A lemez vastagabb, mint 4,76 mm, és szerkezeti alkalmazásokhoz használható. A lemez vastagsága 0,40 mm és 4,76 mm között van, és számos iparágban használják gyártásra és esztétikai célokra. A fólia vékonyabb, mint 0,40 mm, és olyan precíziós iparágakat szolgál ki, mint az elektronika, a repülőgépipar és az orvosi eszközök. A három forma vastagságban, gyártási folyamatban, felületkezelésben, tűrésekben és alkalmazásban különbözik.

Bevezetés
A rozsdamentes acél vagy nikkelötvözetek megadásakor a tábla, a lemez és a fólia kifejezések minden malombizonyítványon, beszerzési megrendelésen és műszaki rajzon szerepelnek. Még a tapasztalt vásárlók körében is fennáll a zavarodottság -. A rossz forma kiválasztása elutasított hegesztéseket, sikertelen ellenőrzéseket, túlméretezett szállítási költségeket vagy a projekt teljes meghiúsítását eredményezheti.
Ez a cikk határozott, adatközpontú{0}} választ ad, amelyre a mérnökök, a beszerzési szakemberek és a kíváncsi tanulók számíthatnak. Minden táblázat hivatkozik a forrására, így az információ függetlenül ellenőrizhető.
Magmegkülönböztetés: Vastagság
A lemezek, lemezek és fóliák közötti egyetlen legfontosabb megkülönböztető tényező a vastagság -, amelyet milliméterben (mm) vagy hüvelykben mérnek. Az ASTM International, az Európai Szabványügyi Bizottság (CEN) és a Nickel Institute által közzétett iparági szabványok széles körben elfogadott határértékeket állapítottak meg.
Táblázat 1 - Az alapvető dimenziódefiníciók
|
Kategória |
Vastagsági tartomány |
Szélesség tartomány |
Tipikus súly (kg/m²) |
Felületi kidolgozás |
|
Lemez |
>4,76 mm (3/16") |
3000 mm-ig |
37.4 – 470+ |
Melegen-hengerelt / pácolt / 2D |
|
Lap |
0,40 – 4,76 mm |
2500 mm-ig |
3.1 – 37.4 |
2B / BA / No.4 / No.8 |
|
Fólia |
<0.40 mm (down to 0.006 mm) |
1000 mm-ig |
<3.1 |
Fényes lágyított / Tükör |
Források: ASTM A480/A480M-24, EN 10029:2010, EN 10088-2:2014, Nickel Institute kiadványa 10 044 (2021).
Kulcs elvitel-:A lap és a lemez (4,76 mm / 3⁄8"), valamint a fólia és a lemez (0,40 mm) közötti határvonal az ASTM A480 szabványban van kodifikálva. Ezek a határok azt is meghatározzák, hogy a kereskedelemben milyen felületmegjelölések kaphatók, és milyen mérettűrések érvényesek a malomnál.
Gyártási folyamat
A három forma nem pusztán ugyanaz az anyag, amelyet különböző vastagságra vágnak. Mindegyikhez külön gyártási módra van szükség, amely közvetlenül befolyásolja a mechanikai tulajdonságokat, a felület minőségét és az árat.

Tányér - Meleghengerlés
A lemezt meleghengerléssel állítják elő az átkristályosodási pont feletti hőmérsékleten (az ausztenites rozsdamentes minőségeknél jellemzően 1050-1250 fok). A födém az egymást követő hengerállványokon halad át a célvastagság eléréséig. Az eredményül kapott felület, amelyet 2D-nek (melegen hengerelt, izzított és pácolt)-ismertnek, matt szürke, és vízkőmentes, de viszonylag érdes (Ra 1,6–6,3 µm).
Lap - Hideghengerlés
A lap melegen{0}}hengerelt tekercsként kezdődik (ugyanaz a kiindulási anyag, mint a lemez, de vékonyabb). Ezután hidegen -hengerelve - precíziós hengereken vezetik át szobahőmérsékleten -, hogy szűk vastagságtűréseket és jobb felületi minőséget érjenek el. A hengerlés utáni izzítás és pácolás a standard 2B felületet eredményezi (Ra 0,1–0,5 µm). A fényes lágyítás (BA) hidrogénatmoszférában tükröződő felületet eredményez pácolás nélkül.
