|
Hastelloy C22(UNS N06022) az erősebb választás oxidáló savak és oxidáló sav-klorid keverékek - salétromsav, vas-klorid, réz-klorid, nedves klór és klór-dioxid - esetén, mivel magasabb krómtartalma (20-22,5% C2insta5}–{6{6}) stabil passzív oxidfilm oxidációs támadás alatt.
Hastelloy C276(UNS N10276) továbbra is az 50 -éves ipari etalon az erősen redukáló savak, különösen a sósav és a redukáló kénsav tekintetében, ahol magasabb kombinált molibdén-plusz-volfrámtartalma megvédi az ötvözetet, ha a passzív film már instabil. Az oxidáló és redukáló körülmények között ingadozó folyamatfolyamok esetében - a leggyakoribb valós-hibamód - a C22 általában a biztonságosabb alapértelmezett, míg a C276 továbbra is a legköltséghatékonyabb választás a szolgáltatás folyamatos csökkentésére. |

A Hastelloy C276 és Hastelloy C22 a nikkel-króm-molibdén (Ni-Cr-Mo) ötvözetcsalád két legszélesebb körben meghatározott tagja, és rutinszerűen összekeverik őket egymással, mivel közös őseik, hasonló mechanikai jellemzőik és átfedő tulajdonságaik vannak. A gyakorlatban a két ötvözetet különböző korróziós problémák megoldására tervezték, és az adott savas környezethez nem megfelelőt választva évtizedekről hónapokra csökkentheti az élettartamot.
Ez az útmutató összehasonlítja a Hastelloy C276 (UNS N10276) és a Hastelloy C22 (UNS N06022) összetételét, az oxidáló-sav teljesítményét, a savcsökkentő-teljesítményét, a lokalizált korrózióállóságot, a mechanikai tulajdonságokat és az irányadó szabványokat, majd egy kiválasztási ellenőrző listával zárul, és a GYIK-csapatok bizalommal határozhatják meg a beszerzést és a mérnöki minőséget.
Milyen kémiai különbségek vannak a Hastelloy C276 és C22 között?
A Hastelloy C22-t a C276 közvetlen továbbfejlesztéseként fejlesztették ki, és a C276 volfrámjának és vasának egy részét további krómért és molibdénért cserélték ki -, ami kiegyensúlyozza a C276 egyik jelentős gyengeségét: az erősen oxidáló savakban való teljesítményt.
Mindkét ötvözet ugyanazt a nikkel{0}}króm-molibdén gerincet használja, és ugyanaz az ASTM/ASME specifikációcsalád (B574, B575, B564, B619, B622, B626, B366) szabályozza őket, de ötvözési filozófiáik eltérőek: 16%-ról 22,5%-ra emelte a mennyezetet, és ennek megfelelően csökkentette a volfrám- és vastartalmat. Ez az egyetlen váltás a kiváltó oka az ebben a cikkben tárgyalt minden teljesítménybeli különbségnek.
|
Elem |
Hastelloy C276 (UNS N10276) |
Hastelloy C22 (UNS N06022) |
Kohászati szerep |
|
Nikkel (Ni) |
Egyenleg (≈ 57%) |
Egyenleg (≈ 56%) |
Ausztenites mátrix; ellenáll a klorid SCC-nek |
|
Króm (Cr) |
14.5 – 16.5% |
20.0 – 22.5% |
Passzív oxidfilmet képez; szabályozza az oxidáló -savval szembeni ellenállást |
|
Molibdén (Mo) |
15.0 – 17.0% |
12.5 – 14.5% |
Stabilizálja a passzív filmet redukáló/klorid közegben |
|
Volfrám (W) |
3.0 – 4.5% |
2.5 – 3.5% |
Megerősíti Mo szerepét a-savval és lyukállósággal szembeni ellenállás csökkentésében |
|
vas (Fe) |
4.0 – 7.0% |
2.0 – 6.0% |
Gazdaságos töltőanyag; alacsony szinten tartják a korrózióállóság megőrzése érdekében |
|
Kobalt (Co) |
2,5% max |
2,5% max |
Véletlen; nukleáris/radiológiai szolgálatra ellenőrzött |
|
szén (C) |
0,01% max |
0,015% max |
Ultra{0}}alacsonyan tartva a szemcse-határ keményfém érzékenységének elkerülése érdekében |
|
H + W (kombinált) |
≈ 18.0 – 21.5% |
≈ 15.0 – 18.0% |
Kombinált redukáló-sav „hajtóanyag” tartalom |
Forrás: ASTM B575 / ASME SB575 névleges összetételi határértékek az UNS N10276 és UNS N06022 esetében, a Corrosion Materials Inc. táblázatában és több ASTM{5}}hivatkozási malom adatlapon.
