Ez a jelentés a mérnökök, a beszerzési menedzserek és a műszaki vevők számára az Incoloy 825 (UNS N08825) és az Inconel 625 (UNS N06625) - két legjelentősebb nikkel-vas-a globális króm-speciális fémpiacon.
Mindkét ötvözet kiemelkedő korrózióállóságot biztosít, amely messze meghaladja a szabványos rozsdamentes acélok képességeit.

A kritikus különbség a költség{0}}teljesítmény-kiváltásában rejlik:Incoloy 825Az Inconel 625 korróziós képességének körülbelül 80–90%-át kínálja a költségek durván 40–55%-áért, így ez a megfelelő választás, amikor a költségvetés korlátozott, és a szolgáltatási feltételek megerőltetőek, de nem szélsőségesek. Az Inconel 625 kiválóan ellenáll a lyukkorróziónak, a réskorróziónak és az oxidáló környezetnek, valamint jelentősen nagyobb mechanikai szilárdsággal és 400 fokkal magasabb üzemi hőmérsékletű mennyezettel.
|
KULCSFONTOSSÁGÚ |
825=Legjobb érték közepesen-–-súlyos korrozív környezetben. 625=A legjobb teljesítmény ott, ahol a meghibásodás nem lehetséges. A rossz ötvözet kiválasztása többe kerül, mint az árkülönbség. |
Mik ezek az ötvözetek?
Mindkét ötvözet a nikkel szuperötvözetek családjába tartozik, - anyagok, amelyeket olyan környezetre terveztek, amely tönkreteszi a hagyományos fémeket. Történetük megértése azonnal intuitívvá teszi teljesítményprofiljaikat.
Incoloy 825
Az Incoloy 825-öt az 1950-es években az International Nickel Company (INCO) fejlesztette ki kifejezetten azért, hogy ellenálljon a kén- és foszforsavaknak -, amelyek a két legpusztítóbb vegyszer az ipari felhasználásban. Tervezési filozófiája pragmatikus volt: kiváló korrózióállóságot érjen el az agresszív környezetek széles körében, miközben a nikkeltartalmat (és ezáltal a költségeket) a lehető legalacsonyabb szinten tartja. 38–46%-os Ni-vel csodálatosan eléri ezt a célt.
A titán hozzáadása stabilizálja a mikroszerkezetet a hegesztés közbeni érzékenységgel szemben, ami kritikus jellemző a gyártott berendezéseknél.
Inconel 625
Inconel 625az 1960-as években fejlesztették ki, kezdetben az energiatermelés magas hőmérsékletű{1}}gőzvezetékeihez. A mérnökök felfedezték, hogy a magas nikkeltartalom (58% vagy annál nagyobb), a króm (20–23%), és különösen a molibdén (8–10%) és a nióbium kombinációja olyan ötvözetet hozott létre, amely szinte egyetemes korrózióállósággal - és váratlanul kiváló mechanikai szilárdsággal rendelkezik a szilárd -oldatból és a csapadék{10}}megerősítő hatásaiból. Ma ez a világ legsokoldalúbb nikkel-króm-molibdénötvözete, és több NACE, ASME, ASTM és API specifikációban szerepel, mint szinte bármely más minőség.
A 825 és 625 közötti választás szinte soha nem azon múlik, hogy melyik ötvözet a „jobb”. Arról van szó, hogy melyik ötvözet biztosít megfelelő teljesítményt az adott környezetben a legjobb teljes birtoklási költség mellett. A jelentés célja, hogy objektív választ adjon erre a kérdésre.
Kémiai összetétel
A kompozíció az összes teljesítménybeli különbség alapja. A két ötvözet nikkel-króm-ausztenites bázisú, de élesen eltér egymástól a nikkeltartalom, a molibdénszint és a kulcsfontosságú ötvözőadagok tekintetében.
|
Elem |
Ni |
Kr |
Fe |
Mo |
Cu |
Más |
|
Incoloy 825 |
38–46% |
19.5–23.5% |
Egyensúly |
2.5–3.5% |
1.5–3.0% |
Ti 0,6–1,2% |
|
Inconel 625 |
58%-nál nagyobb vagy egyenlő |
20–23% |
5% vagy annál kisebb |
8–10% |
0,5% vagy annál kisebb |
Nb 3,15–4,15% |
Mechanikai tulajdonságok
A mechanikai szilárdság másodlagos szempont a legtöbb korrózióval{0}}vezérelt ötvözetválasztásnál, de ez válik a döntő tényezővé a nagy-nyomás, nagy-terhelés vagy a kifáradás{3}}dominált alkalmazásoknál.
