Inconel 718 (UNS N07718)a legszélesebb körben használt nikkel{0}}alapú szuperötvözet az űrhajózási adalékanyagok gyártásában, amely a gázturbinás motorok összes fém AM alkatrészének több mint 60%-át teszi ki. A magas hőmérsékleti szilárdság (700 °C-ig), a kiváló kúszásállóság és a jó hegeszthetőség kombinációja ideálissá teszi a lézerporágy-fúziós (LPBF) és az elektronsugaras olvasztási (EBM) folyamatokhoz. Ez a cikk a folyamatparamétereket, a mikroszerkezeti evolúciót, a mechanikai tulajdonságokat, az utófeldolgozási követelményeket és az űrrepülőgép--minőségű Inconel 718 AM alkatrészekre vonatkozó minőségi szabványokat vizsgálja.

Miért az Inconel 718 a domináns ötvözet az űrrepülési adalékanyagok gyártásában?
Az Inconel 718 a gázturbinás motorok fém AM-alkatrészeinek több mint 60%-át teszi ki, mivel optimális egyensúlyt biztosít a magas hőmérsékleti szilárdság között (700 °C-ig), kiváló hegeszthetőséget minimális repedésre való hajlam mellett, valamint jól bevált folyamatparaméter-adatbázist az LPBF és EBM platformokon.
Az Inconel 718 egy kicsapással edzhető nikkel-krómötvözet, amely jelentős mennyiségű vasat, nióbiumot, molibdént és titánt tartalmaz. Az ötvözet erősségét az öregedési hőkezelések során keletkező gamma-kettős (Ni3Nb) és gamma-prime (Ni3(Al,Ti)) csapadékból nyeri. Az additív gyártás fő előnyei a következők:
|
Ingatlan |
Inconel 718 |
Inconel 625 |
Waspaloy |
Relevancia az AM-re |
|
Solidus hőmérséklet |
1260 °C |
1290 °C |
1330 °C |
Alacsonyabb szolid=szélesebb feldolgozási ablak |
|
Repedésérzékenység |
Alacsony |
Nagyon alacsony |
Magas |
Minimalizálja a megszilárdulási repedéseket AM-ben |
|
Gamma elsődleges tartalom |
15-20% |
0% |
40% |
Mérsékelt csapadéktartalom=jó hegeszthetőség |
|
Szakítószilárdság (RT) |
1375 MPa |
827 MPa |
1295 MPa |
A legmagasabb a hegeszthető szuperötvözetek között |
|
Kúszószakadás (650 °C) |
400+ óra |
150 óra |
600+ óra |
Kiváló turbina alkatrészekhez |
|
Porköltség ($/kg) |
80-120 |
90-130 |
150-200 |
Költséghatékony{0}}termelés |
|
AM folyamat adatbázis |
Kiterjedt |
Korlátozott |
Nagyon korlátozott |
Érett technológiai felkészültség |
|
Aerospace AM elfogadása |
60%+ a turbina alkatrészek |
15% |
5% |
Ipari szabvány |
Forrás: ASTM B637; SAE AMS 5662; GE Aviation AM Database 2024
Az ötvözet viszonylag alacsony gamma-primer tartalma (15-20% vs. 40%+ a Waspaloyban és az Udimet 720-ban) csökkenti a deformálódási -korrepedés kockázatát az AM utáni hőkezelés során. Ez teszi az Inconel 718-at egyedülállóan alkalmassá olyan összetett AM geometriákhoz, amelyek feszültségmentesítést és repedés nélküli csapadékedzést igényelnek.
Melyek az LPBF Inconel 718 kritikus folyamatparaméterei?
Az Inconel 718 optimális LPBF paraméterei a 200-300 W lézerteljesítmény, 800-1200 mm/s pásztázási sebesség, 30-40 mikrométer rétegvastagság és 80-120 mikrométer közötti sraffozási távolság, 99,9% feletti sűrűség és 5-100 mikrométer Ra felületi érdesség elérése.
