|
Az LME nikkel ára 2026-ban az előrejelzések szerint 15 500 és 18 500 USD között mozog tonnánként, alapesetben 16 800 USD/t körül. Ez 10-15%-os növekedést jelent a 2025-ös átlaghoz képest, amelyet az indonéz exportpolitika bizonytalansága, az elektromos járművek akkumulátorai iránti kereslet növekedése és a globális kínálat szűkülése okoz. A rozsdamentes acélt vásárlók számára ez a becslések szerint 5-8%-os nyersanyagköltség-növekedést jelent a 300-as sorozatok esetében. |
A nikkel az ausztenites rozsdamentes acél egyetlen legfontosabb költségtényezője. A 304-es rozsdamentes acél alapanyagköltségének hozzávetőlegesen 60-70%-át, a rozsdamentes acél esetében pedig több mint 80%-át teszi ki.316L. Amikor a nikkel ára mozog, a rozsdamentes acél ára néha késéssel, néha az ötvözeti felárakkal felerősítve követi -.

Ez a cikk megvizsgálja a nikkelárakat 2026-ban alakító erőket, ezeket a mozgásokat konkrét költséghatásokká alakítja át a különböző rozsdamentes acél- és nikkelötvözet-minőségek között, és végrehajtható stratégiákat kínál a beszerzési csapatok számára a volatilitás kezelésére. Minden adattáblázat explicit forráshivatkozást tartalmaz a beszerzési döntések és a megfelelőség ellenőrzése érdekében.
2025-ös alapállapot:Az LME nikkel átlagosan hozzávetőlegesen 15 200 USD/t volt 2025-ben, a 2022-es 28 000 USD/t csúcshoz képest.
2026-os előrejelzés:2026-os előrejelzési tartomány: 15 500-18 500 USD/t, alapeset 16 800 USD/t
Költséghatás:A rozsdamentes acél pótdíj hatása: +5-8% 304/304L, +8-12% 316L
Ötvözet hatás:Nikkelötvözet (Hastelloy, Inconel) felárak: +12-18%
Ez a cikk a következőket tartalmazza:Beszerzési stratégiák, fedezeti eszközök és anyaghelyettesítési lehetőségek
Mi az a nikkel, és miért számít a rozsdamentes acél számára?
Nikkel egyszerű nyelven
A nikkel (kémiai jele Ni, rendszáma 28) ezüstös{1}}fehér fém, amely ellenáll a korróziónak és megőrzi szilárdságát magas hőmérsékleten is. Tekints rá úgy, mint a „ragasztóra”, amely a rozsdamentes acél legértékesebb tulajdonságait adja: rozsdaállóság, kemény vegyszerekkel szembeni ellenálló képesség és szilárdság magas hőmérsékleten.
Nikkeltartalom osztályonként
1. táblázat: Nikkeltartalom és költségmegosztás rozsdamentes acél/nikkelötvözet minőség szerint
|
Fokozat |
Írja be |
Ni-tartalom (%) |
kb. Ni költségrészesedés a nyersanyagban |
Elsődleges felhasználás |
|
201 |
Ausztenites (alacsony-Ni) |
3.5-5.5 |
25-35% |
Konyhai felszerelések, dekorációs panelek |
|
304 / 304L |
Ausztenites |
8.0-10.5 |
55-65% |
Általános rendeltetésű, élelmiszer-feldolgozási, vegyszeres tartályok |
|
309S |
Ausztenites (magas{0}}hőmérsékletű) |
12.0-15.0 |
65-72% |
Kemence alkatrészek, hőcserélők |
|
310S |
Ausztenites (magas{0}}hőmérsékletű) |
19.0-22.0 |
72-78% |
Magas{0}}hőmérsékletű kemence alkatrészek, kemencék |
|
316 / 316L |
Ausztenites (Mo{0}}hozzáadva) |
10.0-14.0 |
65-75% |
Tengerészeti, vegyi, gyógyszerészeti |
|
317L |
Ausztenites (magas{0}}h) |
11.0-15.0 |
68-78% |
Erősen korrozív vegyi környezet |
|
321 |
