Hogyan olvassunk el egy malomvizsgálati tanúsítványt (MTC)?

May 26, 2026

Hagyjon üzenetet

Mi az a malomvizsgálati tanúsítvány (MTC)?

 

A malomvizsgálati tanúsítvány (MTC) -, más néven malomvizsgálati jelentés (MTR), anyagvizsgálati tanúsítvány vagy vizsgálati tanúsítvány - a fémgyártó által kiállított hivatalos dokumentum, amely bizonyítja, hogy egy adott anyagtétel megfelel a megadott szabvány és beszerzési megrendelés követelményeinek.

 

Gondoljon az MTC-re úgy, mint az anyag személyi igazolványára és egészségügyi nyilvántartására. Ahogy az útlevél megerősíti, hogy Ön kicsoda, és az orvosi feljegyzés megerősíti az egészségügyi adatait, az MTC megerősíti, hogy mi az acél (minőség, összetétel) és hogyan teljesít (mechanikai tulajdonságai). Enélkül egy darab rozsdamentes acél egyszerűen azonosítatlan fém.

 

Mill Test Certificate

 

A szabályozott iparágakban - az olaj- és gáziparban, a nyomástartó edényekben, a gyógyszeriparban, az élelmiszer-feldolgozásban, a hajógyártásban és az építőiparban - az MTC nem kötelező. Ez egy jogi dokumentum, amelyet a mérnöki kódexek, a szabályozó ügynökségek és a minőségirányítási rendszerek megkövetelnek. Érvényes MTC nélküli szállítást soha nem szabad elfogadni biztonsági{4}}kritikus alkalmazásokhoz.

 

Iparági szabvány:Az MTC-típusok globális keretrendszere az EN 10204:2004 - „Fémtermékek: Az ellenőrzési dokumentumok típusai”. Annak ellenére, hogy európai szabvány, világszerte hivatkoznak rá a beszerzési szerződésekben és a minőségügyi tervekben. Az EN 10204 megértése az első lépés az MTC megértéséhez.

 

Miért számítanak az MTC-k: A valódi{0}}világ tét

 

Az új szakemberek néha úgy tekintenek az MTC áttekintésére, mint a papírmunkára, - egy dobozra-, amely kipipálja az anyagot, mielőtt az anyag gyártásba kerülne. A tapasztalt minőségügyi mérnökök jobban tudják. Az MTC-hibák jelentős forrásai a valós-ipari incidenseknek és a projekt késéseknek. Vegye figyelembe az MTC-hibák dokumentált következményeit:

 

Elutasított szállítások:A nyomástartó edény gyártója 316 literes rozsdamentes lemezt kap, amelynek MTC-je 1,85%-kal - a 2,00%-os minimum alatt mutatja a molibdént. A teljes szállítást elutasítják, a hajó menetrendje négy héttel késik, és a szállító viseli az utánszállítás költségeit.

 

Sikertelen hatósági ellenőrzések:Egy gyógyszergyár WFI-rendszere EN 10204 2.2 típusú tanúsítvánnyal rendelkező anyagból készül, ha a műszaki specifikáció 3.1. Az FDA audit során azonosítják a nyomon követhetőségi rést. A rendszert újra kell-minősíteni - költség: több százezer dollár.

 

Tanúsítványcsalás:A Nukleáris Szabályozó Bizottság (NRC) és az Egyesült Királyság Egészségügyi és Biztonsági Igazgatósága (HSE) által végzett vizsgálatok dokumentáltak hamisított MTC-ket -, ahol a tényleges összetételi adatokat módosították a megfelelőség bizonyítása érdekében. Az ellenintézkedés a pozitív anyagazonosítás (PMI) ellenőrzése az átvételkor.

 

Biztosítás és felelősség:Ha a berendezés meghibásodik, és az MTC nem tudja bizonyítani, hogy az anyag megfelelt a specifikációnak, a gyártói garancia és biztosítás érvényét veszítheti. Az MTC az elsődleges bizonyíték minden anyaggal kapcsolatos{1}}jogi vitában.

 

Az MTC anatómiája: A 12 kulcsszakasz

 

Minden MTC, függetlenül a szállítótól vagy a formátumtól, ugyanazokat az alapvető információkat tartalmazza, kiszámítható szakaszokba rendezve. Az alábbi táblázat feltérképezi ezeket a szakaszokat, és elmagyarázza mindegyiknek a jelentőségét - a referencia útmutató az esetleges tanúsítványok olvasásához:

 

#

MTC szekció

Mit tartalmaz

Miért számít

1

Malom / gyártó azonosítója

Név, cím, akkreditációs jelek, logó

Eredet igazolja; lehetővé teszi a beszállítói ellenőrzési nyomvonalat

2

Tanúsítványtípus nyilatkozat

EN 10204 típus (2.2, 3.1 vagy 3.2); kiadás dátuma; cert. szám

Meghatározza az ellenőrzés jogi szintjét, - meg kell egyeznie a PO követelményeivel

3

Megrendelés / Vásárlási referencia

Ügyfél megrendelési száma, malom rendelési száma, szállítólevél száma

A tanúsítványt összekapcsolja az adott tranzakcióval

4

Termékleírás

Minőség, termékforma (lemez/cső/rúd), méretek, mennyiség, tömeg

Erősítse meg, hogy ez megegyezik azzal, amit ténylegesen megrendelt és kapott

5

Hő / leadási szám

Egyedi alfanumerikus azonosító az olvadéktételhez (pl. H247591)

A nyomon követhető gerincnek - meg kell egyeznie az anyagon lévő fizikai jelöléssel

6

Kémiai összetétel

Az egyes elemek tényleges %-a (C, Si, Mn, P, S, Cr, Ni, Mo, N stb.)

