A savanyú gázkutak - hidrogén-szulfidban (H₂S) gazdag tározók - a legbüdösebb környezetek közé tartoznak az összes anyaggyártásban. A H₂S vízzel reagálva atomos hidrogént szabadít fel, amely rideggé teszi a közönséges acélt, és figyelmeztetés nélkül hirtelen, törékeny, katasztrofális repedést okoz. Ha egy kút egyszerre magas H₂S-t, magas kloridot és alacsony pH-t hordoz, csak a legkorrózióállóbb-nikkelötvözetek maradnak életben. Két név uralja ezt a rendszert: Inconel 625 (UNS N06625) és Hastelloy C276 (UNS N10276).

Mindkét ötvözet teljes mértékben megfelel a NACE MR0175 / ISO 15156 -, a savanyú szervizanyagokra vonatkozó szabályozó szabványnak -, és mindkettő jóváhagyott a legszigorúbb borítékra, amelyet általában VII. szintnek neveznek: oldat-lágyított állapot, keménység 35 HRC alatt, maximális hőmérséklet 232 fok (450 °F részleges klórozási korlát), klórozás felső határa nélkül. Tehát ha mindkettő "megfelelő", hogyan választanak a mérnökök közülük?
A döntési szabály egy mondatban: a legsúlyosabb savanyú kutaknál - nagyon magas H₂S (~1 MPa felett), nagyon magas klorid (~50 000 ppm felett) és alacsony pH (~3,5 alatt) - adja meg a Hastelloy C276-ot, a konzervatívabb és általánosan bevált választást; A közepesen -súlyos savanyúságig-nagyobb mechanikai szilárdságra (nagy-nyomású kútfej és fa alkatrészek) esetén az Inconel 625 a jobb{11}}megmunkálású egyensúly. Mindkettő megfelel a NACE MR0175 VII. szintnek; a különbség a biztonsági határban és az Ön által előnyben részesített tulajdonságban van.
Mi az a NACE MR0175 "VII. szintű" Sour Service?
A savanyú szolgáltatás veszélye nem a közönséges korrózió -, hanem a környezeti repedés. A vízben lévő H2S atomos hidrogént fejleszt a fém felületén. Normális esetben ez a hidrogén ártalmatlan H2-gázzá egyesül, és eltávozik; de a szulfidion "rekombinációs méregként" működik, a hidrogénatomokat a felszínen tartja, így azok a fémbe diffundálnak. Ott összegyűlnek a kemény zónákban, zárványokon és húzófeszültségű területeken, rideggé teszik az anyagot és repedéseket okoznak. A három megnevezett hibamód a következő:
- Sulfid Stress Cracking (SSC) - hidrogén ridegség húzófeszültség alatt; a klasszikus hirtelen-törékeny-törésgyilkos.
- Hidrogén-indukált repedés (HIC) - stressz-független hólyagosodás a belső zárványoknál; lépcsőzetesen belső repedéseket képez.
- Stressz-Orientált HIC (SOHIC) - HIC-hólyagok, amelyek feszültség alatt kapcsolódnak össze, jellemzően a hegesztési hővel-hatás zónákban.
- A szén- és-gyengén ötvözött acélok a keménység korlátozásával (22 HRC vagy azzal egyenlő) és a kémia szabályozásával küzdenek ezekkel. A korrózióálló -ötvözetek (3. rész) ehelyett ötvözet-összetételükre és mikroszerkezetükre támaszkodnak, és eltérő határértékeket hordoznak - elsősorban állapot (oldat lágyítása), keménység (< 35 HRC), and cold work (< 20%).
Mit jelent a "VII. szint" a nikkelötvözetek esetében?