Ausztenites (Ti{0}}stabilizált) |
9.0-12.0 |
60-70% |
Repülőgép kipufogógáz, vegyi feldolgozás |
|
347 |
Ausztenites (Nb-stabilizált) |
9.0-13.0 |
62-72% |
Hegesztett szerelvények, magas hőmérsékletű{0}}szerviz |
|
904L |
Szuper ausztenites |
23.0-28.0 |
80-88% |
Súlyos korrózió, offshore platformok |
|
2205 (duplex) |
Duplex |
4.5-6.5 |
40-50% |
Sótalanító, vegyszerszállító tartályhajók |
|
2507 (szuper duplex) |
Super Duplex |
6.0-8.0 |
45-55% |
Tenger alatti elosztók, HPHT berendezések |
|
Inconel 625 |
Nikkel ötvözet |
58,0 perc |
85-92% |
Repülés, kémiai feldolgozás, tengeri |
|
Hastelloy C276 |
Nikkel ötvözet |
57,0 perc |
85-92% |
Vegyi feldolgozás, hulladékkezelés |
|
Monel 400 |
Nikkel{0}}Rézötvözet |
63,0 perc |
88-95% |
Hajótechnika, fluorsav |
Amint az 1. táblázat mutatja, a nikkeltartalom és a nikkel nyersanyagköltségből való részesedése közötti kapcsolat nem lineáris. A magasabb -nikkelminőségűek költségérzékenysége aránytalanul nagyobb, mivel a nikkel a legdrágább fő ötvözőelem. A nikkel árának 1000 USD/t-os emelése nagyjából 80-120 USD/t-val növeli a 304-es tekercs költségét, de 500-700 USD/t az Inconel 625-ös lemezek költségét.
LME nikkel ártörténet: 2020-2025 áttekintés
Ha megértjük, hol alakultak a nikkel árai, akkor könnyebben megérthetjük, hová mennek. Az elmúlt öt év a nikkelpiac történetének legingatagabb éveinek egyike volt, amit a 2022-es LME-válság, az indonéz kínálat gyors bővülése és az elektromos járművek akkumulátorai iránti kereslet megjelenése vezérel.
Éves átlagos LME nikkelárak (USD/tonna)
2. táblázat: LME nikkel készpénzes árai, éves összefoglaló 2020-2025
|
Év |
Éves átlag (USD/t) |
Év legmagasabb (USD/t) |
Évi legalacsonyabb (USD/t) |
YoY változás |
Kulcs-illesztőprogram |
|
2020 |
13,787 |
16,880 |
11,065 |
-1.3% |
A COVID-19 kereslet összeomlása, fellendülés a második félévben |
|
2021 |
18,398 |
20,670 |
16,170 |
+33.5% |
A járvány utáni-fellendülés, ellátási hiány |
|
2022 |
22,282 |
33,715 |
18,255 |
+21.1% |
LME short squeeze (március), Oroszország{0}}Ukrajna konfliktus |
|
2023 |
16,836 |
27,090 |
15,710 |
-24.4% |
Indonézia kínálati hullám, kereslet lassulása |
|
2024 |
16,412 |
19,940 |
14,870 |
-2.5% |
Indonézia kvótapolitika, Kína ingatlanok gyengesége |
|
2025 |
~15,200 |
~17,800 |
~13,500 |
-7,4% (becslés) |
Globális túlkínálat, Indonézia exportja, az elektromos járművek iránti kereslet a vártnál lassabb |
Forrás: London Metal Exchange (LME) hivatalos elszámolási adatai 2020-2024; A 2025-ös adatok az LME napi elszámolási adatain alapulnak 2026 májusáig, átlagolva és évesítve. Éves változás éves átlagban számítva.
A 2022-es válság: A még mindig aktuális leckék
2022 márciusában az LME nikkel ára körülbelül 29 000 USD/tonnáról 101 365 USD/t rekordra emelkedett kevesebb mint 24 óra alatt, mielőtt az LME leállította a kereskedést és törölte a kereskedéseket. Ez az esemény, amelyet a Tsingshan Group pozícióihoz kapcsolódó hatalmas rövid szorítás váltott ki, továbbra is a nikkelpiac ingadozásának legdrámaibb példája a modern történelemben.