Az alapvető megfelelőségi adatok - hasonlítsa össze az egyes értékeket az osztályzati specifikáció határértékeivel

7

Mechanikai Tulajdonságok

Szakítószilárdság, folyásállóság, nyúlás, keménység (ha szükséges)

Ellenőrizze, hogy az anyag megfelel-e a minimális szilárdsági és rugalmassági követelményeknek

8

A hőkezelés állapota

Lágyított, hűtött és temperált, oldattal kezelt,{0}}hengerelt

Befolyásolja a végső mechanikai tulajdonságokat és a korróziós viselkedést

9

Nem{0}}roncsolásmentes tesztelés (NDT)

UT, RT, PT, MT eredmények (ha sorrendben meg van adva)

Nyomástartó edényekhez, biztonsági{0}}kritikus vagy ASME/PED-kód betartásához szükséges

10

További tesztek

Impact (Charpy), IGC, keménység, PMI, szemcseméret (amennyiben meg van rendelve)

Az alkalmazás--specifikus teszteknek itt kell megjelenniük, ha meg van adva a PO-ban

11

Szabvány megfelelőségi nyilatkozat

Nyilatkozat az ASTM / EN / ISO termékszabványnak való megfelelőségről

Jogi nyilatkozat arról, hogy az anyag megfelel a meghatározott szabványnak

12

Meghatalmazott aláírás(ok)

Az ellenőr neve, beosztása, dátuma, bélyegzője; TPI aláírás (3.2-hez)

Érvényes aláírás nélkül a tanúsítvány jogilag érvénytelen

 

1. táblázat: Minden malomvizsgálati tanúsítvány 12 kulcsfontosságú része - Mit kell találni és miért számít

 

Alapelv:Az 5. szakasz (Főszám) és a 12. szakasz (Jogosult aláírás) bármely érvényes MTC két nem-tárgyalható eleme. Az egyik hiányzó tanúsítvány jogilag érvénytelen, függetlenül attól, hogy a többi adat mennyire teljes.

 

EN 10204 Tanúsítványtípusok: Tudja, mit kap

 

Mielőtt egyetlen számot leolvasna egy MTC-n, először meg kell erősítenie, hogy milyen típusú tanúsítványról van szó. Az EN 10204 négy típust határoz meg, és a megkülönböztetés kritikus -, ez határozza meg, hogy a tanúsítványon szereplő vizsgálati adatok valóban az Ön által kapott konkrét anyagra vonatkoznak-e, vagy egyszerűen csak egy hasonló, hasonló körülmények között előállított termékre vonatkoznak.

 

EN 10204 Certificate Types

 

Írja be

Név

Függetlenségi szint

Tipikus használati eset

2.1

Megfelelőségi nyilatkozat

Csak a gyártó; nincsenek tesztadatok

Nem{0}}kritikus szerkezet; alacsony-kockázatú kereskedelmi alkalmazások

2.2

Tesztjelentés

Gyártó; nem-specifikus vizsgálati adatok

Általános kereskedelmi; gyártás mérsékelt minőségi követelmények mellett

3.1

Ellenőrzési bizonyítvány 3.1

A gyártó által felhatalmazott ellenőr (gyártástól független)

Nyomástartó edények, olaj és gáz, gyógyszeripar, hajógyártás - a legtöbb ipari kód

3.2

Ellenőrzési bizonyítvány 3.2

Gyártó + független akkreditált harmadik fél (BV, TUV, SGS, LR…)

Nukleáris, űrhajózási, védelmi, kritikus tengeri - legmagasabb biztosíték szükséges

 

2. táblázat: EN 10204 tanúsítványtípusok - Áttekintés

 

A legfontosabb megkülönböztetés:A 2.1 és 2.2 típusok nem -specifikusak, - előfordulhat, hogy az adatok nem a tényleges kötegből származnak. A 3.1 és 3.2 típusok sarzs-specifikusak -, az adatok közvetlenül visszavezethetők a fogadott anyag hőszámára. Minden biztonsági{10}}kritikus vagy szabályozott alkalmazás esetén a 3.1 az abszolút minimum.

 

Hogyan olvassunk MTC-t: A 8 lépésből álló folyamat

 

Kövesse ezt a nyolc lépést minden alkalommal, amikor MTC-t kap anyagszállítással. Ez a folyamat tanúsítványonként 10–15 percet vesz igénybe, és ez a legköltséghatékonyabb-minőség-ellenőrzés, amely - a hibákat még azelőtt észleli, hogy azok drága problémákká válnának.