Miért jobb a Hastelloy C22 a C276-nál az oxidáló savakban?
A C22 nyeri az oxidáló savakat, mivel a króm - nem a molibdén - az az elem, amely létrehozza és fenntartja azt a vékony króm--oxid passzív filmréteget, amelyre az oxidáló fajoknak szükségük van ahhoz, hogy védelmezőek maradjanak, nem pedig agresszívek.

Egy oxidáló savban, például a salétromsavban, maga a sav biztosítja azt az oxidáló erőt, amely a króm{0}}oxid filmet érintetlenül tartja; a magasabb krómtartalom egyszerűen több nyersanyagot ad az ötvözetnek a film elkészítéséhez és javításához. A C276 krómtartalma nagyjából hat százalékponttal alacsonyabb a C22-nél, ami elegendő ahhoz, hogy egyértelműen felülmúlja az erősen oxidáló vegyi anyagokat, még akkor is, ha mindkét ötvözetet eredetileg a savak redukálására szolgáló molibdén{4}}stratégia alapján tervezték.
|
Oxidáló környezet |
Hastelloy C276 Viselkedés |
Hastelloy C22 Viselkedés |
|
Salétromsav (híg – tömény, környezeti – forrásban lévő) |
Elfogadható alacsony koncentrációban/hőmérsékleten; nem az első választás az erős vagy forró nitrogénes kezeléshez |
Előnyben részesített fokozat; magasabb Cr fenntartja a passzivitást szélesebb koncentráció/hőmérséklet tartományban |
|
Vas-klorid / réz-klorid (oxidáló klorid sók, ASTM G48) |
Jó ellenállás; hosszú, jól{0}}dokumentált múlttal |
Általában azonos vagy jobb kritikus pontozási viselkedés a magasabb Cr + Mo + W miatt |
|
Nedves klórgáz / hipoklorit / klór-dioxid |
Egyike azon kevés ötvözeteknek, amelyek egyáltalán ellenállnak ennek a közegosztálynak |
Szintén ellenálló; gyakran adják meg a C276 mellett a fehérítő üzemben |
|
Vegyes oxidáló sav-klorid-áramok (pl. páclúg) |
Használható, de csökkentett árréssel, mivel a klorid/oxidálószer tartalom emelkedik |
Szélesebb stabilitási sáv; előnyös, ha az oxidálószer erőssége változó vagy ismeretlen |
Forrás: Haynes/Hastelloy ötvözet műszaki adataiból (Alloy C276 és Alloy 22 adatlapok), NeoNickel, MWalloys és Western Forge & Flange Ni-Cr-Mo ötvözet kiválasztására vonatkozó műszaki útmutatóból összeállított korróziós viselkedési-összehasonlítások.
Miért marad a Hastelloy C276 a mérce a savak csökkentésében?
A C276 továbbra is a standard referenciaötvözet a savak - redukálására, mindenekelőtt a sósav -, mert magasabb kombinált molibdén-plusz-volfrámtartalma védi a fémfelületet, miután a passzív film már lebomlott, ami pontosan ez történik egy erősen redukáló savban.