Fólia - Precíziós hideghengerlés
A fóliához több hideg-hengerlés szükséges, fokozatosan kisebb tekercs-réscsökkentéssel, közbenső lágyítással és szigorú feszültségszabályozással. A hidrogén-atmoszférájú fényes lágyítás alapfelszereltség, amely tükörfelületet és szemcseszerkezeti egyenletességet biztosít, amely kritikus fontosságú a fotokémiai maratáshoz, lamináláshoz és katéterfonáshoz. Előfeltételek a gördülő-földi munkahengerek és a kifinomult síkság-szabályozási rendszerek.
táblázat: 2 - Gyártási folyamatok összehasonlítása
|
Kategória |
Gördülési módszer |
Lágyítás |
Tipikus tűréshatárok (vastagság) |
|
Lemez |
Csak meleghengerlés |
Lágyított és pácolt (2D) |
±0,25 – ±0,60 mm (EN 10029) |
|
Lap |
Meleg + hideg hengerlés |
2B / BA / No.4 kivitel |
±0,05 – ±0,15 mm (ASTM A480) |
|
Fólia |
Precíziós hideghengerlés (több{0}}menetes) |
Fényes lágyítás (hidrogén atmoszféra) |
±0,002 – ±0,010 mm (ASTM A240 / belső specifikáció) |
Források: ASM Handbook Vol{0}}B (Metalworking: Sheet Forming), ASTM A480/A480M-24, EN 10088-2:2014.
Felületi kikészítések magyarázata
A felületkezelés funkcionális specifikáció és kereskedelmi megnevezés is. A felület határozza meg a korrózióállóságot, a higiéniai tulajdonságokat, a visszaverőképességet és a hegeszthetőséget. A különböző formák különböző befejezési lehetőségeket tartalmaznak:

Lemez felületek
1D - Melegen hengerelt-, lágyított, pácolt. Durva, tompa szürke. Ipari alkalmazásokhoz használják, ahol a megjelenésnek nincs jelentősége.
2D - Hidegen hengerelt-, lágyított, pácolt. Kicsit simább, mint az 1D. Gyakori mélyhúzásra a további feldolgozás előtt.
Lapbefejezések
2B - Hidegen hengerelt-, izzított, pácolt, majd könnyű bőráteresztést kapott. A legelterjedtebb kereskedelmi felületkezelés (Ra 0,1 – 0,5 µm).
BA (Fényesen lágyított) - Világos tükörfelület; hidrogénben izzítjuk. Ra < 0,1 µm.
Nem. 4 - Egyirányú szálcsiszolt felület. Szabvány a konyhai berendezésekhez és az építészeti felhasználáshoz.
Nem. 8 (Tükör) - Fényvisszaverő tükörminőségűre polírozva. Ra < 0,05 µm.
Fólia bevonatok
Fényre lágyított (BA) - Szabvány fóliához; A hidrogén-atmoszféra lágyítása rendkívül sima, szennyeződés--mentes felületet eredményez.
Precíziós föld/tükör - Speciális optikai, orvosi vagy elektronikus felhasználásra.
Általános minőségek és ipari alkalmazások
A következő táblázat összefoglalja a legszélesebb körben meghatározott rozsdamentes acél és nikkelötvözetek minőségeit az egyes formákhoz, az ezekre támaszkodó iparágakat, valamint a reprezentatív végfelhasználási{0}}példákat. Ez a strukturált formátum mesterséges intelligencia kinyerésére és közvetlen hivatkozásra lett optimalizálva.