 

How to Read an MTC The 8-Step Process

 

1. LÉPÉSErősítse meg a tanúsítvány típusát

 

Keresse meg az EN 10204 típusdeklarációt -, ennek jól láthatóan kell megjelennie a tanúsítványon, jellemzően a fejlécben vagy az aláírási blokk közelében. A gyakori megfogalmazás a következőket tartalmazza:

 

"Ellenőrzési tanúsítvány az EN 10204 szabvány 3.1. típusa szerint"

 

"Anyagvizsgálati jelentés - EN 10204:2004 - 3.1"

 

"Megfelelőségi tanúsítvány - EN 10204 Type 2.2"

 

Ha nincs megadva EN 10204 típus, akkor rendkívül óvatosan kezelje a dokumentumot. Vegye fel a kapcsolatot a szállítóval, és kérjen megfelelő formátumú tanúsítványt, mielőtt a szállítást szabályozott felhasználásra elfogadná.

 

Gyors ellenőrzés:A tanúsítvány típusa megegyezik a Megrendelésben megadottal? Ha a PO megkövetelte a 3.1-et, és Ön 2.2-t kapott, ne folytassa a(z) - leállítást, amíg meg nem adja a megfelelő tanúsítványt.

 

2. LÉPÉSEllenőrizze a rendelési hivatkozást és a termékleírást

 

Keresse meg a beszerzési rendelés (PO) számát a tanúsítványon, és hasonlítsa össze a tényleges megrendelésével. Ezután ellenőrizze a termékleírást:

 

Fokozat:A „316L” (vagy UNS S31603, vagy EN 1.4404) - pontosan úgy van kiírva, ahogy az Ön megrendelésében szerepel?

 

Termék formája:Tányér, lap, cső, rúd, cső - megfelel a megrendeltnek?

 

Méretek:Vastagság, szélesség, hosszúság, átmérő - megegyeznek a rendelési sorokkal?

 

Mennyiség és súly:A megadott súlynak megközelítőleg meg kell egyeznie a tényleges szállítással.

 

Bármilyen eltérést a termékleírásban -, még az osztályzat utótagbeli különbségét is, például „316” és „316L” -, az anyag felhasználása előtt fel kell oldani. A 316L (Low Carbon) „L” nem kozmetikai; ez a különbség a hegesztett szerelvényekhez alkalmas anyagok és a hegesztési zónáknál érzékennyé váló anyagok között.

 

3. LÉPÉSKeresse meg és jegyezze fel a fűtési számot

 

A hőszám (más néven öntési szám vagy olvadékszám) az egyetlen legfontosabb nyomon követhetőségi azonosító az MTC-n. Ez az egyedi kód, amelyet az acélgyártó rendelt egy adott olvadékhoz - az olvadékból származó minden anyag ugyanazzal a hőszámmal és azonos összetételű.

 

Ennél a lépésnél az Ön feladata, hogy fizikailag keresztezze{0}}a tanúsítványon szereplő hőszámot a tényleges anyagon lévő jelöléssel. A rozsdamentes acéllemez, a cső és a rúd általában a következő jelölésekkel van ellátva:

 

Tinta-sablon a felületen (leggyakoribb lemezeknél)

 

Présbélyegzés vagy vibro{0}}gravírozás a fémbe

 

Öntapadó címkék vagy színkódolt{0}}címkék (kis tárgyakhoz vagy szerelvényekhez)

 

Írja le a hőszámot a tanúsítványról. Menj az anyaghoz. Keresse meg a jelölést. Hasonlítsa össze karakterenként. Ha nem egyeznek a - értékkel, azonnal hagyja abba. A futamszám eltérése a legsúlyosabb MTC hiba, amellyel találkozhat.

 

Kritikus szabály:Ha az MTC-n szereplő hőszám nem egyezik a fizikai anyagon lévő jelöléssel, a tanúsítvány arra az anyagra nem vonatkozik. Ne használja, ne dolgozza fel, ne feltételezze, hogy elírás. Azonnal forduljon minőségbiztosítási vezetőjéhez.

 

4. LÉPÉSEllenőrizze a kémiai összetételt

 

A kémiai összetétel szakasz felsorolja az egyes ötvözőelemek ténylegesen mért százalékos arányát a fajhő spektrográfiai elemzéséből. Ezek azok az adatok, amelyek igazolják, hogy az anyag az, aminek állítják.

 

Ennek a szakasznak az ellenőrzéséhez szüksége van a vonatkozó termékszabványra -, például ASTM A240 rozsdamentes acéllemezre vagy EN 10088-2 szabványra lapos hengerelt rozsdamentes acéllemezekre. A szabvány meghatározza az egyes elemek minimális és maximális megengedett százalékát. Az Ön feladata annak ellenőrzése, hogy az MTC minden értéke ezen határok közé esik.