|
Ingatlan |
Állapot |
825 Érték |
625 Érték |
Egység |
Δ |
|
Szakítószilárdság |
Kiégetve |
690 |
930 |
MPa |
↑35% |
|
Hozamerősség (0,2%) |
Kiégetve |
310 |
517 |
MPa |
↑67% |
|
Megnyúlás |
Kiégetve |
45 |
42.5 |
% |
~ |
|
Keménység |
Kiégetve |
Kisebb vagy egyenlő, mint 85 HRB |
Kisebb vagy egyenlő, mint 25 HRC |
- |
- |
|
Max. Szerviz hőmérséklet |
Folyamatos |
593 |
982 |
fokozat |
- |
|
Sűrűség |
- |
8.14 |
8.44 |
g/cm³ |
+4% |
|
Elasztikus modulus |
- |
196 |
207 |
GPa |
+6% |
Korrózióállóság
A korrózióállóság miatt a mérnökök bármelyik ötvözetet a rozsdamentes acél helyett választják. A környezeti árnyalatok megértése elengedhetetlen a megfelelő választáshoz.
|
Környezet / Közepes |
Incoloy 825 |
Inconel 625 |
|
Tengervíz / kloridok |
Good (moderate pitting risk at >100 fok) |
Kiváló (PREN ~52; gödrös -immun) |
|
Kénsav (híg-közepes) |
Kiváló (elsődleges tervezési illesztőprogram) |
Jó |
|
Foszforsav (85%) |
Nagyon jó |
Kiváló |
|
Hidrofluorsav |
Korlátozott |
Jó (vízmentes) |
|
Redukáló savak (HCl) |
Mérsékelt |
Nagyon jó (Mo{0}}hajtott) |
|
Maró/lúgos közeg |
Jó |
Jó |
|
Oxidáló savak (HNO₃) |
Jó |
Jó (nem elsődleges felhasználás) |
|
H₂S / savanyú gáz (NACE) |
Minősített (MR0175 Gr.3) |
Minősített (MR0175 Gr.3) |
|
Réskorrózió |
Mérsékelt |
Kiváló |
|
Stressz{0}}Korróziós repedés (Cl⁻) |
Ellenálló |
Rendkívül ellenálló |
|
PREN (kb.) |
~35–38 |
~52 |
Fizikai tulajdonságok
|
Fizikai tulajdon |
Incoloy 825 |
Inconel 625 |
|
Sűrűség (g/cm³) |
8.14 |
8.44 |
|
Olvadási tartomány ( fok ) |
1370–1400 |
1290–1350 |
|
Hővezetőképesség (W/m·K @ 20 fok) |
11.1 |
9.8 |
|
Fajlagos hő (J/kg·K) |
440 |
410 |
|
Coeff. Hőtágulás (µm/m· fok, 20-93 fok) |
14.0 |
12.8 |
|
Elektromos ellenállás (µΩ·m) |
1.13 |
1.29 |
Mindkét ötvözet nagyjából hasonló fizikai tulajdonságokkal rendelkezik, mint az a nikkel{0}}ausztenit mátrixötvözetek esetében várható. A valamivel magasabb, 825-ös hővezető képesség (11,1 vs 9,8 W/m·K) előnyös lehet azokban a hőcserélő alkalmazásokban, ahol a szennyeződési ellenállás kritikus. Az alacsonyabb, 825-ös sűrűség (8,14 vs 8,44 g/cm³) minimális súlymegtakarítást biztosít - ritkán döntő tényező a feldolgozó üzemekben, de bizonyos offshore alkalmazásokban figyelemre méltó.
Hegeszthetőség és gyártás
Mindkét ötvözet szabványos eljárásokkal (GTAW/TIG, GMAW/MIG, SMAW) elő-hő és utó-hegesztési hőkezelés (PWHT) nélkül könnyen hegeszthetőnek tekinthető a legtöbb alkalmazásban. Vannak azonban lényeges különbségek.