A lézerporágy-fúzió (LPBF) az Inconel 718 repülőgép-alkatrészek domináns AM-eljárása. A folyamatablakot a térfogati energiasűrűség (VED) határozza meg, a következőképpen számítva:
VED (J/mm3)=Lézerteljesítmény (W) / [Szkennelési sebesség (mm/s) x Sraffozási távolság (mm) x Rétegvastagság (mm)]
|
Paraméter |
Optimális hatótávolság |
Hatás, ha túl alacsony |
Hatás, ha túl magas |
Kritikai tolerancia |
|
Lézer teljesítmény |
200-300 W |
A fúzió hiánya, porozitás |
Kulcslyukasztás, fröcskölés |
+/- 10 W |
|
Szkennelési sebesség |
800-1200 mm/s |
Túl sok olvadék, salak |
Összeolvadás hiánya, labdázás |
+/- 50 mm/s |
|
Rétegvastagság |
30-40 mikrométer |
Gyenge felbontás, lépcső{0}}hatás |
Hiányos olvadás |
+/- 5 mikrométer |
|
Sraffozási távolság |
80-120 mikrométer |
Újraolvasztás, alacsony termelékenység |
A számok közötti fúzió hiánya |
+/- 10 mikrométer |
|
Térfogati energiasűrűség |
50-80 J/mm3 |
Porozitás > 0,5% |
Kulcslyukasztás, felületi érdesség |
+/- 5 J/mm3 |
|
Előmelegítési hőmérséklet |
80-200°C |
Maradék feszültség > 800 MPa |
Oxidációs kockázat |
+/- 20 °C |
|
Építési lemez hőmérséklete |
100-200°C |
Vetedés, leválás |
Por lebomlása |
+/- 10 °C |
|
Kamra oxigén |
< 100 ppm |
Oxidzárványok, rossz tulajdonságok |
Folyamatstabilitási problémák |
< 50 ppm recommended |
Forrás: EOS Inconel 718 Parameter Guide; SAE AMS 7011; NASA MSFC-STD-3716
A modern LPBF rendszerek csíkos vagy sakktáblás szkennelési stratégiákat alkalmaznak a rétegek közötti 67{5} fokos elforgatással, hogy csökkentsék a maradék feszültséget és a textúra kialakulását. A tipikus csíkszélesség 5-10 mm, 10%-os átfedéssel a csíkok között. Magas, vékony falú alkatrészek esetén a kontúrletapogatás csökkentett teljesítménnyel (150-200 W) és lassabb sebességgel (600-800 mm/s) javítja a felületminőséget és a méretpontosságot.
Hogyan viszonyul az EBM az LPBF-hez az Inconel 718 Aerospace Components esetében?
Az EBM 40-60%-kal kisebb maradékfeszültséggel, finomabb szemcseszerkezettel (átlagos szemcseméret 20-50 mikrométer vs 50-200 mikrométer az LPBF-nél) állítja elő az Inconel 718-at, és nincs szükség feszültségmentesítésre, de kisebb méretpontosság érhető el (+/{{5}{} mm-es vákuum/cum)

|
Jellegzetes |
LPBF (lézer) |
EBM (elektronsugár) |
Repülési hatás |
Kiválasztási kritériumok |
|
Építési hőmérséklet |
80-200°C |
900-1100°C |
Maradék feszültség: LPBF 800+ MPa, EBM < 200 MPa |
Az EBM előnyösen nagy, összetett alkatrészekhez |
|
Szemcseszerkezet |
Oszlopos, 50-200 mikrométer |
Kiegyensúlyozott, 20-50 mikrométer |
EBM: több izotróp tulajdonság |
EBM a fáradtsághoz{0}}kritikus alkatrészekhez |
|
-Beépített sűrűségként |
99.5-99.9% |
99.7-99.95% |
Mindkettő teljes sűrűséget ér el a HIP után |
Egyenértékű a statikus szilárdsággal |
|
Felületi érdesség (Ra) |
5-10 mikrométer |
20-30 mikrométer |
Az LPBF kevesebb megmunkálást igényel |
LPBF a precíziós jellemzőkért |
|
Méretpontosság |