A VII. szint jelöli azt a legsúlyosabb, savanyú szolgáltatási borítékot, amelyre a nikkel-alapú CRA-k, például a 625 és a C276 alkalmasak: oldat-lágyított állapot, 35 HRC alatti keménység, 20 °C alatti hidegmunka, 232 fok (450 °F) alatti maximális üzemi hőmérséklet és nincs korlátozás a H₂ részleges nyomásra vagy a klorid-koncentrációra. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a kezelő bármelyik ötvözetet megadhatja egy mély, forró, erősen savanyú kúthoz anélkül, hogy egyedi környezeti -repedési számításokat - végezne, feltéve, hogy betartják a gyártási ellenőrzéseket (hevített, alacsony hidegen végzett munka, minősített hegesztési eljárás).
|
NACE MR0175 / ISO 15156 Paraméter |
Inconel 625 (N06625, 2. fokozat) |
Hastelloy C276 (N10276) |
|
Rész |
3. rész (CRA) |
3. rész (CRA) |
|
Állapot |
Jóváhagyva, minden régió (VII. szint) |
Jóváhagyva, minden régió (VII. szint) |
|
Kötelező feltétel |
Lágyított oldat (2. fokozat) |
Az oldat lágyított |
|
Max keménység |
< 35 HRC (typ. 200-240 HB) |
< 35 HRC (typ. 85-95 HRB) |
|
Max hideg munka |
< 20% |
< 20% |
|
Max H₂S parciális nyomás |
Korlátlan (nincs felső határ) |
Korlátlan (nincs felső határ) |
|
Max hőmérséklet (savanyú) |
232 fok (450 fok F) |
232 fok (450 fok F) |
|
Max klorid (savanyú) |
Korlátlan (pH határértékkel) |
Korlátlan (nincs klorid határérték megadva) |
|
Minimális pH (savanyú) |
>3,5 (bizonyos feltétel) |
Nincs megadva alsó határ |
|
SSC (NACE TM0177) |
Kiváló (720 óra alatt nincs hiba) |
Kiváló (720 óra alatt nincs hiba) |
|
SOHIC |
Jótól kiválóig |
Kiváló |
|
HIC (NACE TM0284) |
Jótól kiválóig |
Kiváló (CLR jellemzően <1%) |
[Forrás] NACE MR0175 / ISO 15156-3 (2020-as kiadás), A. melléklet, nikkelbázisú ötvözettáblázatok; Különleges fémek Inconel 625 Sour Service Bulletin; Haynes C276 Sour Service Bulletin.
Miből készül az Inconel 625 és a Hastelloy C276?
Mindkét ötvözet a nikkel-domináns (Ni-tartalom nagyobb vagy egyenlő, mint 57-58%), ami az alapvető oka annak, hogy ellenállnak a szulfidos feszültségrepedésnek: a körülbelül 40-45% Ni feletti nikkelmátrixok kohászatilag immunisak a kloridos feszültségkorróziós repedésekkel szemben, és az acél nem hidrogénez- hidrogénez-. A nikkelen kívül az ötvözetük kialakításuk szerint különbözik:Inconel 6258-10% molibdén + 3.15-4.15% nióbiumot használ a szilárdság és a lyukállóság érdekében; A Hastelloy C276 sokkal magasabb, 15-17% molibdén + 3-4.5% volfrámot használ az agresszív közegek maximális korrózióállósága érdekében.

Az Inconel 625 egy nikkel-króm-molibdén-nióbiumötvözet. Magas nikkeltartalma (58%-nál nagyobb vagy egyenlő), krómtartalma (20-23%) és molibdénje (8-10%) kiemelkedően ellenáll az oxidáló és redukáló környezetnek, míg a nióbium szilárd-megerősítést biztosít hőkezelés nélkül, és megakadályozza a hegesztési varrat érzékenységét. A Hastelloy C276 egy nikkel-molibdén-króm-volfrám ötvözet, sokkal magasabb molibdéntartalommal (15-17%) és volfrámmal (3-4,5%). Rendkívül alacsony széntartalma (legfeljebb 0,010%) és szilíciumtartalma lényegében immunissá teszi a szenzibilizációval szemben, a magas molibdén-volfrám kombináció pedig a legmagasabb pontozási ellenállást biztosítja a közönséges nikkelötvözetek közül.