Incoloy 825 gyártás
A titán stabilizátor (0,6–1,2% Ti) hatékonyan megakadályozza a hőhatás-zóna érzékenységét -, amely a nem stabilizált nikkel-vasötvözetek fő hegesztési tönkremeneteli mechanizmusa. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb vegyipari üzemben a 825 nem igényel oldatos izzítást a hegesztés után.
Az ERNiFeCr-1 (65-ös ötvözet) AWS töltőanyag a szabványos megfelelő töltőanyag. A 825 rozsdamentes acélhoz való csatlakoztatásához széles körben használják az ERNiCrMo-3-at (625 típusú töltőanyag).
825 gép a 316L SS megmunkálási sebesség kb. 35%-ával - kihívást jelent, de keményfém szerszámozással, alacsony előtolásokkal és nagy hűtőfolyadék-áramlással működőképes.
Inconel 625 gyártási megjegyzések
A 625-nek kiváló hegeszthetősége van. A magas nióbiumtartalom csökkenti a forró -repedésre való érzékenységet a delta fázis képződésének szabályozásával. Az AWS ERNiCrMo{5}}3 a szabványos megfelelő töltőanyag, és a legszélesebb körben használt nikkelötvözet hegesztési töltőanyag világszerte.
A 625-ös töltőanyag (ERNiCrMo-3) annyira korrózióálló, hogy széles körben használják szénacél berendezések fedő-/burkolóanyagaként, amely 625-ös korrózióállóságot biztosít a 625-ös költség töredékéért.
A megmunkálhatóság a 316L SS - körülbelül 20%-a a legnehezebben megmunkálható kereskedelmi ötvözetek közé tartozik. A merev szerszámozás, az éles betétek és az agresszív hűtőfolyadék kötelező.
|
TIPP |
Ha 625-ös korrózióállóságra van szükség, de a szilárd{5}}625-ös költség megfizethetetlen, fontolja meg a 825-ös nem nemesfémet ERNiCrMo-3 (625-ös típusú) hegesztési fedőréteggel nedves felületeken – ez gyakori kompromisszum a vegyi reaktorok gyártásában. |
Költség és kereskedelmi szempontok
|
Tényező |
Incoloy 825 |
Inconel 625 |
|
Tipikus irányár (bár/tányér, $/kg) |
~$15–22 |
~$30–45 |
|
Költség vs. 316L SS (relatív) |
~2–3× |
~5–7× |
|
Megmunkálhatóság (vs 316L=100%) |
~35% |
~20% |
|
Hegesztési töltőanyag fém |
ERNiFeCr-1 (AWS) |
ERNiCrMo-3 (AWS) |
|
Hegesztési varrat-hőkezelése |
Általában nem szükséges |
Általában nem szükséges |
|
Piaci elérhetőség |
Széles készlettel |
Széles készlettel; HX cső hosszabb vezeték |
|
Közös termékformák |
Rúd, lemez, cső, cső, vezeték, szerelvények |
Rúd, lemez, cső, cső, vezeték, szerelvények |
|
Kulcs UNS |
N08825 |
N06625 |
|
ASTM csőspecifikáció |
B423, B704, B705 |
B444, B705, B706 |
A 825 és 625 közötti költségkülönbséget elsősorban az alapanyag összetétele határozza meg. Az Inconel 625 legalább 58% nikkelt igényel (vs. 38-46% a 825-höz) és lényegesen magasabb molibdéntartalmat (8-10% vs 2,5-3,5%). Mind a nikkel, mind a molibdén nagy-értékű, ár{14}}illékony fémek, amelyekkel az árupiacokon kereskednek. Az LME nikkel árának bármilyen növekedése abszolút értékben a 625-öt körülbelül 1,4-szer nagyobb mértékben érinti, mint a 825-öt.
A teljes tulajdonlási költség (TCO) elemzése szinte mindig előnyben részesíti a megfelelő ötvözet megadását az olcsóbb alternatíva helyett. A korróziós meghibásodás - nem tervezett leállás, környezeti kármentesítés, hatósági büntetés, berendezéscsere - költsége jellemzően sokszorosan meghaladja az anyagköltség különbözetét.