+/- 0.1 mm |
+/- 0.3 mm |
LPBF: szigorúbb tűréshatárok |
LPBF a felületek illeszkedéséhez |
|
Minimális funkcióméret |
0,1-0,2 mm |
0,3-0,5 mm |
LPBF: finomabb részletek |
LPBF vékony falakhoz, hűtőcsatornákhoz |
|
Építési arány |
5-20 cm3/h |
50-80 cm3/h |
EBM: 3-5x gyorsabb |
EBM nagy mennyiségű{0}}gyártáshoz |
|
Por újrahasznosíthatósága |
5-10 ciklus |
10-20 ciklus |
EBM: alacsonyabb porköltség alkatrészenként |
EBM költségérzékeny programokhoz{0} |
|
Támogatási struktúra |
Kötelező (a rész térfogatának 10-30%-a) |
Minimális (szinter torta alátámasztása) |
EBM: kevesebb utó{0}}feldolgozás |
EBM komplex belső csatornákhoz |
|
Stresszoldás szükséges |
Igen, kötelező |
Nem, in{0}}situ stresszoldás |
EBM: egyszerűsített munkafolyamat |
Az EBM 2-3 nappal csökkenti az átfutási időt |
Forrás: Arcam EBM Inconel 718 felhasználói kézikönyv; EOS M 290 paraméterlap; GE Aviation Process Specification
Az EBM-ben a megemelt építési hőmérséklet (900{2}}1100 °C) megközelíti az Inconel 718 oldat lágyítási hőmérsékletét, ami in-situ feszültségmentességet és egyenletesebb mikroszerkezetet eredményez. Ez kiküszöböli a torzulás kockázatát az építés utáni feszültségmentesítés során, ami kritikus fontosságú a nagy repülőgép-alkatrészek, például a turbinaházak és a szerkezeti konzolok esetében. Az EBM durvább felületkezelése és lazább tűrései azonban a legtöbb funkcionális felület megmunkálását teszik szükségessé.
Milyen mikroszerkezeti jellemzők határozzák meg az{0}}beépített Inconel 718-at?
Az Inconel 718 felépítése-az építési irányhoz igazodó oszlopos szemcséket mutat, erős<001>szálszerkezet, Laves-fázis és karbid szegregáció az interdendrites régiókban, valamint 320-380 HV mikrokeménység, amely oldatos lágyítást és kettős öregítést igényel a csapadékos keményedés eléréséhez.
|
Mikrostrukturális jellemző |
LPBF mint-beépített |
EBM, mint-beépített |
Kovácsolt alapvonal |
Repülési jelentősége |
|
Gabonamorfológia |
Oszlopos, 3:1 és 5:1 közötti képarány |
Vegyes oszlopos{0}}egyenértékű, 1,5:1 és 2:1 közötti képarány |
Equiaxed, ASTM 4-6 |
Az oszlopos szemcsék anizotróp tulajdonságokat okoznak |
|
Átlagos szemcseméret |
50-200 mikrométer (hossz) |
20-50 mikrométer |
25-100 mikrométer |
Finomabb szemek=nagyobb folyáshatár (Hall-Petch) |
|
Kristályos textúra |
Erős<001>rostszerkezet (3-5x véletlenszerű) |
Mérsékelt textúra (1,5-2x véletlenszerű) |
Véletlen |
A textúra befolyásolja a fáradási repedés növekedési sebességét |
|
Laves fázis frakció |
3-8% |
2-5% |
< 1% |
A Laves fázis kimeríti az Nb-t, csökkenti az erőt |
|
Keményfém elosztás |
Az MC a szemcsehatárokon keményít |
Diszpergált MC és M23C6 |
Diszpergált MC karbidok |
A karbidok befolyásolják a kúszási ellenállást |
|
Gamma Double Prime |
Nincs (öregítést igényel) |
Minimális (in{0}}helybeni öregedés az EBM-ben) |
15-20% hőkezelés után |
A csapadék erőt ad |
|
Mikrokeménység (HV) |
320-380 |
350-420 |
340-400 (oldat lágyított) |