|
Elem |
Inconel 625 (N06625) |
Hastelloy C276 (N10276) |
Hatás a savanyú szolgáltatásra |
|
Nikkel (Ni) |
58% vagy nagyobb (egyenleg) |
Egyenleg (~57%) |
immunis a Cl{0}}SCC-re; nincs H-törékenység |
|
Króm (Cr) |
20.0–23.0% |
14.5–16.5% |
Oxidáció + pitting ellenállás |
|
Molibdén (Mo) |
8.0–10.0% |
15.0–17.0% |
C276 sokkal magasabb → jobb lyuk-/résállóság |
|
Nióbium (Nb)+Ta |
3.15–4.15% |
- |
625: szilárdság + stabilizálás, nincs PWHT |
|
Volfrám (W) |
- |
3.0–4.5% |
C276: extra margó extrém savanyúban |
|
vas (Fe) |
5,0% vagy annál kisebb |
4.0–7.0% |
Szabályozva a stabilitás érdekében |
|
szén (C) |
0,10% vagy annál kisebb |
0,010% vagy annál kisebb |
C276 ultra-alacsony → nincs érzékenység |
|
PREN (kb.) |
~45–51 |
~65 |
C276 ~30%-kal nagyobb ütésállóság |
A molibdén és a wolfram azok az elemek, amelyek legyőzik a lyukkorróziót és a réskorróziót a kloriddal-töltött savanyú sóoldatban. Dúsítják a passzív fóliát és lassítják annak lebomlását, így minél nagyobb a molibdén (+ wolfram) tartalom, annál jobban ellenáll az ötvözet a lerakódás, a hasadékok és a kloridkoncentráció alatti lokális korróziónak. Pontosan ez az oka annak, hogy a Hastelloy C276 (15-17% Mo + 3-4.5% W, PREN ~65) felülmúlja az Inconel 625-öt (8-10% Mo, PREN ~45-51) a leginkább klorid-agresszív savanyú kutakban.
A savanyú kútban a kloridok nem maradnak egyenletesen eloszlatva - a lerakódások alatt, a tömítéseknél, a csövek gyűrűjében és mindenütt, ahol az áramlás stagnál, koncentrálódnak. Ez a helyi koncentráció előidézi a lyukkorróziót és a réskorróziót, amelyek aztán a repedések kiindulási helyeivé válnak. Az ötvözet ütésállósági egyenértékszáma (PREN) a legjobb előrejelzője ennek a viselkedésnek: PREN=%Cr + 3.3×%Mo + 16×%N. A C276 ~65-ös PREN értéke azt jelenti, hogy nagyjából 30%-kal jobban ellenáll a klorid-támadásnak, mint a 625-ös ~45-51. Azokban a kutakban, ahol a klorid a domináns veszély, ez a határ a döntő.
Mechanikai tulajdonságok - Ahol az Inconel 625 előrébb tart
Az Inconel 625 a két ötvözet közül az erősebb izzított állapotban: a minimális szakítószilárdság 827 MPa (120 ksi) és 414 MPa (60 ksi), szemben a Hastelloy C276-tal 690 MPa (100 ksi) szakítószilárdság és 310 MPa (45 ksi) hozam mellett. Mindkettő kiváló rugalmassággal rendelkezik (30-40%-os vagy annál nagyobb nyúlás). A nagynyomású kútfej- és karácsonyfa-alkatrészek esetében, ahol az egységnyi tömegre vonatkoztatott szilárdság számít, a 625 az előnyben részesített választás.
|
Tulajdonság (hevített) |
Inconel 625 (N06625) |
Hastelloy C276 (N10276) |
Győztes |
|
Szakítószilárdság (perc) |
827 MPa (120 ksi) |
690 MPa (100 ksi) |
625 (erősebb) |
|
Hozamerősség 0,2% (perc) |
414 MPa (60 ksi) |
310 MPa (45 ksi) |
625 (erősebb) |
|
Megnyúlás (perc) |
30% |
40% |
C276 (képlékenyebb) |
|
Keménység (hevített) |
220 HB vagy egyenlő (~20-25 HRC) |
250 HB vagy egyenlő (~20-25 HRC) |
Egyenlő (mindkettő <35 HRC) |
|
Sűrűség |
8,44 g/cm³ |
8,89 g/cm³ |
625 valamivel könnyebb |
|
Rugalmassági modulus |
205 GPa |
205 GPa |
Egyenlő |
Magas-hőmérséklet és{1}}magas nyomású viselkedés
A nagy-nyomású, magas{1}}hőmérsékletű (HPHT) savanyú kutak esetében az Inconel 625 nagyobb szilárdságot tart meg magas hőmérsékleten, és széles körben használják fúrólyuk hardverekhez és kútfej-alkatrészekhez, ahol a mechanikai terhelés a meghatározó tervezési tényező. A Hastelloy C276 nem gyenge, de előnye a korrózió - nem a szilárdság -, ezért jellemzően ott választják, ahol a környezet (nem a terhelés) a korlátozó tényező. Ha a szilárdság és az extrém savanyúság egybeesik, a mérnökök gyakran magasabb -szilárdsági fokozatba lépnek (pl. edzett 625 vagy Inconel 718), vagy C276-ot használnak falvastagsággal.