 

Az alábbi táblázat egy kidolgozott példát mutat be 316L-es rozsdamentes acéllemezre az ASTM A240 szabvány szerint. Minden érték a specifikáción belül van:

 

Elem

Spec. Min (%)

Spec. Max (%)

Tanúsítvány értéke (%)

Állapot

szén (C)

-

0.030

0.021

✔ PASS

Szilícium (Si)

-

0.75

0.42

✔ PASS

Mangán (Mn)

-

2.00

1.35

✔ PASS

Foszfor (P)

-

0.045

0.028

✔ PASS

Kén (S)

-

0.030

0.002

✔ PASS

Króm (Cr)

16.00

18.00

16.72

✔ PASS

Nikkel (Ni)

10.00

14.00

10.48

✔ PASS

Molibdén (Mo)

2.00

3.00

2.11

✔ PASS

Nitrogén (N)

-

0.10

0.047

✔ PASS

vas (Fe)

Egyensúly

Egyensúly

68.83

✔ PASS

 

3. táblázat: A kémiai összetétel ellenőrzése - 316L rozsdamentes acél (ASTM A240) kidolgozott példa

 

Különös figyelmet kell fordítani a szénre az „L” osztályú anyagokban, a krómra és a molibdénre, mint az elsődleges korrózióálló elemekre, valamint a foszforra és a kénre, mint visszamaradó szennyeződésekre, amelyeknek alacsonynak kell maradniuk.

 

Erre figyelj:Ha az MTC bármely eleme kerek számot mutat (pl. Cr=17.00%, Ni=12.00%) több tanúsítványon is megismétlődő azonos értékekkel, akkor előfordulhat, hogy a "tipikus" névleges értékeket nézi, nem pedig a tényleges hő-specifikus teszteredményeket - a nem-specifikus (2.2-es típusú) 3 adatok ismertetőjele.

 

5. LÉPÉSEllenőrizze a mechanikai tulajdonságokat

 

A mechanikai tulajdonságok megerősítik, hogy az anyag rendelkezik az alkalmazáshoz szükséges szilárdsággal, rugalmassággal és keménységgel. A legtöbb rozsdamentes acél MTC-n megtalálható legfontosabb tulajdonságok a következők:

 

Szakítószilárdság (Rm vagy UTS):A maximális igénybevétel, amelyet az anyag képes ellenállni a repedés előtt. 316 literes lemezhez (ASTM A240): minimum 485 MPa.

 

Ellenálló feszültség / hozamerősség (Rp0,2):Az a feszültség, amelynél az anyag tartósan deformálódni kezd. 316 literes lemezhez (ASTM A240): minimum 170 MPa.

 

Megnyúlás (A):Mennyire nyúlik meg az anyag törés előtt, százalékban kifejezve. A magasabb értékek képlékenyebb és alakíthatóbb anyagot jelentenek. 316L esetén: minimum 40%.

 

Keménység:Ellenállás a felületi benyomódással szemben. 316 literes lemez esetén: maximum 217 HBW (Brinell) vagy 96 HRB (Rockwell B).

 

Ingatlan

Spec. Min

Spec. Max

Tanúsítvány értéke

Állapot

Szakítószilárdság (Rm)

485 MPa

-

567 MPa

✔ PASS

Proof Stress Rp0,2 (hozam)

170 MPa

-

241 MPa

✔ PASS

Nyújtás (A50mm)

40%

-

53%

✔ PASS

Keménység (Brinell, HBW)

-

215 HBW

165 HBW

✔ PASS

 

4. táblázat: Mechanikai tulajdonságok ellenőrzése - 316L lemez (ASTM A240) Kidolgozott példa

 

Ne feledje: a mechanikai tulajdonságok tekintetében a szakítószilárdság, a folyáshatár és a nyúlás minimális követelményeket támaszt -, a tényleges értéknek egyenlőnek vagy nagyobbnak kell lennie a minimummal. A keménység általában maximum - értékkel rendelkezik, az érték nem haladhatja meg azt.

 

6. LÉPÉSErősítse meg a hőkezelés állapotát

 

A hőkezelési feltétel megadja az anyag végső kohászati ​​állapotát. Közvetlenül befolyásolja mind az elért mechanikai tulajdonságokat, mind a rendelkezésre álló korrózióállóságot. A rozsdamentes acélok esetében a leggyakoribb feltételek, amelyeket látni fog:

 

Lágyított (A) vagy oldattal lágyított (SA):Az anyagot 1000-1100 fokra hevítették és gyorsan lehűtötték. Ez feloldja a karbidokat, homogenizálja a mikrostruktúrát, és optimális korrózióállóságot és rugalmasságot biztosít. Ez a szabvány és megfelelő állapot a 316L-es rozsdamentes acélhoz.

 

Melegen hengerelt (HR vagy HRAP):Melegen hengerelt, lágyított és pácolt - a nehéz lemezeknél gyakori. Gyengébb felületi minőség, mint a hidegen hengerelt,{2}}de szerkezetileg szilárd.