A redukáló savak, például a sósav nem biztosítják a króm{0}}-oxid film fenntartásához szükséges oxidálóerőt, így a króm viszonylag csekély mértékben járul hozzá ebben a rendszerben. A korrózióállóság ehelyett a molibdéntől és a volfrámtól függ, amelyek ellenállnak a csupasz fémfelület aktív feloldódásának. Mivel a C276-ot a C-család ötvözetei közül a legmagasabb Mo+W-tartalommal állítottuk össze, több mint ötven évnyi terepi adatot halmozott fel a sósav, a kénsav redukálása és a foszforsav szolgáltatás terén, és gyakran a gazdaságosabb választás, ha a folyamatkémia következetesen redukálódik.
|
A környezet csökkentése |
Hastelloy C276 Viselkedés |
Hastelloy C22 Viselkedés |
|
Sósav (minden koncentrációban, környezeti – emelt hőmérsékleten) |
Iparági benchmark; a HCl szolgáltatás alapértelmezett referenciaötvözete |
Jó, de általában kissé elmarad a C276-tól a legsúlyosabb HCl-körülmények között |
|
Kénsav, híg/redukáló (kevesebb, mint 10% forráspont) |
Jól dokumentált: 0,1-0,2 mm/év nagyságrendű forrásban lévő 10%-os H₂SO₄-ban |
Összehasonlítható teljesítmény ugyanabban a hígítási tartományban |
|
Kénsav, közepes koncentráció (~50%, 65-80 fok) |
Körülbelül 0,5–0,7 mm/év; margóval használható |
Hasonló nagyságrend; Az ötvözetválasztást itt gyakran a szennyeződések vezérlik, nem pedig a saverősség |
|
Hangyasav, ecetsav, oxálsav (enyhe szerves redukáló savak) |
Kiváló - lényegében felcserélhető a C22-vel |
Kiváló - lényegében felcserélhető a C276-tal |
|
Foszforsav, kloridokkal/fluoridokkal szennyezett |
Régóta-bevált használat a műtrágya-minőségű foszforsav szolgáltatásban |
Szintén alkalmas; válassza ki az adott áram klorid/oxidálószer tartalmát |
Forrás: A Haynes International Alloy C276 műszaki adataiból és a Globo Alloy Hastelloy C276 kémiai-kompatibilitási útmutatójából összeállított csökkentő-savkorróziós sebességtartományok; a szerves sav és a foszforsav- viselkedését több malom műszaki adatlapja is alátámasztja.
Hogyan hasonlítható össze a két ötvözet vegyes{0}}savas és ingadozó környezetben?
A C22 a biztonságosabb alapértelmezés a vegyes-sav és ingadozó-kémia szolgáltatásban, mivel magasabb krómtartalma kiszélesíti az oxidáló oldalon a határt anélkül, hogy a redukáló oldalon lényegesen feláldozná a teljesítményt.

A legtöbb valós-korróziós meghibásodás nem a tankönyvben szereplő egyetlen-savas környezetben fordul elő; vegyes saváramokban, felborult körülmények között vagy olyan folyamatokban fordulnak elő, ahol az oxidálószer koncentrációja idővel eltolódik - füstgáz-kéntelenítő (FGD) folyadék, pép-fehérítő szűrlet és pácolófürdők gyakori példái. Ezeknél a szolgáltatásoknál a gyakorlati kockázat az, hogy a redukálónak vélt folyam egy felborulás során rövid időre oxidálódni fog (vagy fordítva), és az ötvözetnek mindkét oldalon stabilitási ráhagyásra van szüksége. A C22 kiegyensúlyozott, de króm{7}}forward kémiája megadja a két-oldali sávot, ezért gyakran használják az FGD abszorber belső részeihez és más több-savas környezetekhez, holott a C276 megfelelő - és olcsóbb - lenne a névleges, állandó kémiai állapothoz.