Hasznos hüvelykujjszabály a helyszíni gyakorlatból: amikor a H₂S parciális nyomása meghaladja a ~1 MPa-t, a klorid értéke meghaladja a ~50 000 ppm-et, és a pH ~3,5 alá esik, a C276 kiváló SOHIC/HIC határértékei konzervatív alapértelmezetté teszik. Amikor a kút savanyú, de a mechanikai terhelés erős (nagy-nyomású fa, tömörítők, csövek), a 625 nagyobb izzított szilárdsága bólintást eredményez. Mindkettő a VII. szintű megfelelőségen belül marad 232 fokon (450 fok F).
Sour Service Compliance - Egymás mellett VII. szint alatt
Mindkét ötvözet megfelel a szabványos savanyú-szolgáltatás-minősítési teszteknek - SSC per NACE TM0177 (nincs hiba 720 órán belül) és HIC per NACE TM0284 -, de a Hastelloy C276 szigorúbb különbséget mutat: a HIC repedési-hosszaránya (CLR) a kiváló SSC 6%-hoz viszonyítva, az SSC 1%-hoz képest jellemzően "good2" alatt van. A C276 kiváló, míg a 625 a jó{11}}jótól a{12}}kiválóig. A gyakorlati eredmény: a C276 a biztonságosabb választás a legagresszívebb savanyú kombinációkban; A 625-ös szám teljesen megfelelő a közepesen súlyos,{16}}súlyostól a súlyosig terjedő
|
Repedési mechanizmus |
Inconel 625 (N06625) |
Hastelloy C276 (N10276) |
Él |
|
SSC (NACE TM0177, 720 óra) |
Nincs hiba - Kiváló |
Nincs hiba - Kiváló |
Nyakkendő |
|
SOHIC |
Jótól Kiválóig |
Kiváló |
C276 |
|
HIC (NACE TM0284, CLR) |
Jótól Kiválóig (magasabb CLR) |
Kiváló (CLR < 1%) |
C276 |
|
Chloride SCC |
Immun (Ni-mátrix) |
Immun (Ni-mátrix) |
Nyakkendő |
|
Hidrogén ridegség |
Ellenálló |
Extrém savanyúban ellenállóbb |
C276 (marginális) |
Szükséges anyagállapot és gyártási ellenőrzések
A VII. szintű megfelelőség mindkét ötvözet esetében a gyártási fegyelemtől függ, nem csak a kémiától. Mindkettőt oldatban{1}}hevített állapotban kell szállítani, 35 HRC alatti keménységgel és 20% alatti hidegmunkával. Mindkét hegesztés utólagos -hegesztési hőkezelés nélkül az SSC ellenálláshoz - használja az ERNiCrMo-3-at a 625-höz és az ERNiCrMo-4-et a C276-hoz. Egy kritikus megjegyzés a feldolgozáshoz: a Hastelloy C276-ot vízzel -hűteni kell (nem léghűtve) az oldatos izzítást követően, ellenkező esetben a káros μ-fázisú és P-fázisú intermetallikusok kicsapódnak és rontják a korrózióállóságot.