A rozsdamentes acélt vásárlók számára egyértelmű a tanulság: a nikkel árának ingadozása napokon belül 200-400%-kal megugrik az anyagköltségek. A beszerzési stratégiáknak nem csak az átlagos árakkal, hanem a végkockázattal is számolniuk kell.
Árpálya vizualizáció
A nikkel árgörbéje 2020-tól 2025-ig határozott mintát mutat: 2021-ben éles fellendülés, 2022-ben példátlan kiugrás és összeomlás, 2023-ban az indonéz kínálat miatt elhúzódó lefelé mutató trend, és 2024-2025-ben alacsonyabb szinten stabilizálódik. 2026 közepén az árak közelítenek egy olyan potenciális inflexiós ponthoz, ahol az Indonéziából származó kínálati fegyelem és az elektromos járművek iránti 1. osztályú nikkel iránti növekvő kereslet felfelé tolhatja az árakat.
Nikkel ár-előrejelzés 2026-ra

3. táblázat: Az LME nikkelár-forgatókönyvei 2026-ra
|
Forgatókönyv |
LME nikkeltartomány (USD/t) |
Valószínűség |
Főbb feltételezések |
|
Bull Case |
18,000-22,000 |
15-20% |
Indonézia erősen megszorítja az exportot; Az elektromos járművek iránti kereslet felgyorsul; Az orosz nikkel elleni nyugati szankciók szigorítják az ellátást |
|
Base Case |
15,500-18,500 |
55-65% |
Indonézia mérsékelt szigorítással fenntartja a jelenlegi kvótákat; Az elektromos járművek iránti kereslet 15-20%-kal nő Y/Y; a globális kereslet/kínálat közel egyensúlyban van |
|
Medve tok |
12,000-15,000 |
20-25% |
Indonézia megszünteti az exportkorlátozásokat; Az elektromos járművek iránti kereslet növekedése megtorpan; a globális recesszió csökkenti az ipari keresletet; új bányák épülnek Afrikában és Ausztráliában |
A sofőrök alakítják a 2026-os árakat
Ellátási oldal
Indonézia dominancia:Indonézia állítja elő a világ nikkelkészletének körülbelül 55-60%-át. A kormány exportkvóta-politikája továbbra is a legnagyobb kínálati oldali kockázati tényező.
Exportpolitikai kockázat:Az indonéz kormány jelezte a nikkelérc exportjának fokozatos korlátozását a hazai feldolgozás ösztönzése érdekében. Már a részleges megvalósítás is évi 200-400 ezer tonnát vonna ki a piacról.
Fülöp-szigeteki kibocsátás csökkenése:A Fülöp-szigeteki nikkelbányák termelése 15-20%-kal csökkent 2022 óta az ércminőség kimerülése és a környezetvédelmi előírások miatt. Indonézián kívül néhány jelentős új projekt várhatóan eléri a termelést 2027 előtt.
1. osztály vs 2. osztály egyensúlyhiány:Az 1. osztályú (tiszta) nikkelellátás szűkössé válik, mivel néhány régebbi művelet bezár, és az új kínálat elsősorban a 2. osztályú (NPI/ferro{2}}nikkel), amely nem helyettesítheti teljesen minden alkalmazást.
Keresleti oldal
Rozsdamentes acél (65-70%):A rozsdamentes acél a globális nikkelkereslet körülbelül 65-70%-át teszi ki. A növekedés szerény (2-3% évente), de stabil, az infrastruktúra, az élelmiszer-feldolgozás és a vegyipar hajtóereje.
EV-akkumulátorok (12-15%):Az elektromos elektromos akkumulátorok (NMC katódok) a leggyorsabban{0}}növekvő nikkeligény szegmens. Az elektromos járművek nikkel iránti globális kereslete az előrejelzések szerint 2026-ban 18-22%-kal fog növekedni, és megközelítőleg eléri a 350 000-400 000 tonnát.
Ötvözetek és repülőgépek (8-10%):A repülési, védelmi és speciális ötvözetek iránti kereslet továbbra is erős, évi 4-6%-kal nő.
Egyéb ipari (8-10%):A lemezezés, az elektronika és más ipari felhasználások alkotják az egyensúlyt, amely szerény mértékben nő.