Jól ismert példa a "Zöld Halál" tesztoldat (kén-, só-, vas- és réz-klorid keveréke, amelyet a legagresszívebb FGD gázmosó körülményeinek szimulálására használnak): mindkét ötvözet sokkal jobban ellenáll, mint általában az ausztenites rozsdamentes acélok, mint például a 316-os típusú, de nagyobb a króm- és molybdén-stabilitás. Az oxidálószer-tartalom a mosólúgban megjósolhatatlan.
Melyik ötvözet nyújt jobb lyuk- és réskorrózióállóságot?
A Hastelloy C22 általában egyenlő vagy jobb ellenállást biztosít a lyuk- és réskorrózióval szemben oxidáló kloridos környezetben, a magasabb kombinált króm-, molibdén- és volfrámtartalmának köszönhetően.
A lokális korróziós - lyuk- és réstámadást - olyan tesztekkel értékelik, mint az ASTM G48 (vas(III)-klorid-merítés), és erősen befolyásolja a króm, a molibdén és a wolfram együttes szintje, ugyanazok az elemek, amelyek az általános oxidációs-savellenállást uralják. Mivel a C22 mindhárom közül többet hordoz a C276-hoz képest, jellemzően azonos vagy magasabb kritikus pitting-hőmérsékletet (CPT) és kritikus réshőmérsékletet (CCT) rögzít vas(III)-kloridban és más agresszív klorid--tartalmú oxidáló közegekben. Mindkét ötvözet azonban kényelmesen felülmúlja az erősen ötvözött ausztenites és szuper-ausztenites rozsdamentes acélokat (316L, 904L, 254SMO) ebben a tesztben, és mindkettőt alapvetően immunisnak tekintik a kloridos feszültségkorróziós repedésekkel szemben magas nikkeltartalmuk miatt.
Jelentősen különböznek a mechanikai tulajdonságok vagy a hegeszthetőség?
Nem - a két ötvözet szilárdságában, keménységében és hegeszthetőségében közel-azonos; a teljes kiválasztási döntés a korróziós kémián múlik, nem a mechanikai teljesítményen.

Mindkét ötvözetet oldatban -hevített állapotban szállítjuk és minősítjük, és teljesen ausztenites, egyfázisú Mindkettő elég jól ellenáll a szemcse-határkarbid és az intermetallikus csapadékképződésnek a hegesztési hővel érintett zónában ahhoz, hogy hegesztett állapotban, utólagos-hegesztési hőkezelés (PWHT) nélkül használható legyen a legtöbb szolgáltatásban. hegesztési menet.
|
Ingatlan |
Hastelloy C276 |
Hastelloy C22 |
|
Min. szakítószilárdság (hevített) |
≈ 100 ksi (690 MPa) |
≈ 100 ksi (690 MPa) |
|
Min. folyáshatár (0,2% eltolás, lágyított) |
≈ 41–45 ksi (283–310 MPa) |
≈ 45 ksi (310 MPa) |
|
Min. megnyúlás |
40% |
45% |
|
Tipikus keménység (hevített) |
100 HRB vagy annál kisebb |
100 HRB vagy annál kisebb |
|
Hegesztett HAZ korrózióállóságként- |
Kiváló; A PWHT általában nem szükséges |
Kiváló; A PWHT általában nem szükséges |
|
AWS töltőanyag |
ERNiCrMo-4 / ENiCrMo-4 |
ERNiCrMo-10 / ENiCrMo-10 |
Forrás: Minimális mechanikai tulajdonságok az ASTM B574/B575 és ASME SB574/SB575 szerint; AWS töltőanyag-jelölések AWS A5.14 (csupasz) és A5.11 (fedett elektróda) szerint.
Milyen irányadó szabványok és tanúsítványok vonatkoznak mindkét ötvözetre?