|
Gyártás ellenőrzése |
Inconel 625 |
Hastelloy C276 |
Megjegyzések |
|
Kötelező feltétel |
Lágyított oldat (2. fokozat) |
Az oldat lágyított |
Mindkét |
|
A hegesztési varrat-hőkezelése |
Nem kötelező |
Nem kötelező |
Az alacsony C/Si megakadályozza az érzékenységet |
|
Hegesztési töltőanyag |
ERNiCrMo-3 (AWS A5.14) |
ERNiCrMo-4 (AWS A5.14) |
Egyezik az alapkémiával |
|
Oldat hőkezelés |
Vízhűtés vagy levegőhűtés |
Vízhűtés kötelező |
C276 levegő-hűtés → μ/P fázis |
|
Keménység ellenőrzése |
35 HRC vagy annál kisebb |
35 HRC vagy annál kisebb (egyes specifikációk 40) |
MTC + keménységmérés |
|
Hidegmunka határértéke |
< 20% |
< 20% |
Fent → keménység/SSC kockázat |
|
PMI ellenőrzés |
Az XRF megerősíti a Ni/Cr/Mo/Nb-t |
Az XRF megerősíti a Ni/Cr/Mo/W-t |
HU 10204 3.1/3.2 MTC |
Korrózióállóság Sour Wellsben - A környezet olvasása
A savanyú kút korrozivitása a H₂S parciális nyomás, a klorid koncentráció és a pH - kombinációja, nem pedig egyetlen érték. Mind a 625, mind a C276 korlátlan mennyiségű H₂S-re és kloridra alkalmas, de a C276 nem ír elő alacsonyabb pH-határt, míg a 625-nél bizonyos körülmények között a tipikus minimum pH > 3,5. Ahogy a pH csökken, és a klorid emelkedik, a C276 kiváló ütésállósága (PREN ~65) 625 feletti biztonsági ráhagyást (PREN ~45-51) biztosít. Ha a környezet csupán "savanyú, de mérsékelt", akkor bármelyik ötvözet működik; amikor "savanyú és brutális", a C276 a konzervatív választás.
Gondoljon a savanyú kútra, mint egy három-tárcsás korrozív gépre: növelje a H₂S-t, növelje a kloridot, csökkentse a pH-t, és az ötvözetre vonatkozó követelmények együtt nőnek. Az SSC-t elsősorban a H₂S és a húzófeszültség hajtja; a lyuk- és réskorróziót a klorid és az alacsony pH okozza; A HIC/SOHIC működését a H2S által termelt hidrogéntöltés hajtja. A nikkelötvözetek mindháromnak ellenállnak, de a klorid/pH tengellyel szembeni különbséget a molibdén - határozza meg, és a C276-ban egyszerűen sokkal több van belőle.
Savas gáz és redukáló körülmények
A Hastelloy C276 a kiváló választás, ha a savanyú környezet erős redukáló savakat is tartalmaz -, különösen sósavat (HCl), amely jelen lehet a savas gázeltávolító egységekben és a savas stimulációban. A C276 lényegében a teljes koncentrációtartományban 400 fokig ellenáll a HCl-nek, ahol a 625 csak marginális. Ha a kút vagy a kapcsolódó gázüzem HCl-t vagy agresszív szerves savakat lát, a C276 a választott anyag; ha tisztán H₂S + kloridról van szó, a 625 gyakran elegendő és erősebb.
Ez ugyanaz a logika, mint a nikkel-ötvözetcsaládban: a C276 a „korróziós-maximális” ötvözet, a 625 pedig az „szilárdság-plusz-korróziós” ötvözet. A savanyú kiszolgáláshoz ezek közül a választás kérdése tehát, hogy melyik tengely - korróziós szilárdsága vagy mechanikai szilárdsága - szabja meg a tervezést.