Hidegen hengerelt (CR vagy 2B):Az izzítás utáni további hideg{0}}hengerlés simább felületet és szűkebb mérettűrést biztosít.

 

Kioltott és temperált (Q+T):Gyakori szén- és alacsony{0}}ötvözetű szerkezeti acélokban -, amelyek nem jellemzőek az ausztenites rozsdamentes acélokra.

 

Ha a hőkezelési feltétel hiányzik a tanúsítványból, kérjen pontosítást a szállítótól. A hengerelt (nem-hengerelt) rozsdamentes acéllemez korrózióállósága csökkent, ezért nem fogadható el korróziókritikus alkalmazásokban.

 

7. LÉPÉSEllenőrizze a szükséges további teszteket

 

Az alkalmazástól és a beszerzési rendelés specifikációjától függően további vizsgálatokra lehet szükség az alapvető kémiai és mechanikai tulajdonságokon túl. Ezek csak akkor jelennek meg az MTC-n, ha kifejezetten megrendelték őket - nem automatikusak. A gyakori kiegészítő vizsgálatok a következők:

 

Charpy ütésteszt:Alacsony{0}}hőmérsékletű szolgáltatásokhoz (kriogén alkalmazások, tengeri építmények, nyomástartó edények hideg éghajlaton) szükséges. Meghatározza a minimális ütési energiát (Joule-ban) egy meghatározott vizsgálati hőmérsékleten.

 

Intergranuláris korróziós teszt (IGC):Az ASTM A262 E gyakorlat (Strauss-teszt) - megerősíti, hogy az anyag nem érzékeny, és üzem közben ellenáll a szemcsék közötti támadásoknak. Bizonyos nyomástartó edényekhez és nukleáris alkalmazásokhoz szükséges.

 

Pozitív anyagazonosító (PMI):XRF vagy OES ellenőrzése, hogy az osztályzat helyes-e. Az anyagi csalások dokumentált eseteit követően az olaj-, gáz- és gyógyszeripari alkalmazásokban egyre nagyobb igény.

 

Ultrahangos tesztelés (UT):Az ASTM A578 vagy EN 10307 - belső rétegeltségeket, zárványokat vagy porozitást vizsgál nehéz lemezeken. Kötelező a nyomástartó edények kódexének való megfeleléshez számos joghatóságban.

 

Ferritszám / Delta Ferrit:Ausztenites hegesztési lerakódások és egyes öntött termékek esetében a - megerősíti, hogy a ferrittartalom a 3–8 FN tartományon belül van, hogy megakadályozza a hegesztési repedést.

 

Ha a megrendelő megadta ezen tesztek bármelyikét, és azok nem jelennek meg az MTC-n, akkor a tanúsítvány nem -megfelel a megrendelésének. A folytatás előtt adjon ki egy nem-megfelelőségi jelentést (NCR).

 

8. LÉPÉSÉrvényesítse az aláírást és a felhatalmazást

 

Az utolsó és alapvető lépés a tanúsítvány megfelelő engedélyezésének megerősítése. Érvényes aláírás nélkül az MTC nem más, mint egy adatlap -, nem rendelkezik hitelesített dokumentumként.

 

Az EN 10204 3.1 típushoz:Keresse meg a gyártó hivatalos ellenőrző képviselőjének - aláírását, amelynek általában a következő a címe: „Minőségvezető”, „Ellenőrző mérnök” vagy „Műszaki igazgató”. Az aláírásnak eredetinek vagy hiteles digitális megfelelőjének kell lennie, az aláíró nevével, címével és a kiállítás dátumával.

 

Az EN 10204 szabvány 3.2 típusa esetén:KÉT aláírást kell látnia - a gyártó ellenőrének ÉS egy független, akkreditált harmadik fél szervezet{1}}megnevezett képviselőjének. A tanúsítványnak azonosítania kell a TPI szervezetet (Bureau Veritas, TUV, SGS, Lloyd's Register, DNV, Intertek vagy ezzel egyenértékű), és ideális esetben tartalmaznia kell a TPI akkreditációs hivatkozási számát.

 

A kiállítás dátumának egyidejűnek kell lennie a teszteléssel és a kiszállítással - egy évekkel az igényelt gyártási dátum után kelt tanúsítvány komoly figyelmeztető jel. A meghatalmazott aláírás az Ön biztosítéka arra vonatkozóan, hogy egy képzett, elszámoltatható személy minden adatot áttekintett és megerősítette, hogy megfelelnek a követelményeknek.