Negyedéves árpálya (alapeset)
4. táblázat: Negyedéves LME nikkelár előrejelzés 2026-ra (alap eset)
|
Negyed |
Tervezett LME tartomány (USD/t) |
Trend |
Kulcstényező |
|
Q1 2026 (tényleges) |
15,200-16,800 |
Stabil{0}}enyhén felfelé |
Szezonális kereslet élénkülése, készletfeltöltés a 2025-ös év{1}}végi készletcsökkentés után |
|
Q2 2026 (jelenlegi) |
15,500-17,200 |
Mérsékelt fel |
Indonézia kvóta felülvizsgálata, elektromos autó akkumulátorok beszerzési szezonja |
|
Q3 2026 (előrejelzés) |
16,000-17,800 |
Fel |
A nyári karbantartás csökkenti a rozsdamentes acél teljesítményét, a csavarozást |
|
Q4 2026 (előrejelzés) |
16,500-18,500 |
Fel |
Az év-végi beszerzés, lehetséges Indonézia irányelvekkel kapcsolatos bejelentései |
Hogyan váltják át a nikkel árakat a rozsdamentes acél költségévé?
A rozsdamentes acélgyárak nem kizárólag az acél alapára alapján határozzák meg termékeiket. Ehelyett két-komponensű árképzési modellt használnak:
Alapár:Viszonylag stabil alapár, amely fedezi a malom átalakítási költségeit (olvasztás, hengerlés, feldolgozás, rezsi és árrés).
Ötvözet felár (RAW):Havi-kiigazított felár, amely az ötvözőelemek - (elsősorban nikkel, króm, molibdén és vas) tényleges költségét tükrözi. Ez a pótdíj minden hónapban változik, ahogy az alapanyagárak változnak.
Képlet:Alapár + ötvözet felár=Teljes súly egységenkénti ár (jellemzően fontonként vagy kg-onként).
Rozsdamentes acél alapanyagok költségének lebontása
5. táblázat: A főbb rozsdamentes acélminőségek nyersanyagköltségei
|
Költségkomponens |
304 SS (a nyers költség %-a) |
316L SS (a nyers költség %-a) |
Elsődleges árhajtó |
|
Nikkel |
55-65% |
65-75% |
LME nikkel készpénzes elszámolás |
|
Króm |
15-18% |
12-15% |
Ferro{0}}króm azonnali ár (Kína/Európa) |
|
Molibdén |
0% |
8-12% |
FERRO-MOLY spot (MBIO) |
|
Vas/hulladék |
10-15% |
8-12% |
Acélhulladék index, nyersvas |
|
Egyéb (Mn, Si, Cu, N) |
3-5% |
2-4% |
Kisebb fém kosár |
|
Konverzió/feldolgozás |
Az alapárban benne van |
Az alapárban benne van |
Energia, munka, rezsi |
Rozsdamentes acél minőség
Mivel a különböző minőségek eltérő mennyiségű nikkelt tartalmaznak, a nikkelár-emelkedés költséghatékonysága jelentősen eltér. Az alábbi táblázat számszerűsíti az LME nikkel árának 1000 USD/t változására eső hatást.