Alkalmazási útmutató - 625 és C276 közötti választás
|
Kút / Alkatrész állapota |
H₂S szint |
Klorid |
Erőszükséglet |
Ajánlott ötvözet |
Ok |
|
Magas{0}}nyomású kútfej/fa |
Mérsékelt |
Mérsékelt |
Magas |
Inconel 625 |
Magasabb lágyított szilárdság |
|
Fúrólyuk vasalat, csomagolók |
Mérsékelt |
Mérsékelt |
Magas |
Inconel 625 |
Erő + savanyú OK |
|
Erősen savanyú, HCl jelen van |
High (>1 MPa) |
High (>50k ppm) |
Alacsony-Mod |
Hastelloy C276 |
HCl + extrém savanyú |
|
Savanyú gáz, amelynek pH-ja < 3,5 |
Magas |
Magas |
Bármilyen |
Hastelloy C276 |
Nincs pH-szint; legjobb árrés |
|
Mély HPHT savanyú is |
Nagyon magas |
Nagyon magas |
Magas |
C276 karosszéria + 625 díszítőelem* |
Korrózió + szilárdsághasadás |
|
Áramlási vonalak, elválasztók |
Közepes{0}}Magas |
Mérsékelt |
Mérsékelt |
Bármelyik |
625 ha szilárdság, C276 ha max corro |
|
Savas gáz eltávolító egység |
Magas |
Mérsékelt |
Alacsony |
Hastelloy C276 |
Erős redukáló savak |
|
Köldök / műszer cső |
Mérsékelt |
Magas (tengervíz) |
Alacsony |
Inconel 625 |
Immun Cl{0}}SCC, erős |
* Elterjedt hibrid: C276 a korróziós{1}}kritikus karosszériához, 625 (vagy edzett 625/718) a nagy-szilárdságú burkolathoz.
Az öt szabály a 625 és a C276 közötti választáshoz savanyú szolgáltatásban
- 1. szabályA kút erősen savanyú (H₂S > ~1 MPa, Cl⁻ > ~50 000 ppm, pH < ~3,5)? - Ha IGEN, adja meg a Hastelloy C276-ot. Szorosabb HIC/SOHIC margókkal rendelkezik, és nincs pH-küszöb. Ez a konzervatív alapértelmezés a legrosszabb kutak esetében.
- 2. szabályA mechanikai szilárdság a kötési kényszer (nagy-nyomású kútfej, fa, tömörítők, csövek)? - Ha IGEN, válassza az Inconel 625-öt. Magasabb lágyított szakítószilárdsága (827 vs 690 MPa) és hozama (414 vs 310 MPa) nagyobb súlyt biztosít tömegegységenként, és továbbra is megfelel a VII. szintnek.
- 3. szabályTartalmaz-e a környezet erős redukáló savakat (HCl, agresszív szerves anyagok)? - Ha IGEN, válassza a Hastelloy C276-ot. A C276 szinte a teljes tartományban ellenáll a HCl-nek; A 625 csak marginális tömény sósavban.
- 4. szabályA klorid gödrök/hasadékok a domináns fenyegetés (pangó sóoldat, lerakódások, gyűrű)? - Ha IGEN, karcsúsítsa a C276-ot (PREN ~65 vs. ~45-51) a nagyobb biztonsági ráhagyás érdekében a helyi korrózióval szemben.
- 5. szabályA szolgáltatás mérsékelten savanyú, nincs erős, vagy extrém sav? - Bármelyik ötvözet megfelelő; válassza a 625-öt erőssége és valamivel alacsonyabb költsége miatt, vagy a C276-ot, ahol a maximális korróziós határt kívánják. Mindkettőt oldatban-hevítettnek kell lennie, < 35 HRC, < 20% hideg munka.
Költség és elérhetőség
A Hastelloy C276 az Inconel 625-höz képest nagyjából 10{6}}25%-os árprémiummal rendelkezik, ami a magasabb molibdén (15-17% vs. 8-10%) és volfrám (3-4,5%) tartalma miatt – mindkettő drága ötvözőelem. Ez a prémium azonban akkor indokolt, ha megakadályozza a környezeti eredetű meghibásodást egy súlyos savanyú kútban, ahol egyetlen meghibásodás milliókba kerülhet az állásidőbe, a cserébe és a biztonsági kitettségbe. Mérsékelt savanyú kiszolgáláshoz, ahol a 625-ös is megfelelő, az olcsóbb 625-ös a gazdaságos, teljes mértékben megfelelő választás.