A keménység a csapadék állapotát jelzi |
|
Maradék porozitás |
0,1-0,5% (gáz porozitása, fúzió hiánya) |
0.05-0.3% |
< 0.01% |
A porozitás csökkenti a fáradtság élettartamát |
Forrás: Acta Materialia Vol 215 (2021); Metallurgical Transactions A 52. kötet (2021); NASA műszaki jelentés NASA/TM-2020-5001273
Az LPBF (10^5-10^6 K/s) és az EBM (10^3-10^4 K/s) gyors megszilárdulási sebessége megnövelt szilárdanyag-oldékonyságot és finomított dendrites szerkezeteket eredményez a kovácsolt anyagokhoz képest. Azonban a nióbium szegregáció a megszilárdulás során elősegíti a Laves fázis kialakulását az interdendrites régiókban. A Laves fázis (Ni,Fe,Cr)2(Nb,Mo,Ti) törékeny, és kimeríti a gamma-kettős csapadékhoz szükséges nióbiummátrixot. Az 1065-1100 °C-on végzett oldatos hőkezelés feloldja a Laves-fázist és homogenizálja a nióbium eloszlását.
Milyen hőkezelésre van szükség az Aerospace{0}}Inconel 718 AM alkatrészekhez?
Repülési -minőségű Inconel 718 AM alkatrészek forró izosztatikus préselést (HIP) igényelnek 1165-1190 °C-on / 100-150 MPa / 4 órán keresztül, ezt követi az oldatos izzítás 1065-1100 °C-on / 1 óra, és kétszeres öregítés 760 ° C / 10 óra 10 ° C-on /8} 1375 MPa, és 650 °C-on 400 órát meghaladó feszültség-szakadási élettartam.

|
Kezelési lépés |
Paraméterek |
Cél |
Eredmény |
Specifikációs referencia |
|
Stresszoldás (csak LPBF) |
1065 fok C / 1 óra / AC |
Enyhíti a maradék feszültséget, megakadályozza a torzulást |
Maradék feszültség < 50 MPa |
AMS 2774 |
|
Meleg izosztatikus préselés (HIP) |
1165-1190 °C / 100-150 MPa / 4 óra / FC |
Megszünteti a porozitást, javítja a fáradtságot |
Sűrűség > 99,99%, porozitás < 0,01% |
AMS 2750, ASTM A988 |
|
Oldat lágyítás |
1065-1100 fok C / 1 óra / AC |
Oldjuk fel a Laves fázist, homogenizáljuk az Nb-t |
Nb egyenletesség > 95%, Laves < 1% |
AMS 5662 |
|
Első öregedés |
760 ° C / 10 óra / FC - 650 ° C |
Csapadék gamma kettős prím |
Gamma kettős prím 10-15% |
AMS 5662 |
|
Második öregedés |
650 fok C / 8 óra / AC |
Teljes csapadék, túlöregedés a stabilitás érdekében |
Gamma dupla prím + gamma prím 18-22% |
AMS 5662 |
|
Alternatív közvetlen öregedés |
720 °C / 8 óra + 620 °C / 8 óra |
Az egyszerű geometriákhoz hagyja ki a megoldási hőkezelést |
Szilárdság +5-10%, hajlékonyság -20% |
Repülésre nem ajánlott |
Forrás: SAE AMS 2774; SAE AMS 5662; NASA MSFC-SPEC-3717; ASTM F3055
A HIP elengedhetetlen az űrrepülőgép-alkatrészek számára, mivel lezárja a belső porozitást, amely kifáradási repedések kialakulásának helyeként működik. Tanulmányok kimutatták, hogy a HIP 50{2}}200%-kal növeli a fáradtság élettartamát a nem HIP-vel védett AM anyagokhoz képest. Az oldatos hőkezelés hőmérsékleti ablaka (1065-1100 °C) kritikus: az 1065 °C alatti hőmérséklet nem oldja fel teljesen a Laves-fázist, míg az 1100 °C feletti hőmérséklet túlzott szemcsenövekedést okoz (ASTM 2 vagy durvább), ami rontja a kúszási ellenállást.