 

Piros zászlók: 8 figyelmeztető tábla bármely MTC-n

 

Tapasztalt minőségügyi mérnökök fejlesztik az MTC-problémák mintafelismerését. Az alábbiak a leggyakoribb figyelmeztető jelzések -, amelyek közül bármelyik a szállítás visszatartását és hivatalos beszállítói lekérdezést válthat ki:

 

Vörös zászló

Mit látsz az MTC-n

Miért probléma

Hőszám eltérés

Cert fűtési sz. ≠ jelölés a fizikai anyagon

A nyomon követhetőség nem működik. - nem tudja megerősíteni, hogy ez a tanúsítvány erre az anyagra vonatkozik

„Tipikus” értékek vannak felsorolva

Az összetétel kerek vagy azonos értékeket mutat több tanúsítványon

Valószínűleg nem-specifikus (2.2-es típusú) adatok, nem tényleges hő-specifikus teszteredmények

Hiányzó vagy olvashatatlan aláírás

Az aláírás mező üres, fénymásolt vagy csak digitális bélyegző

A tanúsítványnak nincs jogi érvényessége felhatalmazott, nyomon követhető aláírás nélkül

A tanúsítvány típusa nem deklarált

A dokumentumon sehol nem szerepel EN 10204 típus

Nem lehet megerősíteni az ellenőrzési szintet - lehet, hogy csak 2.1-es nyilatkozat

Az elem nem felel meg a specifikációnak

Cr=15.3% egy 316 literes tanúsítványon (min. követelmény: 16,0%)

A közvetlen nem megfelelő -anyag - nem felel meg a megadott fokozatnak

Rossz osztályzat a bizonyítványon

A tanúsítványon „304L” szerepel, de a PO és a jelölés „316L”

Kritikus keverés-fel - 304L nem tartalmaz Mo-t; rossz anyag a legtöbb alkalmazáshoz

Nincs szabvány megfelelőségi nyilatkozat

Hiányzik a „megfelel az ASTM A240-nek” vagy azzal egyenértékű nyilatkozat

A gyártó semmilyen mérhető szabványnak való megfelelőséget nem tanúsított

Két aláírás ugyanattól a cégtől (3.2)

A gyártó minőségbiztosítási osztálya által aláírt harmadik fél{0}}

Nem érvényes 3.2 - harmadik félnek függetlennek kell lennie (BV, TUV, SGS, DNV stb.)

 

5. táblázat: Gyakori MTC piros zászlók, figyelmeztető táblák és javasolt műveletek

 

A legjobb gyakorlat ellenintézkedése:Nagy-értékű vagy biztonsági-kritikus anyagok esetén végezzen XRF-alapú pozitív anyagazonosító (PMI) tesztet - átvételkor, függetlenül attól, hogy mit mutat az MTC. A PMI mérésenként kevesebb mint 30 másodpercet vesz igénybe, és független, -helyszíni -elemi megerősítést biztosít. Ez a leghatékonyabb védekezés a tanúsítványcsalás ellen.

 

Vegyi elem referencia: Mit jelent minden szimbólum

 

Ha még nem olvassa az MTC kémiai összetételi táblázatait, az elemszimbólumok és azok jelentősége megfélemlítő lehet. Az alábbi táblázat egy egyszerű-nyelvi hivatkozást ad a rozsdamentes acél MTC-ken leggyakrabban felsorolt ​​elemekhez:

 

Szimbólum

Elem

Rozsdamentes acél szerepe

Kulcsspecifikációs korlát (316L)

C

Szén

A szilárdság (alacsony %) - többlet érzékenységet és hegesztési zóna korróziót okoz

0,030% vagy annál kisebb (az L fokozat kritikus)

Kr

Króm

Védő Cr2O3 passzív réteget képez; minimum 10,5% határozza meg a rozsdamentes

16.0–18.0%

Ni

Nikkel

Stabilizálja az ausztenites szerkezetet; javítja a szívósságot és az alakíthatóságot

10.0–14.0%

Mo

Molibdén

Drámaian növeli a lyuk- és réskorrózióállóságot kloridos környezetben

2.0–3.0%

Mn

Mangán

Deoxidálószer; részlegesen helyettesíti a Ni-t a 200-as sorozatban; megtartja az ausztenitet

2,00% vagy annál kisebb

Si

Szilícium

Deoxidálószer; javítja a magas hőmérsékletű -oxidációval szembeni ellenállást

0,75% vagy annál kisebb

P

Foszfor

Maradék szennyeződés; a felesleg csökkenti a hegeszthetőséget és a szívósságot

0,045% vagy annál kisebb

S

Kén

Maradék szennyeződés; nagyon alacsony szintek, amelyek kritikusak a korrózióállóság szempontjából

0,030% vagy annál kisebb

N

Nitrogén

Erősíti az ausztenitet; fokozza a PREN-t szuper ausztenites és duplex minőségben

0,10% vagy annál kisebb

Nb / Ta

Nióbium/tantál

Szenzibilizáló hatású (321, 347 sorozat); lehetővé teszi a hegesztési burkolatot 625-ben

Fokozatonkénti specifikáció (nem 316 literben)

 

6. táblázat: A rozsdamentes acél MTC-k gyakori kémiai elemei - Szimbólumok, szerepek és tipikus határértékek

 

Ne feledje:Az MTC-n szereplő kémiai összetétel mindig a fajhő - tényleges mért értéke, nem pedig cél- vagy névleges érték. Ha a specifikáció szerint a Cr-nak 16,0–18,0%-nak kell lennie, az MTC pedig 15,8%-ot mutat, az nem -megfelelőség - még akkor is, ha az anyag „jól néz ki”.