Kiválasztási következtetések
|
Válassza az Incoloy 825-öt, ha: |
A költségvetés korlátozott, ÉS az elsődleges korróziós kihívás a következő: kénsav (híg/mérsékelt), foszforsav, mérsékelten savanyú hatású vagy általánosan redukáló-savas környezet 593 fok alatti . 825 kiemelkedő értéket biztosít, és ez a költség-optimalizált alapértelmezés a vegyi feldolgozáshoz, a mérsékelt olaj--és{{}} környezetszennyezés elleni küzdelemhez. |
|
Válassza az Inconel 625-öt, ha: |
Maximum corrosion performance is mandatory AND one or more of the following apply: continuous seawater immersion, high-chloride crevice risk, temperatures above 600°C, UTS requirement >A 900 MPa, a HF savkontaktus vagy a dinamikus kifáradási terhelés. 625 az első biztonsági-alapbeállítás a tenger alatti, űrhajózási és élet{3}}kritikus technológiai üzemekben. |
|
Fontolja meg az alternatívákat, ha: |
Egyik ötvözet sem ár-versenyképes vagy korróziós-megfelelő. 276-os ötvözet (Hastelloy C-276) vagy 22-es ötvözet erősen oxidáló + redukáló vegyes környezetekhez; 825 hegesztéssel bevont szénacél nagyméretű szerkezetekhez; 625 Plus (2. fokozat) nagyobb szilárdságot igénylő savanyú kutakhoz. |
Gyakran Ismételt Kérdések
Általában nem folyamatos merítési alkalmazásokhoz. Az Incoloy 825 ~35–38-as PREN értéke alá esik a ~40-es küszöbérték, amelyet széles körben fogadnak el, mint a megbízható ütésállóság minimumát pangó tengervízben, különösen a hasadékos geometriákban. Míg a 825 megfelelően működik az áramló, jól{7}}levegőztetett tengervízben szerény hőmérsékleten, az Inconel 625 (PREN ~52) a NORSOK M-001 és API 6FB szerinti tengeri/tengeralatti szolgáltatásra tervezett megoldás.
2. kérdés: Az Incoloy 825 erősebb, mint az Inconel 625?
No. Az Inconel 625 körülbelül 35%-kal erősebb a szakítószilárdsága és 67%-kal erősebb a folyáshatára lágyított állapotban. Hidegen megmunkált-vagy csapadék-edzett körülmények között (Alloy 625 Grade 2 / Alloy 625 Plus) a 625 mechanikai előnye még nagyobb lesz. Az Incoloy 825-nek nincs kor{13}}keményítő mechanizmusa.
3. kérdés: Mindig az Inconel 625 a jobb választás?
Nem. Sok mérsékelten-korrozív környezetben - különösen a kénsav, a foszforsav és a savanyú gáz mérsékelt parciális nyomáson - Az Incoloy 825 az anyagköltség 40–55%-ával egyenértékű-üzemi korróziós teljesítményt biztosít. A mérnöki cél az, hogy az ötvözet képességét a szolgáltatási igényekhez igazítsák, nem pedig az anyagteljesítmény maximalizálása. A túl-specifikáció a hulladék egyik formája.
4. kérdés: Mi a különbség a hegeszthetőségben a 825 és a 625 között?
Mindkét ötvözet könnyen hegeszthető szabványos eljárásokkal előmelegítés nélkül, vagy PWHT. 825 ERNiFeCr-1 töltőanyagot használ; A 625 ERNiCrMo{10}}3 töltőanyagot használ. Az ERNiCrMo-3 (625- típusú) töltőanyagot gyakran használják 825-ös rozsdamentes vagy 825-ös szénacél illesztésekhez, hogy biztosítsák, hogy a hegesztési fém ne legyen a gyenge pont. Mindkét ötvözet alacsony hőrepedés-érzékenységgel rendelkezik, bár a 625 valamivel elnézőbb nagy hőbevitel mellett a magasabb nióbiumtartalma miatt.
5. kérdés: Vannak köztes ötvözetek 825 és 625 között?
Igen. Az Incoloy 925 (UNS N09925) és az Alloy 716 közepes korrózióállóságot és öregedési -edzhető szilárdságot - kínál, amely hasznos az olaj- és-gáz fúrószerszámokhoz, ahol fokozott szilárdságra és közepes korrózióállóságra van szükség. A 28-as ötvözet (UNS N08028) a 316 literes rozsdamentes acél és a 825 liter közötti költség-teljesítmény-pozíciót foglalja el az enyhébb savas kiszolgálás érdekében.