Hogyan hasonlíthatók össze az AM és a kovácsolt Inconel 718 mechanikai tulajdonságai?
A teljesen hőkezelt-LPBF és EBM Inconel 718 a megmunkált anyag 5%-án belül eléri a szakító tulajdonságokat (1375 MPa UTS, 1100 MPa YS, 15%-os nyúlás), és 20-40%-kal meghaladja a megmunkált kifáradási élettartamot a HIP után, de a variációs szilárdság és az ütési szilárdság 15-25%-os. a maradék textúrához.
|
Ingatlan |
LPBF (HIP + HT) |
EBM (HIP + HT) |
Kovácsolt (AMS 5662) |
Aerospec követelmény |
|
Végső szakítószilárdság (RT) |
1350-1400 MPa |
1330-1380 MPa |
1375 MPa min |
1240 MPa min (AMS 5662) |
|
Hozamerő (RT) |
1080-1130 MPa |
1060-1110 MPa |
1100 MPa min |
1035 MPa min (AMS 5662) |
|
Megnyúlás (RT) |
12-18% |
14-20% |
15% min |
12% perc (AMS 5662) |
|
Terület csökkentése (RT) |
25-35% |
30-40% |
30% min |
20% perc (AMS 5662) |
|
UTS 650°C-on |
1100-1180 MPa |
1080-1150 MPa |
1150 MPa jellemző |
Nincs megadva |
|
Hozam: 650 °C |
900-950 MPa |
880-930 MPa |
920 MPa jellemző |
Nincs megadva |
|
Feszültségtörés (650 °C, 690 MPa) |
350-500 óra |
400-550 óra |
400 óra min |
400 óra min (AMS 5662) |
|
Kúszás (650 °C, 690 MPa, 0,2%) |
80-120 óra |
90-130 óra |
100 óra jellemző |
Nincs megadva |
|
Nagy ciklusú fáradtság (10^7 ciklus, RT) |
500-550 MPa |
520-580 MPa |
480-520 MPa |
Nincs megadva |
|
Alacsony ciklusú fáradtság (10^4 ciklus, RT) |
+/- 0.8% törzs |
+/- 0.85% törzs |
+/- 0.75% törzs |
Nincs megadva |
|
Törési szívósság KIC (RT) |
100-120 MPa négyzetméter |
110-130 MPa négyzetméter |
100-130 MPa négyzetméter |
Nincs megadva |
|
Impact Energy Charpy (RT) |
40-60 J |
50-70 J |
45-65 J |
Nincs megadva |
Forrás: SAE AMS 5662; MMPDS-17; NASA műszaki jelentés NASA/TM-2020-5001273; JN ötvözetek vizsgálati adatbázisa
A gyors megszilárdulásból származó kifinomult mikrostruktúra hozzájárul az AM Inconel 718 jobb kifáradási teljesítményéhez. Az anizotrópia azonban továbbra is aggodalomra ad okot: az építési irányra merőlegesen vizsgált szakítószilárdság és ütési szilárdság jellemzően 15-25%-kal alacsonyabb, mint a hosszirányú értékek. Ez az anizotrópia az oszlopos szemcseszerkezetnek és<001>textúra igazítás. A törési -kritikus összetevők esetében a tervezési megengedett értékeknek figyelembe kell venniük az irányváltoztatást.
Milyen porminőségi előírások vonatkoznak az Aerospace Inconel 718 AM-re?