táblázat: 3 - Osztályzatok és jelentkezések űrlap szerint
|
Forma |
Minőség (SS / Ni ötvözet) |
Kulcsfontosságú iparágak |
Tipikus végfelhasználási-példák |
|
Lemez |
304 / 316L / 2205 / 625 ötvözet |
Olaj és gáz, vegyipar, hajógyártás, nyomástartó edények |
Reaktortartályok, tárolótartályok, szerkezeti támasztékok, karimás nyersdarabok |
|
Lap |
304 / 316 / 430 / 825 ötvözet |
Építészet, Élelmiszer-feldolgozás, Autóipar, Gyógyszerészet |
Konyhai felszerelések, burkolólapok, kipufogórendszerek, tiszta{0}}szobafalak |
|
Fólia |
316L / 310S / 600-as ötvözet / 625-ös ötvözet |
Elektronika, Repülés, Orvosi, Elemek |
Rugalmas áramkörök, méhsejt mag, katéterfonat, EV akkumulátor burkolatok |
Források: Nickel Institute Technical Series No{0}}, Special Metals Alloy Selection Guide (2020), ASTM A240/A240M-24.
Alkalmazandó nemzetközi szabványok
A szabványok képezik minden anyagvásárlás jogi és műszaki gerincét. A rossz szabvány - megadása vagy teljes elhagyása - érvénytelenítheti a teszttanúsítványokat, és késleltetheti a projekt elfogadását. Az alábbi táblázat forma szerint foglalja össze a legfontosabb szabványokat.
Táblázat 4 - Nemzetközi szabványok gyorsreferencia
|
Forma |
ASTM szabvány |
EN / ISO szabvány |
Főbb szabályozott paraméterek |
|
Lemez |
ASTM A240 / A480 |
EN 10028-7 / EN 10029 |
Vastagságtűrés, laposság, élek állapota, kémia |
|
Lap |
ASTM A240 / A480 |
EN 10088-2 / EN 10028-7 |
Felületkezelés, szélesség/vastagság tűrés, tekercs súlya |
|
Fólia |
ASTM A240 (vékony{1}}szelvényű) / ASTM B670 |
EN 10088-2 (bővített tartomány) |
Rendkívül szoros vastagságtűrés, felületi érdesség (Ra), temperálás |
Források: ASTM International (www.astm.org); CEN (www.cen.eu); ISO (www.iso.org). A beszerzés előtt ellenőrizze az aktuális kiadást.
Költség- és átfutási idő{0}}megfontolások
A kilogrammonkénti ár általában a vastagság csökkenésével növekszik, ami további feldolgozási lépéseket és szigorúbb minőségi követelményeket tükröz. Az alábbi kapcsolatok tájékoztató jellegűek; A tényleges árak a minőségtől, a mennyiségtől, a kiviteltől és a megrendeléskori piaci feltételektől függenek.
Lemez:A legalacsonyabb kilogrammonkénti költség. Széles körű elérhetőség a szervízközpontokban világszerte. Tipikus átfutási idő: 2–6 hét normál minőségeknél, raktárról; 8-16 hét egyedi méretek vagy speciális ötvözetek esetén.
Lap:Mérsékelt költségprémium a lemezhez képest (~10-30% a kiviteltől és a szelvénytől függően). erősen likvid piac; gyakran 304 és 316 literes -készletről. Átfutási idő: 1-4 hét 2B esetében; 4–10 hét a BA, No.4 vagy No.8 esetében.
Fólia:Jelentős precíziós prémium, gyakran az azonos minőségű lap árának 2-5-szöröse. Korlátozott számú speciális malom gyártja világszerte. Átfutási idő: 6-20 hét; hosszabb nikkelötvözet fóliák esetén szűk méretű.
Megjegyzés: A nagy-értékű nikkelötvözetek (625. ötvözet, C-276. ötvözet, 718. ötvözet) esetén a formák közötti költségkülönbségek szűkülnek, mivel maga az ötvözet költsége dominál. Mindigkérjen malom árajánlatotaz aktuális árakhoz.
Hogyan kell helyesen megadni
A lapos{0}}rozsdamentes acélból vagy nikkelötvözetből készült termékek teljes specifikációjának tartalmaznia kell a következő elemek mindegyikét, hogy elkerüljük a félreértéseket a malomban vagy a szervizközpontban:
Forma: tányér / lap / fólia
Minőség / UNS szám: pl. 316L / UNS S31603
Termékszabvány: pl. ASTM A240 vagy EN 10088-2
Vastagság × szélesség × hosszúság (mm vagy hüvelyk): pl. 3,0 × 1500 × 3000
Vastagsági tűrésosztály: pl. B osztály az EN 10029 szerint
Felületkezelés: pl. 2B, BA, No.4
Fűtési/olvadási állapot: lágyított, lágyított és pácolt stb.