6. táblázat: Nikkel árérzékenysége rozsdamentes acél minőség szerint
|
Fokozat |
Ni Tartalom |
Költséghatás 1000 USD/t Ni-növekedés esetén (USD/t) |
Költséghatás 1000 USD/t Ni-növekedés után (USD/lb) |
Érzékenységi besorolás |
|
201 |
3.5-5.5% |
35-55 USD |
0,016-0,025 USD |
Alacsony |
|
304 / 304L |
8.0-10.5% |
80-105 USD |
0,036-0,048 USD |
Mérsékelt |
|
309S |
12.0-15.0% |
120-150 USD |
0,054-0,068 USD |
Magas |
|
310S |
19.0-22.0% |
190-220 USD |
0,086-0,100 USD |
Nagyon magas |
|
316 / 316L |
10.0-14.0% |
100-140 USD |
0,045-0,064 USD |
Magas |
|
317L |
11.0-15.0% |
110-150 USD |
0,050-0,068 USD |
Magas |
|
321 |
9.0-12.0% |
90-120 USD |
0,041-0,054 USD |
Közepes-Magas |
|
904L |
23.0-28.0% |
230-280 USD |
0,104-0,127 USD |
Nagyon magas |
|
2205 |
4.5-6.5% |
45-65 USD |
0,020-0,030 USD |
Alacsony-Közepes |
|
2507 |
6.0-8.0% |
60-80 USD |
0,027-0,036 USD |
Mérsékelt |
7. táblázat: Az ötvözetpótlék becsült tartományai különböző nikkelár-forgatókönyvek szerint (2024-2026)
|
Forgatókönyv |
LME Ni (USD/t) |
304 Alloy Surch. (USD/t) |
316L Alloy Surch. (USD/t) |
310S Alloy Surch. (USD/t) |
2205 Alloy Surch. (USD/t) |
|
2024-es átlag |
16,412 |
~2,850 |
~3,400 |
~4,600 |
~1,650 |
|
2025-ös átlag |
~15,200 |
~2,630 |
~3,150 |
~4,250 |
~1,520 |
|
2026-os alapeset |
~16,800 |
~2,910 |
~3,490 |
~4,720 |
~1,690 |
|
2026-os Bull Case |
~20,000 |
~3,460 |
~4,180 |
~5,620 |
~2,010 |
|
2026 Bear Case |
~13,500 |
~2,340 |
~2,810 |
~3,780 |
~1,350 |
Hatás a nikkelötvözetből készült termékekre
A nikkelötvözetek -, beleértve az Inconelt, a Hastelloy-t, a Monelt és más magas-nikkel-különlegességeket -, még érzékenyebbek a nikkel árának változásaira, mint a rozsdamentes acél. Mivel ezek az ötvözetek 55-95% nikkelt tartalmaznak, a nikkel árának 1000 USD/t változása 550-950 USD/t nyersanyagköltség változást jelent.
8. táblázat: Nikkelárérzékenység a főbb nikkelötvözetminőségeknél
|
Nikkel ötvözet |
Ni Tartalom |
Kulcsfontosságú ötvözőelemek |
Költséghatás 1000 USD/t Ni-növekedés esetén (USD/t) |
Elsődleges alkalmazások |
|
Inconel 600 |
72,0% min |
Cr 14-17%, Fe 6-10% |
680-760 USD |
Vegyi feldolgozás, hőkezelés, kemence alkatrészek |
|
Inconel 625 |
58,0% min |
Cr 20-23%, Mo 8-10%, Nb 3,15-4,15% |
580-660 USD |
Repülési, vegyi, tengeri, nukleáris |
|
Inconel 825 |
38-46% |
Cr 19,5-23,5%, Mo 2,5-3,5%, Cu 1,5-3% |
400-500 USD |
Fúrólyuk csövek, vegyi feldolgozás, pácolás |
|
Hastelloy C276 |
57,0% min |
Cr 14,5-16,5%, Mo 15-17%, W 3-4,5% |
570-680 USD |
Hulladékkezelés, füstgáz kéntelenítés, vegyszer |
|
Hastelloy C22 |
56,0% min |
Cr 20-22,5%, Mo 12,5-14,5%, W 2,5-3,5% |
560-660 USD |
Gyógyszerészeti, cellulóz és papír, súlyos vegyi anyagok |
|
Monel 400 |
63,0% min |
Cu 28-34% |
630-700 USD |
Tengeri, HF sav, olaj és gáz, hőcserélők |
|
Alloy 20 (Carpenter 20) |
32-38% |
Cr 19-21%, Mo 2-3%, Cu 3-4% |
340-420 USD |
Kénsav, gyógyszerészeti, élelmiszeripari berendezések |
|
Nikkel 200/201 |
99,0% min |
Különféle nyomok |
940-990 USD |
Elektronikai bevonat, maróanyag-kezelés, élelmiszer-feldolgozás |
|
[Figyelmeztetés]Figyelmeztetés a nikkelötvözet beszerzésére Egy 50 tonnás Hastelloy C276 lemez rendelése esetén 2026-os alapkivitelű nikkelárak és 2025-ös átlagok között: |
Költségcsökkentési stratégiák a vevők számára
Bár egyetlen stratégia sem tudja teljesen kiküszöbölni a nikkelár kockázatát, a megközelítések kombinációja 40-60%-kal csökkentheti a költségek ingadozását és javíthatja a költségvetés kiszámíthatóságát.