Az Aerospace Inconel 718 pornak meg kell felelnie a 15-45 mikrométeres részecskeméret-eloszlásnak (D10: 20 mikrométer, D50: 30 mikrométer, D90: 40 mikrométer LPBF esetén), az oxigéntartalom 200 ppm alatt, a nitrogéntartalom 100 ppm alatt, a por látszólagos folyási képessége 505 g feletti, a második folyékonyság 505 g felett. g/cm3 AMS 7011 és ASTM F3049 szerint.

|
Paraméter |
Specifikációs korlát |
Tipikus értékek |
Hatás, ha nem-az-specifikáció |
Vizsgálati módszer |
|
Részecskeméret D10 |
15-22 mikrométer |
18-20 mikrométer |
D10 túl alacsony: rossz folyóképesség, szórási hibák |
ASTM B822 (lézer diffrakció) |
|
Részecskeméret D50 |
28-35 mikrométer |
30-32 mikrométer |
D50 túl magas: rossz a csomagolási sűrűség, porozitás |
ASTM B822 |
|
Szemcseméret D90 |
38-48 mikrométer |
40-43 mikrométer |
D90 túl magas: az összeolvadás hiánya, felületi érdesség |
ASTM B822 |
|
Műholdak (< 10 micrometers) |
< 5% |
2-4% |
A műholdak agglomerációt, rossz terjedést okoznak |
SEM képelemzés |
|
Oxigéntartalom |
< 200 ppm |
100-150 ppm |
Magas O2: oxidzárványok, csökkent duktilitás |
ASTM E1019 (inert gáz fúzió) |
|
Nitrogéntartalom |
< 100 ppm |
40-80 ppm |
Magas N2: nitridképződés, tulajdonságváltozás |
ASTM E1019 |
|
Látszólagos sűrűség |
>4,5 g/cm3 |
4,6-4,8 g/cm3 |
Alacsony sűrűség: rossz csomagolás, porozitás |
ASTM B212 (Hall áramlásmérő) |
|
Folyékonyság (Hall) |
< 25 seconds/50g |
18-22 másodperc/50g |
Lassú áramlás: terjedési hibák, nem{0}}egyenletes rétegek |
ASTM B213 |
|
Por újrahasznosíthatósága (ciklusok) |
5-10 ciklus (LPBF) |
8-10 ciklus jellemző |
Túlzott újrafelhasználás: oxid felhalmozódás, tulajdonvesztés |
Kövesse nyomon a PSD eltolást, az O2 növekedését |
|
Szennyeződés (idegen részecskék) |
< 0.01% |
< 0.005% |
Szennyező anyagok: zárványok, tulajdonság szóródás |
SEM/EDS elemzés |
Forrás: SAE AMS 7011; ASTM F3049; ASTM F3055; EOS por specifikáció
A por újrahasznosíthatósága kritikus költségtényező az űrhajózási AM-gyártásban. A vizsgálatok azt mutatják, hogy az Inconel 718 por 8-10 cikluson keresztül újrafelhasználható LPBF-ben és 15-20 ciklusban EBM-ben, mielőtt a részecskeméret-eloszlás és az oxigénfelvétel túllépné az elfogadható határokat. A porkezelési protokollnak nyomon kell követnie a halmozott újrahasználati ciklusokat, és össze kell keverni a szűz port a következetes jellemzők megőrzése érdekében. A tipikus szűz por hozzáadási aránya 20-30% építési ciklusonként.
Milyen roncsolásmentes tesztelési követelmények vonatkoznak{0}} az Aerospace AM Inconel 718-ra?