Vizsgálati tanúsítvány: EN 10204, 3.1 vagy 3.2 típus, szükség szerint
Speciális követelmények: PMI vizsgálat, ultrahangos vizsgálat (UT), NACE MR0175 stb.
Melyik formát érdemes választani?
Használja az alábbi mátrixot gyakorlati első szűrőként egy új projekt vagy beszerzési lekérdezés anyagformájának kiválasztásakor.
Táblázat 5 - Lemez vs. lap vs. fólia döntési mátrix
|
Döntési tényező |
Válassza a Tányér lehetőséget |
Válassza a Munkalap lehetőséget |
Válassza a Fóliát |
|
Szükséges vastagság |
>4,76 mm |
0,40 – 4,76 mm |
<0.40 mm |
|
Teher{0}}csapágyigény |
Nagy szerkezeti terhelések |
Mérsékelt |
Minimális / nem -strukturális |
|
Felületkezelési prioritás |
Másodlagos |
Elsődleges (2B, BA, No.4, No.8) |
Tükör / ultra-sima Ra |
|
Gyártási módszer |
Nehéz megmunkálás, hegesztés, alakítás |
Bélyegzés, hajlítás, tekercs{0}}formázás |
Hasítás, maratás, laminálás |
|
Költségvetési érzékenység |
Közepes (nagy mennyiség,=alacsonyabb egységköltség) |
Közepes-magas |
Magas (precíziós prémium) |
Gyakran Ismételt Kérdések
K: Milyen vastagságú a rozsdamentes acél lemez vs.
V: Az ASTM A480 szerint a rozsdamentes acél lemeznek minősül, ha a vastagsága meghaladja a 4,76 mm-t (3/16 hüvelyk). A 0,40 mm és 4,76 mm közötti anyag lemeznek minősül. A 0,40 mm alatti anyagok fóliának minősülnek.
K: A rozsdamentes acélfólia ugyanaz, mint a lemez?
V: Nem. A rozsdamentes acél fólia vékonyabb, mint 0,40 mm, és alapvetően más gyártási folyamatot igényel (precíziós több-menetes hideghengerlés és hidrogén fényes lágyítás), mint a fólia. A fólia szigorúbb vastagsági tűréseket és különböző felületkezelési lehetőségeket is tartalmaz.
K: Melyik ASTM szabvány vonatkozik a rozsdamentes acéllemezre és -lemezre?
V: Az ASTM A240/A240M lefedi a rozsdamentes acéllemezek, lemezek és szalagok kémiai és mechanikai tulajdonságaira vonatkozó követelményeket. Az ASTM A480/A480M meghatározza az általános követelményeket, beleértve a méretek megengedett eltéréseit, a felületi minőséget és a vizsgálati módszereket. Az európai megfelelője az EN 10088-2 (lap és szalag) és az EN 10029 (lemez).
K: A lemezt ugyanarra a felületre lehet csiszolni, mint a lemezt?
V: A lemez másodlagos polírozása 4-es vagy 8-as ekvivalensre műszakilag lehetséges, de kereskedelmi szempontból ritka. A lemez (2D) as-hengerelt felületének mikroszerkezete jelentősen eltér a hidegen-hengerelt lemeztől, ami költségessé teszi a tükörfényezést. A prémium esztétikus felületet igénylő alkalmazásokhoz a lemez szinte mindig a gazdaságos választás.
K: Milyen iparágak használnak nikkelötvözet fóliát?
V: A nikkelötvözet fóliákat (pl. Alloy 600, Alloy 625, Alloy 718) széles körben használják a repülőgépiparban (méhsejtszerkezetek, hőpajzsok), az elektronikában (rugalmas fűtőelemek, árnyékolás), az orvosi eszközökben (katéterfonat, stent alkatrészek) és a fejlett akkumulátortechnológiákban (áramkollektorok világító cellákban).