A 316L/317L logikájához hasonlóan a gazdaságosság a teljes birtoklási költségről szól, nem a kilogrammonkénti vételárról. Egy C276-os, amely 20%-kal többe kerül, mint egy 625-ös, olcsó biztosítás a katasztrofális savanyú{6}}gáz-hiba ellen. Ezzel szemben a C276 túlzott megadása olyan kútnál, ahol 625 is elegendő lett volna, a prémium költségkeretet további előnyök nélkül költi el. A fegyelmezett megközelítés az, hogy 625-öt tartanak fenn az erős{13}}savanyú szolgáltatáshoz, és C276-ot a korróziós{15}}súlyos savanyú szolgáltatásokhoz.
|
Költségtényező |
Inconel 625 |
Hastelloy C276 |
Győztes |
|
Az alapötvözet költsége |
Alapvonal (középprémium) |
~10-25%-kal magasabb |
625 (olcsóbb) |
|
Mérsékelten savanyú kiszolgálás |
Teljesen megfelelő |
Megfelelő, túl-meghatározott |
625 (érték) |
|
Súlyos savanyú kiszolgálás |
Megfelelő |
Konzervatív alapértelmezett |
C276 (biztonsági) |
|
HCl / erős redukáló sav |
Marginális |
Kategóriájában-a legjobb- |
C276 (csak opció) |
|
Nagy -szilárdságú alkatrészek |
Előnyben részesített |
Elfogadható |
625 (erősség) |
|
Meghibásodási költség elkerülhető |
Magas |
Legmagasabb árrés |
C276 (margó) |
Elérhetőség
Mindkét ötvözet jól bevált-, malomban- előállított nikkelötvözetek, amelyek széles körben elérhetők minden termékformában (lemez, lemez, rúd, cső, cső, szerelvények, karimák, kovácsolt anyagok) a nagyobb speciális malmok. Az Inconel 625 valamivel elterjedtebb az olaj{4}}és-gáz hardverekben (kútfejek, fúrólyuk alkatrészek) erőssége miatt, míg a Hastelloy C276 a legsúlyosabb savanyú és vegyi környezetek szabványa. Várhatóan mindkettő elérhető lesz az EN 10204 3.1/3.2 MTC és a NACE MR0175 / ISO 15156 megfelelőségi nyilatkozatokkal.
Gyakran Ismételt Kérdések
K: Az Inconel 625 és a Hastelloy C276 egyaránt NACE MR0175 kompatibilis a savanyú szolgáltatásokhoz?
V: Igen. Mindkettő szerepel a NACE MR0175 / ISO 15156 3. részében, mint elfogadható korrózióálló -ötvözetek savanyú használatra, beleértve a legszigorúbb (VII. szintű) burkolatot is: oldatban izzított, keménység 35 HRC alatt, maximális 232 fok (450 °F), és nincs felső H₂- vagy chlorideS-részleges korlát. Mindkettő 20% alatti hidegmunkát igényel. Különböznek a biztonsági határban és abban, hogy melyik tulajdonságot részesítik előnyben a - korrózió (C276) és a szilárdság (625) között.
K: Melyik a jobb súlyos savanyúgáz-kutak esetén?
V: A Hastelloy C276 a konzervatívabb és általánosan meghatározott választás a legsúlyosabb savanyú kutakhoz - nagyon magas H₂S (~1 MPa felett), nagyon magas kloridtartalom (~50 000 ppm felett) és alacsony pH (~3,5 alatt). Nagyobb pitting-ellenállása (PREN ~65 vs ~45-51), alacsonyabb HIC-érzékenysége (CLR jellemzően 1% alatt), és nincs minimális pH-határa. Az Inconel 625-öt részesítik előnyben, ahol nagyobb mechanikai szilárdságra van szükség, például nagynyomású kútfejeknél és karácsonyfa-alkatrészeknél.
K: Mi a maximális hőmérséklet a NACE MR0175 savanyú szolgáltatáshoz ezeknél az ötvözeteknél?
V: Mind az Inconel 625, mind a Hastelloy C276 megfelel a NACE MR0175 savanyú szolgáltatásnak 232 fokig (450 °F) oldatban izzított állapotban. E hőmérséklet felett ezekre az ötvözetekre a szabvány környezeti repedési határértékei már nem érvényesek, és magasabb hőmérsékletű-hőmérsékletű anyagra vagy speciális projektminősítésre van szükség.