 

MTC ellenőrzési ellenőrzőlista

 

Használja ezt az ellenőrzőlistát minden anyagszállítással együtt kapott MTC-hez. Mind a nyolc lépést lefedi a beérkező ellenőrzési eljárásnak vagy a minőségirányítási rendszer dokumentációjának megfelelő formátumban:

 

Ellenőrző elem

Referencia

Művelet sikertelenség esetén

A tanúsítvány típusa megfelel a PO követelménynek (EN 10204 2.2 / 3.1 / 3.2)

EN 10204:2004

A kézbesítés elutasítása; a megfelelő tanúsítványért forduljon a szállítóhoz

A tanúsítványon szereplő hő/öntvényszám megegyezik az anyagon lévő fizikai jelöléssel

EN 10204 4. §

Stop - ne használjon anyagot; magyarázatot kérni

A termék leírása megfelel a megrendelésnek (minőség, forma, méretek, mennyiség)

Megrendelés

NCR emelése (nem{0}}megfelelőségi jelentés); tartsa az anyagot

Minden kémiai elem a specifikáció határain belül

ASTM A240 / EN 10088 (vagy megfelelő szabvány)

A köteg elutasítása; kérjen újra-tesztet vagy helyettesítő hőt

Minden mechanikai tulajdonság eléri vagy meghaladja a minimumot

Alkalmazható termékszabvány

A köteg elutasítása; kérjen újra{0}}tesztet friss mintával

A hőkezelési feltétel megadott és megfelelő

Termékszabvány

Ha nem egyértelmű, ellenőrizze malóval; befolyásolja a hajlékonyságot és a korróziót

A szükséges NDT eredmények jelen vannak és megfelelnek

Rendelési specifikáció / Kód

Nem használható nyomásszolgáltatáshoz szükséges NDT-dokumentumok nélkül

Szabvány megfelelőségi nyilatkozat jelen

EN 10204 4.2

A tanúsítványnak nincs jogalapja a kódmegfelelésre

Meghatalmazott aláírás(ok), olvashatók, keltezve

EN 10204 4.2

A tanúsítvány jogilag érvénytelen - kérés újra{1}}kibocsátása

A 3.2 esetében: a harmadik fél szervezete névvel ellátott, független és akkreditált

EN 10204 típus 3.2

Érvénytelen 3.2-es tanúsítvány - továbbítja a projekt minőségbiztosítási menedzseréhez

 

7. táblázat: MTC ellenőrzési ellenőrzőlista - 10-Pont bejövő ellenőrzési eljárás

 

Ezt az ellenőrző listát ki kell tölteni, alá kell írni, és az eredeti MTC-vel együtt kell benyújtani az anyag nyomon követhetőségi nyilvántartásában. Az ISO 9001, az ASME kódok vagy a PED által szabályozott projektek esetében ezeket a nyilvántartásokat a berendezés élettartama alatt - általában 25 évig vagy tovább kell megőrizni.

 

MTC-k benyújtása és megőrzése: Az Ön dokumentációs kötelezettsége

 

Az MTC csak akkor értékes, ha szükség esetén elérhető. A szabályozott iparágak esetében az anyagtanúsítvány megőrzésének kötelezettsége nem ér véget a berendezés megépítésével -, hanem az eszköz teljes élettartama alatt fennmarad.

 

Minimális megőrzési követelmények

 

ASME nyomástartó edény kódja (ASME VIII):Az anyagdokumentációt meg kell őrizni a gyártó adatjelentésének - részeként, amely kérésre hozzáférhető az ellenőrző hatóságok számára.

 

EU nyomástartó berendezésekről szóló irányelv (PED):A műszaki dokumentációt (beleértve az MTC-ket is) az utolsó berendezés gyártásától számított 10 évig meg kell őrizni.

 

ISO 9001 minőségirányítás:A termék megfelelőségét igazoló dokumentált információkat a szervezet megőrzési ütemtervének megfelelően ellenőrizni és meg kell őrizni.

 

Gyógyszerészeti (FDA / EU GMP):A termék{0}}érintkezőberendezésekre vonatkozó anyagtanúsítványokat a létesítmény élettartama alatt meg kell őrizni, valamint a vonatkozó hatósági ellenőrzési időszakokat.

 

Legjobb gyakorlati nyilvántartási rendszer

 

A bejövő ellenőrzéskor olvassa be az összes MTC-t PDF-be. - az eredeti papíralapú tanúsítvány idővel romlik.

 

Elektronikusan fájlonként, projektenként, majd PO-számonként, majd - hőszámonként, lehetővé téve a gyors visszakeresést az ellenőrzések során.

 

Kapcsolja össze a digitális MTC rekordot a vagyonkezelő rendszerében lévő berendezéssel.

 

Kritikus projektek esetén tartson fenn egy Anyagkövetési Nyilvántartást (MTR Log), amely minden anyagdarabot leképez a hőszámára és az MTC-referenciára.