Mindkét ötvözet ugyanazt az ASTM/ASME termék-formaspecifikáció-családját és ugyanazokat a malom-tanúsítási követelményeket osztja meg, így a projekt papírmunkája nem változik a kiválasztott minőség alapján - csak a tanúsítványon szereplő összetétel és vizsgálati eredmények változnak.
|
Termék űrlap |
Irányadó szabvány |
Megjegyzések |
|
Tányér, lap, szalag |
ASTM B575 / ASME SB575 |
Az UNS N10276 és az UNS N06022 egyaránt vonatkozik |
|
Bár |
ASTM B574 / ASME SB574 |
Kerek, lapos és hatlapú rúd |
|
Kovácsoltvas |
ASTM B564 / ASME SB564 |
Karimák, szerelvények, szeleptestek |
|
Hegesztett cső |
ASTM B619 / ASME SB619 |
|
|
Varrat nélküli cső/cső |
ASTM B622 / ASME SB622 |
|
|
Hegesztett cső |
ASTM B626 / ASME SB626 |
|
|
Kovácsolt szerelvények |
ASTM B366 / ASME SB366 |
Könyökök, pólók, szűkítők |
|
Szenzibilizáció / IGA vizsgálat |
ASTM G28 (A és B módszer) |
Ellenőrzi az intergranuláris támadással szembeni ellenállást |
|
Gödör-/résvizsgálat |
ASTM G48 (A–F gyakorlatok) |
Vas-klorid merítés, CPT/CCT meghatározás |
|
Szomorú-szolgáltatási minősítés |
NACE MR0175 / ISO 15156 |
Mindkét ötvözet széles körben elfogadott; ellenőrizze a keménységet és a PREN{0}}egyenértékű határértékeket projektenként |
|
Hegesztési segédanyagok |
AWS A5.14 (csupasz) / A5.11 (fedett) |
ERNiCrMo-4/ENiCrMo-4 a C276-hoz; ERNiCrMo-10/ENiCrMo-10 C22-hez |
|
Malom minősítés |
EN 10204 típus 3.1 / 3.2 |
3.2 nyomástartó edényekhez, tengeri, nukleáris és gyógyszerészeti szolgáltatásokhoz ajánlott |
Melyik ötvözetet kell megadnia az alkalmazásához?
Adja meg a Hastelloy C22-t, ha a domináns vagy legrosszabb{1}}eset oxidáló vagy kiszámíthatatlan; adja meg a Hastelloy C276-ot, ha a kémia folyamatosan csökken, és a költségek számítanak.

Válassza a Hastelloy C22-t, ha:
- A technológiai folyadék salétromsavat, vas-kloridot, réz-kloridot vagy más erős oxidálószert tartalmaz
- Klór-dioxid, hipoklorit vagy nedves klórgáz van jelen savas körülmények mellett
- Az áramlás összetétele változó, rosszul jellemzett, vagy olyan felborult körülményeknek van kitéve, amelyek az oxidáló kémia felé tolhatják el.
- A klorid-{0}}csapágyazású oxidáló közegek lyuk- és réskorrózióval szembeni ellenállása az irányadó meghibásodási mód
- A specifikáció a lehető legszélesebb korróziós határt követeli meg, és a költségvetés lehetővé teszi a szerény költségprémiumot
Válassza a Hastelloy C276-ot, ha:
- A folyamatfolyadék következetesen redukál - sósavat, redukáló kénsavat vagy enyhe szerves savakat (hangyasav, ecetsav, oxálsav)
- Az alkalmazás nedves klór-, hipoklorit- vagy klór-dioxid-szolgáltatás jelentős oxidáló-savexpozíció nélkül
- Az ötven{0}}éves gyakorlati tapasztalat és a malom/gyártó széleskörű ismerete értékes egy kritikus, hosszú{1}}vezető projektnél
- A költségvetés a C-család alacsonyabb költségű-tagját részesíti előnyben a jól-jellemző, állandó-folyamatfolyam érdekében
Ha kétségei vannak:
Rendeljen korróziós kupontesztet (ASTM G28/G48 vagy üzemspecifikus merítési tesztet) a tényleges technológiai folyadékban a végső anyag kiválasztása előtt. A közzétett korróziós sebességi-adatok egy átvilágítási eszköz, nem helyettesítik a valódi, szennyezett, több-komponensű adatfolyam tesztelését, amelyet a berendezés ténylegesen látni fog.