K: Milyen keménységi határ vonatkozik ezekre az ötvözetekre a NACE MR0175 savanyú szolgáltatásban?
V: Mindkettőnek oldatban{0}}hevített állapotban kell lennie 35 HRC alatti keménységgel (egyes specifikációk a C276 esetében akár 40 HRC-t is említenek). A lágyított 625-ös megoldás- jellemzően 200-240 HB-t és C276 85-95 HRB-t mér, mindkettő jóval a határértéken belül van. A hideg munkának 20% alatt kell maradnia, hogy elkerülje a keménység növekedését és az SSC ellenállását veszélyeztető maradék feszültség kialakulását.
K: Az Inconel 625 és a Hastelloy C276 hegeszthető savanyú üzemben?
V: Igen, mindkettő hegeszthető savanyú üzemhez az SSC-ellenállás érdekében végzett utólagos -hegesztési hőkezelés nélkül. Használjon ERNiCrMo-3 (AWS A5.14) töltőanyagot az Inconel 625-höz és ERNiCrMo-4-et a Hastelloy C276-hoz. Mindkettő rendkívül alacsony szén-dioxid-kibocsátással rendelkezik, így a hegesztési{11}}hőhatás zóna korrózióálló marad. Vegye figyelembe, hogy a Hastelloy C276-ot vízzel kell hűteni az oldatos lágyítás után; a léghűtés káros intermetallikus fázisokat válthat ki.
K: Az Inconel 625 vagy a Hastelloy C276 jobb tengervízhez és savanyú kiszolgáláshoz?
V: Mindkettő kiválóan használható tengervízben (nikkel mátrixának köszönhetően mindkettő immunis a kloridos feszültségkorróziós repedésekkel szemben), de a Hastelloy C276-nak nagyobb a pontozási ellenállása (PREN ~65 vs. ~45{3}}51), így nagyobb mozgásteret biztosít a szulfidokat tartalmazó, pangó, repedésekre hajlamos tengervízben. Az Inconel 625-öt gyakrabban használják köldökcsövekhez és műszercsövekhez, ahol a szilárdság és az alakíthatóság számít. Tengervíz + savanyú kombinált (pl. tengeri savanyú mezők) esetén a C276 a biztonságosabb extrém választás.
K: Hogyan ellenőrizhetem, hogy NACE{0}}kompatibilis 625-ös vagy C276-os szabványt kapok?
V: Ellenőrizze az anyagvizsgálati jelentést (MTC, EN 10204 3.1 vagy 3.2): tartalmaznia kell a NACE MR0175 / ISO 15156 3. részének való megfelelőséget, fel kell sorolnia az UNS-jelölést (N06625 vagy N10276), meg kell mutatnia a kémiai összetételt, a keménységet és a hőkezelési állapotot, valamint az SSC-referenciát (ideálisan HIC). Erősítse meg a PMI-vel (XRF) a szállításkor - mindkét ötvözet magas nikkel- és molibdén-/volfrámtartalmát az XRF azonnal megerősíti. Kérjen NACE megfelelőségi nyilatkozatot a szállítótól.
K: Használhatok hidegen{0}}megmunkált vagy öregített-625-öt a VII. szintű savanyú szolgáltatásban?
V: Nem minősítés nélkül. A NACE MR0175 VII. szintje 20% alatti hidegmunkát és 625-höz az oldat-hevített (2. fokozat) állapotát írja elő. Az edzett vagy erősen hidegen-megmunkált 625 a keménységet a 35 HRC határ fölé emeli, és maradék feszültséget okoz, mindkettő növeli az SSC hajlamot. Ha nagyobb szilárdságra van szükség erősen savanyú üzemben, használjon -hevített 625-ös oldatot falvastagsággal, vagy lépjen fel az adott környezetnek megfelelő, csapadékos{13}}edzett ötvözetre (pl. Inconel 718, projektspecifikáció szerint minősítve), nem hidegen{17}}megmunkált 625-ös.