 

Gyakran Ismételt Kérdések

 
K: Mi a különbség az MTC és a megfelelőségi tanúsítvány (CoC) között?
 

A: A megfelelőségi tanúsítvány (CoC) egy általános nyilatkozat arra vonatkozóan, hogy a termék megfelel az EN 10204 2.1-es típusával egyenértékű - meghatározott követelménynek. Nem tartalmaz tényleges vizsgálati adatokat. Az MTC (3.1-es vagy 3.2-es típus) egy adatokkal-támogatott dokumentum, amely az adott anyagtétel tényleges kémiai és mechanikai vizsgálati eredményeit tartalmazza. A szabályozott alkalmazásokhoz mindig szükség van egy tényleges vizsgálati adatokkal rendelkező MTC-re; a CoC önmagában nem elegendő.

 

K: Elfogadhatok szkennelt vagy e-mailben elküldött MTC-t?

 

A: Igen, - a beszkennelt vagy e-mailben elküldött MTC-ket széles körben elfogadják a modern ellátási láncokban, és ugyanolyan jogi státuszúak, mint a papíralapú eredetiké, feltéve, hogy az aláírás valódi, és a dokumentumot nem módosították. A legkritikusabb alkalmazásokhoz (nukleáris, űrkutatás) azonban egyes szerződések nedves-tintával vagy PKI-titkosított digitális aláírással rendelkeznek.

 

K: Mit tegyek, ha egy kémiai érték kissé eltér a specifikációtól?

 

A: A specifikáció határán kívül eső érték nem-megfelelő -, nincs 'kissé kihagyott'. Adjon ki egy nem-megfelelőségi jelentést (NCR), helyezze karanténba az anyagot, és értesítse a szállítót. Kisebb eltérések esetén kérhet koncessziót (az ismert eltérés hivatalos elfogadását, amelyet az illetékes mérnöki hatóság hagy jóvá), ha a kérelem ezt megengedi -, de ezt dokumentálni és jóvá kell hagyni, soha nem szabad csendben elfogadni.

 

K: Szükségem van egy MTC-re rozsdamentes acélhoz, amelyet nem{0}}szerkezeti díszítéshez használnak?

 

A: Tisztán dekoratív, nem-szerkezeti, nem-termékekkel-kapcsolatos alkalmazásokhoz -, például a távolról látható építészeti burkolatokhoz - általában elegendő egy Type 2.2 tanúsítvány. Ha azonban az anyag élelmiszerrel, gyógyszerekkel, vízzel vagy vegyi anyagokkal érintkezik, vagy bármilyen szerkezeti vagy nyomású csapágyszerelvénybe hegesztik, a 3,1-es MTC a körültekintő minimum.

 

K: Mi az a PMI, és mikor kell használni?

 

A: A Positive Material Identification (PMI) hordozható röntgenfluoreszcenciát (XRF) vagy optikai emissziós spektrometriát (OES) használ az anyag elemi összetételének másodpercek alatti mérésére, közvetlenül a fogadott termék felületén. Használja a PMI-t, amikor nagy-értékű ötvözeteket (duplex, szuperduplex, nikkelötvözetek) kap, ha egy tanúsítvány ellentmondásosnak vagy gyanúsnak tűnik, valamint rutinszerű 10–20%-os mintavételként a kritikus anyagok szállításakor. A PMI nem helyettesítheti az MTC-t, de hatékony valós idejű-kereszt-ellenőrzést biztosít.

 

Következtetés

 

A malomvizsgálati tanúsítvány elolvasása alapvető szakmai készség mindazok számára, akik fémes anyagokkal - foglalkoznak, a beszerzéstől és a beérkező ellenőrzéstől a mérnöki tervezésig és a minőségbiztosításig. Ami kezdetben számok és kódok sűrű oldalának tűnhet, az egy kiszámítható struktúrát követ, amelyet ha megértünk, 10–15 perc alatt elolvasható és ellenőrizhető.

 

Az útmutatóban szereplő nyolc-lépéses folyamat - tanúsítványtípus megerősítése, rendelési hivatkozás ellenőrzése, hőszám egyeztetése, kémia ellenőrzése, mechanikai tulajdonságok ellenőrzése, hőkezelés megerősítése, további tesztek ellenőrzése, aláírás érvényesítése - a teljes MTC felülvizsgálat minden elemére kiterjed. Alkalmazza szisztematikusan, dokumentálja az eredményeket, és rögzítse a tanúsítványokat a nyomon követhetőségi nyilvántartásokkal a berendezés élettartamára vonatkozóan.

 

Az anyagminőség a papíron kezdődik, mielőtt a fémben. Az érvényes, helyesen ellenőrzött MTC az első és legalapvetőbb biztosíték arra, hogy az Ön létesítményébe érkező anyag pontosan olyan, amilyennek meg van adva, nyomon követhető forrásból, a szükséges szabvány szerint tesztelve -, és készen áll valami tartós építkezésre.

 

A szálláslekérdezés elküldése
Gyere hozzánk
És kezdje el most az RFQ -kat.
vegye fel velünk a kapcsolatot