Az Aerospace AM Inconel 718 alkatrészei 100%-os CT-vizsgálatot igényelnek a belső hibák kimutatására (minimális észlelhető hibaméret 0,2 mm), felületvizsgálatot festék behatoló vagy örvényárammal, méretellenőrzést az ISO 2768-mK szerint, valamint a tanúminták mechanikai tesztelését a NASA MSFC-STD-5 és ASTM F716 ASTM3 szerint.
|
NDT módszer |
Észlelési képesség |
Alkalmazás |
Elfogadási kritériumok |
Szabványos referencia |
|
Számítógépes tomográfia (CT) |
Porozitás > 0,2 mm, összeolvadás hiánya > 0,3 mm |
Belső hibák észlelése |
Max pórus: 0,5 mm, Max klaszter: 3 mm |
ASTM E1441, ASTM E1695 |
|
Áthatoló festék (FPI) |
Felületi repedések > 0,5 mm |
Felületi hibák észlelése |
Nincs repedés, porozitás vagy zárvány |
ASTM E1417, AMS 2644 |
|
Eddy Current |
Felületi/felületközeli{0}}hibák > 0,2 mm |
Nagy{0}}sebességű felületi szkennelés |
Nincs jelzés > referencia szabvány |
ASTM E309 |
|
Ultrahangos (fázisos tömb) |
Belső hibák > 0,5 mm |
Vastag{0}}szelvény ellenőrzése |
Alkatrészenkénti-specifikus specifikáció |
ASTM E2375 |
|
Radiográfia (röntgen) |
Ürességek > 1% vastagság, zárványok |
Nagy{0}}sűrűségű régiók, összetett geometria |
ASTM E1742 szerint, 2-2T minőségi szint |
ASTM E1742 |
|
Dimenziós (CMM) |
+/- 0.025 mm (labor), +/- 0.05 mm (gyártás) |
Méretellenőrzés |
Rajz tűrések szerint |
ISO 2768-mK |
|
Felületi érdesség |
Ra mérés |
Épített és megmunkált felületként- |
Ra < 6,3 mikrométer (beépített állapotban), Ra < 1,6 (megmunkált) |
ISO 4287 |
|
Tanúminta vizsgálata |
Szakító, fáradékony, kúszó példányok azonos felépítésből |
Mechanikai tulajdonságok ellenőrzése |
Az AMS 5662 vagy alkatrész specifikációja szerint |
ASTM F3055, NASA MSFC-STD-3716 |
Forrás: NASA MSFC-STD-3716; ASTM F3055; SAE ARP5752; ISO 2768
A CT-szkennelés az elsődleges NDT módszer az AM alkatrészekhez, mivel rögzíti a teljes 3D hibaeloszlást. A modern mikro-CT-rendszerek 10-20 mikrométeres voxelméretet tesznek lehetővé, lehetővé téve a porozitási klaszterek, a fúziós hibák hiányát, valamint a hagyományos radiográfiát elkerülő zárványok kimutatását. A gyártási alkatrészek esetében a CT-adatokat a CAD-modellekkel hasonlítják össze, hogy egyetlen ellenőrzés során ellenőrizzék a belső integritást és a méretmegfelelőséget.
Mik az Inconel 718 AM költsége és átfutási ideje?
Az Inconel 718 AM 60-80%-kal csökkenti az átfutási időt (2-4 hét vs 10-16 hét tömör megmunkálás esetén), és 30-50%-os anyagfelhasználást ér el, szemben a hagyományos megmunkálás 5-15%-ával, de az alkatrészköltség továbbra is 2-4x magasabb az egyszerű geometriainál; Az AM költségversenyképessé válik az 5:1 alatti vétel/repülés arányú összetett alkatrészek esetében.
