartalmú UNS N10675-öt mutatja, majd az átvételkor minden darabon futtasson 100% pozitív anyagazonosítást XRF vagy OES segítségével. A B-2 és B-3 vizuálisan azonos, és a rosszul címkézett anyagok ismert iparági kockázatot jelentenek.