|
Stratégia |
Leírás |
Legjobb For |
Lehetséges megtakarítás |
A megvalósítás összetettsége |
|
Hosszú távú-fix-áras megállapodások |
Zár felárak 6-12 hónapig minősített malmoknál |
Nagy, kiszámítható{0}}volumen vásárlók |
Stabilizálja az áringadozás 60-80%-át |
Közepes (tárgyalást igényel) |
|
Anyaghelyettesítés |
Váltson alacsonyabb{0}}Ni fokozatra (316 liter helyett 304, adott esetben 2205 duplex) |
Minden vásárló; mérnöki felülvizsgálatot igényel |
15-30%-os anyagköltség csökkenés |
Alacsony-Közepes (mérnöki jóváhagyás) |
|
Stratégiai készletpuffer |
Tartson 2-3 hónapos rozsdamentes acél készletet nikkelár fedezetként |
Tárolókapacitással rendelkező vásárlók |
Elkerüli az azonnali prémiumot az áremelkedések idején |
Alacsony (raktárterületet igényel) |
|
LME nikkel határidős fedezeti ügyletek |
Vásároljon határidős LME nikkel ügyleteket a pótdíjnövekedés ellensúlyozására |
Nagy vevők áruipari szakértelemmel |
Csökkenti a nikkel árának kockázatát a kitettség 40-60%-ával |
Magas (pénzügyi eszközöket igényel) |
|
Kettős/több{0}}forrás képesítés |
Minősítse a malmokat több régióban (Kína, Európa, India) a rugalmasság érdekében |
Minden vásárló, különösen a kritikus alkalmazások |
5-15% versenyképes árakon keresztül |
Közepes (tesztelés és minősítés) |
|
Eszkalációs/de{0}}eszkalációs záradékok |
Tárgyaljon az árkorrekciós mechanizmusokról a végfelhasználókkal kötött szerződésekben{0}} |
EPC vállalkozók, berendezésgyártók |
Átmegy a nyersanyagkockázat 70-90%-án |
Közepes (szerződéses tárgyalás) |
|
Helyes-Méretezési specifikációk |
Használja a minimálisan szükséges specifikációkat a túl-osztályzatok megadása helyett |
Minden vásárló; gyakori az új projektekben |
10-25% a túlzott tervezés elkerülésével |
Alacsony (korrózióelemzés szükséges) |
|
Offshore beszerzés |
Forrás költség{0}}versenyképes régiókból (Kína, India, Délkelet-Ázsia) |
Ár-érzékeny, nem-kritikus alkalmazások |
10-25% az európai/észak-amerikai malmokhoz képest |
Közepes (minőségbiztosítás) |
|
Vevői profil |
Éves SS-fogyasztás |
Ajánlott elsődleges stratégia |
Ajánlott másodlagos stratégia |
|
Kis / Spot vevő |
< 50 tons/year |
Megfelelő-méretezési előírások + anyagcsere |
Offshore beszerzés minősített ázsiai malmoktól |
|
Közepes vevő |
50-500 tonna/év |
Éves fix{0}}áras megállapodás eszkalációs korláttal |
Stratégiai készletpuffer (2 hónap) |
|
Nagy vevő |
500-2000 tonna/év |
Vegyes: 60% fix-ár + 40% lebegő |
LME fedezeti a nikkel expozíció 30-50%-ára |
|
Mega vevő / EPC |
>2000 tonna/év |
Teljes fedezeti program + több-éves keretszerződések |
Kettős{0}}forrás minősítés 3+ régióban |
Gyakran Ismételt Kérdések
1. kérdés: Milyen gyakran frissítik a rozsdamentes acélgyárak az ötvözeti feláraikat?
A legtöbb nagyobb malom havonta frissíti az ötvözetpótlékokat, az előző hónap átlagos LME nikkel készpénzes elszámolását (vagy egy meghatározott visszatekintési időszakot{0}} használva). Egyes malmok 2 hónapos átlagot használnak a volatilitás kiegyenlítésére. Mindig ellenőrizze az adott malom pótdíj-közleményét a számítási módszertanért.