|
Költség/Led Time Factor |
AM (LPBF) |
délelőtt (EBM) |
Hagyományos megmunkálás |
Hagyományos kovácsolás |
|
Alkatrészköltség (egyszerű zárójel) |
$800-1200 |
$600-900 |
$300-500 |
N/A (nem kivitelezhető) |
|
Alkatrészköltség (összetett turbinalapát) |
$2000-3000 |
$1500-2500 |
4000-6000 dollár (szilárdból) |
6000-10000 USD (kovács + gép) |
|
Átfutási idő (egyszerű rész) |
2-3 hét |
2-3 hét |
6-8 hét |
16-24 hét |
|
Átfutási idő (összetett rész) |
3-4 hét |
2-3 hét |
10-16 hét |
24-40 hét |
|
Anyagfelhasználás |
30-50% |
40-60% |
5-15% |
10-25% |
|
Vásárlás-–-repülési arány |
2:1-től 4:1-ig |
1,5:1-től 3:1-ig |
8:1-től 20:1-ig |
4:1-től 8:1-ig |
|
Szerszám szükséges |
Nincs (közvetlenül a CAD-ból) |
Egyik sem |
Fixtures, jig-ek, programok |
Kovácsoló szerszámok, szerelvények |
|
NRE költség (első cikk) |
500-2000 USD (összeállítás) |
$500-2000 |
$5000-15000 |
$50000-200000 |
|
Minimális rendelési mennyiség |
1 rész |
1 rész |
1 rész (magas NRE) |
50-100 alkatrész |
|
Tervezésmódosítási költség |
200-500 USD (újjáépítés) |
$200-500 |
2000-5000 USD (újraprogramozás) |
$10000+ (új kocka) |
Forrás: JN Alloys Customer Data 2024; Roland Berger AM költségmodell; Deloitte Aerospace AM Study 2024
Az Inconel 718 AM üzleti érve a legerősebb az alábbi jellemzők közül egy vagy több jellemzővel rendelkező alkatrészek esetében: (1) összetett belső geometria, például nem megmunkálható hűtőcsatornák, (2) 8:1-et meghaladó vásárlási-/-repülési arány a hagyományos gyártásban, (3) alacsony gyártási mennyiség (1{11}}gyakoribb tervezési költség, 40 egységnyi tervezési költség) agilis válaszadás, vagy (5) súlykritikus alkalmazások, ahol a topológia optimalizálás jelentős tömegcsökkentést eredményez.
Következtetések
Az Inconel 718 a repülőgépipar igásló ötvözete az additív gyártáshoz, fejlett technológiai felkészültségi szinttel, kiterjedt folyamatadatbázissal és bizonyított repülési örökséggel az LPBF és EBM platformokon.
Az Inconel 718 legfontosabb tudnivalói az űrhajózási AM-hez:
1. Folyamat kiválasztása:LPBF a precíziós jellemzőkért és finom részletekért; EBM nagy, feszültségérzékeny,{0}}minimális torzítást igénylő alkatrészekhez.
2. Mikrostruktúra szabályozás:A gyors megszilárdulás finomítja a szemcseszerkezetet, de anizotrópiát hoz létre; A HIP és a megfelelő hőkezelés kötelező az űrhajózási alkalmazásokhoz.
3. Tulajdonszerzés:A teljesen hőkezelt AM Inconel 718 megfelel vagy meghaladja a kovácsolt tulajdonságokat; A kifáradási élettartam 20-40%-kal javul a HIP után a megszűnt porozitás miatt.
4. Minőségbiztosítás:A CT-vizsgálat elengedhetetlen a belső hibák észleléséhez; a szemtanúk minták igazolják minden egyes építmény mechanikai tulajdonságait.
5. Gazdasági életképesség:Az AM költség-versenyképes az összetett geometria (vásárlás-a-repülés > 8:1), kis mennyiségek vagy topológiájú-optimalizált kialakítások terén, amelyek jelentős súlycsökkentést eredményeznek.
Az Inconel 718 AM-et értékelő repülőgépgyártók és Tier 1 beszállítók számára szakaszos megközelítés javasolt: (1) a folyamatparaméterek minősítése az AMS 7011 és az ASTM F3055 szerint, (2) porkezelési protokollok létrehozása, (3) hőkezelési ciklusok validálása, (4) tervezési megengedett számítások kidolgozása az ND minőségi rendszerek és az ND5T robusztus, anizotrópia szerinti megvalósításához MSFC-STD-3716.