Hogyan hasonlítható össze a költség és a rendelkezésre állás?
A Hastelloy C22 jellemzően 5–15%-os árprémiumot jelent a Hastelloy C276-hoz képest az egyenértékű termékformákban, ami a magasabb króm- és molibdéntartalmát, valamint a szűkebb, szigorúbb összetételű ablakát tükrözi.
Mindkét ötvözetet széles körben raktározzák lemez-, lemez-, rúd-, csövek- és szerelvények formájában a nagyobb nikkel{0}}ötvözet-szervizek, így az átfutási idő ritkán a döntő tényező közöttük. Mivel az árkülönbség szerény a nem tervezett leálláshoz vagy a korróziós{2}}hiba miatti meghibásodáshoz képest, a költség csak akkor lehet megszakító-, ha a korróziós kémia egyértelműen kizárta, hogy az ötvözet nem - az elsődleges kiválasztási tényező.
Gyakran Ismételt Kérdések
K: A Hastelloy C22 egyszerűen a Hastelloy C276 "jobb" változata?
A: A C22 jobb oxidáló savakban és oxidáló kloridsókban, de a C276 továbbra is a megalapozottabb és gyakran költséghatékonyabb választás a savak, például a sósav következetes redukálására. Egyik ötvözet sem uralja a másikat az összes kémiában.
K: A Hastelloy C276 és C22 egymáshoz hegeszthető vagy keverhető ugyanabban a rendszerben?
A: Igen. Mindkettő könnyen hegeszthető egymással és a legtöbb más Ni-Cr-Mo és ausztenites rozsdamentes ötvözethez megfelelő vagy túl-ötvözött töltőfémmel (jellemzően ERNiCrMo-4 vagy ERNiCrMo-10). A vegyes ötvözetű rendszerek gyakoriak, ahol egy folyamat különböző zónái eltérő kémiát látnak.
K: Szükséges valamelyik ötvözet utólagos{0}}hegesztési hőkezelése?
A: Általában nem. Mindkettő elég jól ellenáll a szemcse-határos csapadéknak a hőhatás-zónában ahhoz, hogy a legtöbb szolgáltatáshoz hegesztett állapotban is használható legyen. A PWHT továbbra is megadható stressz--csökkentési okokból vastag szakaszokon vagy projektenkénti-specifikus kódkövetelmények miatt.
K: Melyik ötvözet ellenállóbb a hidrogén-fluoriddal szemben?
A: Egyik ötvözet sem az első{0}}választott anyag az agresszív hidrogén-fluorid-kezeléshez; mindkettő csak mérsékelt ellenállást mutat, amely nagymértékben függ a koncentrációtól, a hőmérséklettől és a levegőztetéstől. A speciális ötvözeteket vagy a nem{2}}fém béléseket rendszerint súlyos HF-terhelés szempontjából értékelik.
K: A PREN-t (pittingellenállás-ekvivalens szám) használják a C276 és a C22 összehasonlítására?
A: A PREN-t rozsdamentes és duplex acélokhoz fejlesztették ki, és nem a szabványos mérőszám a Ni{0}}Cr-Mo ötvözetek esetében, amelyek lyukasztási ellenállását ehelyett közvetlenül az ASTM G48 kritikus pontozási és réshőmérsékleten értékelik. A rozsdamentes -acél PREN-képleteken alapuló összehasonlítások félrevezetőek lehetnek ennél az ötvözetcsaládnál.
K: A C276 és a C22 ugyanolyan teljesítményt nyújt tengervízben?
A: Magas nikkel-, króm-, molibdén- és volfrámtartalmuk miatt mindkettő alapvetően közömbösnek tekinthető a környezeti tengervízben és sóoldatban, és mindkettőt széles körben használják a tengervízben és a tengeri szolgáltatásokban; A C22 tipikusan valamivel magasabb kritikus lyukképződési hőmérsékletet mutat klórozott vagy magasabb hőmérsékletű tengervízben.