2. kérdés: Alkudhatok az ötvözeti pótdíjakról?
Igen, különösen nagy mennyiségek esetén. A nagy vevők alkudhatnak pótdíjplafonokban, átlagolási mechanizmusokban (pl. havi helyett negyedéves átlag), vagy akár részleges fix felárakban is. A malmok általában hajlandóak engedményeket ajánlani évi 100+ metrikus tonna lekötött mennyiségre.
3. kérdés: A 201-es rozsdamentes acél jó költségkímélő-alternatíva a 304-es helyett?
A 201 helyettesítheti a 304-et nem-korrozív, beltéri alkalmazásokban, ahol elegendő az alakíthatóság és a mérsékelt korrózióállóság. A 201-es korrózióállósága azonban lényegesen alacsonyabb, mint a 304-nek, különösen kloridot tartalmazó környezetben. NEM használható kültéri, tengeri vagy vegyi alkalmazásokhoz. A nikkeltartalom különbség (5% vs 9%) 30-40%-kal alacsonyabb anyagköltséget jelent, de az alkalmazást alaposan meg kell vizsgálni.
4. kérdés: Hogyan befolyásolja Indonézia nikkelpolitikája a rozsdamentes acél áraimat?
Indonézia adja a világ nikkelellátásának nagyjából 55-60%-át. Bármilyen exportkorlátozás, kvótacsökkentés vagy exportadó-emelés közvetlenül kivonja a kínálatot a globális piacról, és feljebb tolja az LME nikkel árát. Ez magasabb ötvözetpótlékot jelent 4-8 héten belül, ahogy a malmok átmennek a nyersanyagköltségek növekedésén.
5. kérdés: Mi a nikkel jelenlegi ára, és hol tudom ellenőrizni?
Az LME nikkelárak valós időben{0}}megjelennek a London Metal Exchange webhelyén (www.lme.com). 2026 június elejétől az LME nikkel készpénzes ára körülbelül 15 500-17 200 USD/t között mozog. Az árakat olyan pénzügyi platformokon is ellenőrizheti, mint a Bloomberg, a Reuters vagy az Investing.com.
6. kérdés: LME határidős ügyletekkel kell fedeznem a nikkelt?
A fedezeti ügylet azon vásárlók számára van értelme, akiknek éves rozsdamentes acél- vagy nikkelötvözet-fogyasztása meghaladja a 200{3}}300 tonnát. Kisebb mennyiségek esetén az LME határidős ügyletek adminisztratív bonyolultsága és fedezeti követelményei meghaladhatják az előnyöket. Az alternatív megközelítések közé tartoznak a malomokkal kötött fix áras megállapodások, a stratégiai készletépítés vagy az ügyfélszerződésekben szereplő eszkalációs záradékok.
7. kérdés: Mennyi készletet kell tartanom nikkelár fedezetként?
A szabványos rozsdamentes acélminőségekhez (304, 316L) általában elegendő egy 2 hónapos biztonsági készlet. A hosszú átfutási idővel rendelkező nikkelötvözetek (Inconel, Hastelloy) esetében 3-4 hónap készlet ajánlott. Mérje fel a szállítási költségeket (tárolás, biztosítás, forgótőke) a nikkelár-emelkedések lehetséges költségeivel.
8. kérdés: A duplex rozsdamentes acél mindig kevesebb, mint 316 liter?
Nem mindig. Míg a 2205 duplex alacsonyabb nikkeltartalmú (5-6% vs. 10-14% a 316L-nél), a szigorúbb kémiai ellenőrzés és a bonyolultabb feldolgozás miatt többe kerül az előállítás kilogrammonkénti költsége. A 2205-nek azonban körülbelül kétszerese a folyáshatár, ami gyakran vékonyabb falvastagságot tesz lehetővé csővezetékekben és nyomástartó edényekben, ami alacsonyabb összanyagtömeget és költséget eredményez. A kulcs a teljes beépített költség értékelése, nem csak az anyag kilogrammonkénti ára.
